Od środy, po ponad półrocznej przerwie, turyści mogą ponownie wędrować po wszystkich szlakach w słowackich Tatrach. Z uwagi na ochronę przyrody oraz bezpieczeństwo turystów od 1 listopada do 15 czerwca słowackie służby zamykają szlaki górskie powyżej schronisk w kierunku granicznej grani Tatr.

Otwarcie szlaków oznacza także, że turyści wędrujący po Tatrach od strony polskiej, będą mogli swobodnie przekroczyć graniczną grań Tatr i zejść na stronę słowacką.

Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Kończystym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy.

Szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr są otwarte przez cały rok, bez żadnych ograniczeń, jednak od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po górach od zmroku do świtu. Takie ograniczenie związane jest z ochroną przyrody.

W wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg, zwłaszcza w żlebach i w miejscach zacienionych po stronie północnej. Śnieg może być twardy i zmrożony, a poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki czy czekan.