"Ola i Borys idą do szkoły" to tytuł bajki terapeutycznej dla ukraińskich i polskich dzieci. Naukowcy z Wrocławia przygotowali ją tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, by pomóc najmłodszym w pokonaniu ich lęków i obaw oraz w adaptacji do nowych, szkolnych wyzwań.

Bajka to kontynuacja wcześniej publikacji "Ola, Borys i nowi przyjaciele", która powstała, gdy po wybuchu wojny ukraińscy uchodźcy dotarli do Wrocławia.

Naszą pierwszą bajkę terapeutyczną przygotowaliśmy dla dzieci z Ukrainy, bo chcieliśmy im pokazać, że nie są same, że są bezpieczne w Polsce - tłumaczy prof. Dariusz Galasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego, który razem z prof. Justyną Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS stanął na czele zespołu, który przygotował publikację.

Drugą bajkę kierujemy zarówno do dzieci polskich, jak i do dzieci ukraińskich. Dzieciom polskim chcemy pokazać, jak trudno jest wejść do szkoły, w której wszyscy mówią w obcym języku, a ukraińskim, że także ich polskim rówieśnikom może być trudno - dodaje prof. Galasiński.

Jest ona skierowana również do rodziców, aby czytali ją razem z dziećmi i rozmawiali z nimi o tym, co dzieje się w szkole i próbowali zrozumieć drugą stronę.

Bajka została przygotowana w języku polskim i ukraińskim. Jej treść była konsultowana z psychologami, a w zespole działały dwie Brytyjki - graficzka Rebecca Scambler i ilustratorka Elisabeth Bristow.

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu wielu instytucji, szczególnie Instytutu Heweliusza, Rotary International i Urzędu Miasta Wrocławia. Nie można jej kupić ani sprzedać. Będzie rozdawana za darmo. Została wydana na razie w 20 tysiącach egzemplarzy. Instytucje, które chciałyby wydrukować kolejne nakłady mogą kontaktować się z Uniwersytetem Wrocławskim lub SWPS.

Dostępna ma być też internetowa wersja bajki. Pojawi się na stronach uczelni.

Opracowanie: