W całej Polsce wieje silny wiatr. Największa prędkość występuje na Pomorzu - tam porywy osiągają nawet 100 km/h. W Gdańsku zostały zamknięte cmentarze, Park Oliwski i zoo, a w Jagatowie strażacy interweniowali w związku z przemieszczeniem się blaszanego garażu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał komunikat dotyczący silnego wiatru ma pierwszy stopień - obejmuje on obszar niemal całej Polski. Instytut prognozuje wiatr o średniej prędkości od około 40 km/h do 80 km/h lub nawet 100 km/h na Pomorzu.

Alerty obowiązują do godziny 14 we wschodniej Polsce, do godziny 18 w centralnej części kraju i nawet do godz. 22 na wschodzie.

Mapę z komunikatami meteorologicznymi IMGW znajdziecie TUTAJ.

Komunikat gdańskiego urzędu miasta

Jak przekazał Urząd Miejskiego w Gdańsku, "z powodu porywistego wiatru, ze względów bezpieczeństwa, zamknięte do odwołania zostają cmentarze komunalne i teren Parku Oliwskiego".

"Zamknięty został również Gdański Ogród Zoologiczny" - dodano.

Interwencje strażaków

W związku z wywołanym przez wiatr przemieszczeniem się garażu blaszanego interweniowała Ochotnicza Straż Pożarna Jagatowo w powiecie gdańskim.

Do zdarzenia w Łowiczu wyjechała tamtejsza jednostka ochotniczej straży pożarnej. "Cel wyjazdu to uszkodzony fragmentu poszycia dachu na jednym z bloków mieszkalnych, do uszkodzenia najprawdopodobniej przyczynił się wiatr" - napisano na Facebooku OSP.

Na trasie S1 (woj. śląskie) - jak podał Żywiec112 - "na wysokości zjazdu na Kalną w kierunku Bielska trwa interwencja służb w związku z zabezpieczeniem znaku drogowego, który zerwał wiatr".

Wiatr o prędkości nawet 100 km/h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikaty meteorologiczne i hydrologiczne. Alert IMGW dotyczący silnego wiatru ma pierwszy stopień - obejmuje on obszar niemal całej Polski. Instytut prognozuje wiatr o średniej prędkości od około 40 km/h do nawet 80 km/h.

Alert obowiązuje do godziny 14 we wschodniej Polsce, do godziny 18 w centralnej części kraju i nawet do godz. 22 na wschodzie.

Najsilniej powieje dziś na Pomorzu - tam wiatr może mieć prędkość nawet 100 km/h, IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

Mapę z komunikatami meteorologicznymi IMGW znajdziecie TUTAJ.

Wzrosty stanów wód

Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych drugiego i trzeciego stopnia, a także gwałtowne wzrosty stanów wód - tego dotyczą komunikaty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla południowej i północnej Polski.

Dla powiatów karkonoskiego, lwóweckiego, kłodzkiego, cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia, a w górskich powiatach Małopolski i Podkarpacia -  poza jasielskim i krośnieńskim - drugiego stopnia.

W kilkunastu miejscach przekroczone są stany alarmowe - chodzi m.in. o Bystrzycę Dusznicką, Ścinawkę, Ślęzę, Nysę Łużycką czy Widawę. Przekroczenia stanów alarmowych wynoszą od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. W kilkunastu kolejnych punktach dolnośląskie rzeki przekraczają stany ostrzegacze. Na szczęście w części z tych miejsc woda zaczyna systematycznie opadać.

Na Opolszczyźnie jest kilka przekroczeń stanów ostrzegawczych, z kolei w Śląskiem w czterech miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze, a w jednym alarmowy. W Jawiszowicach - to granica Śląska i Małopolski - od wczorajszego południa do dzisiejszego poranka poziom Wisły podniósł się o ponad metr.

Mapa aktualnej sytuacji hydrologicznej w Polsce dostępna jest TUTAJ.

Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?

Z synoptykiem IMGW Szymonem Ogórkiem rozmawiał reporter RMF FM Maciej Sztykiel. Jak powiedział ekspert, "te porywy, które występują dzisiaj, one w godzinach wieczornych już będą słabsze". Natomiast jutro znowu wiatr znowu zrobi się porywisty - mówi.

W środę też będzie wiało, ale jest szansa na przejaśnienia, ładniejszą pogodę. Dziś, jutro i pod koniec tygodnia w całym kraju, oprócz wiatru, spodziewane są opady deszczu - zwykle przelotnego. Dziś w nocy i jutro może mocniej popadać na północy, w centrum i na wschodzie.

Nie widzimy ataków zimy - mamy horyzont około tygodnia do przodu, ta perspektywa jest cały czas ciepła - dodaje synoptyk.