​Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie będzie prowadził własne pralnię i kuchnię. Wiele lat temu je zlikwidowano. Pościel i odzież szpitalną wozi się 150 km do Leżajska, bo firma stamtąd wygrała szpitalny przetarg. A dawną kuchnię w szpitalu wynajmuje zewnętrzna firma. Obiekty będą gotowe za 14 miesięcy, będą obsługiwały nowy, połączony z inną lubelską placówką szpital.

Obecnie pomieszczenia kuchni w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie są wynajmowane firmie zewnętrznej, która zapewnia żywienie pacjentom. Także usługa prania pościeli czy bielizny szpitalnej jest wykonywania w odległym o ponad 130 km Leżajsku. W wyniku planowanej inwestycji zarówno prowadzenie kuchni, jak i pralni będzie wykonywane na miejscu, w szpitalu.

Dyrektor: To nieudolność

Dobrze wiemy, co na forach internetowych chociażby pisze się o jedzeniu szpitalnym - mówi dyrektor Piotr Matej.

Zaprzestanie wiele lat temu prowadzenia kuchni i pralni przez szpital na rzecz outsourcingu nazywa wprost nieudolnością. Zwłaszcza w czasie pandemii był problem z każdym wejściem z zewnątrz czy wyjściem osób, prania, posiłków z terenu i na teren szpitala - podkreśla Matej. Jak dodaje, przez ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów.

Kiedyś nie opłacało się, teraz też nie musi, ale dyrektor uważa, że na pewno zostanie osiągnięty zysk biorąc pod uwagę np. zmniejszenie kosztów dowożenia brudnej pościeli czy ubrań szpitalnych do Leżajska. W kuchni przy zapotrzebowaniu na 1000 posiłków dziennie i przy obecnych stawkach, koszty się nie obniżą, ale uda się lepiej karmić pacjentów.

Będziemy mieć poza tym nad tym codzienną kontrolę i wpływ - mówi Piotr Matej.

Ile będzie kosztować inwestycja?

Istniejące budynki, gdzie planowane są kuchnia i pralnia są w złym stanie technicznym i wymagają doposażenia w sprzęt. Przejdą gruntowny remont i zostaną na nowo wyposażone. Realizacja inwestycji to 14 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli od wtorku.

Pieniądze na projekt "Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię - Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie" pochodzą z dwóch źródeł:

  • 25,5 mln zł zostało przyznanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych,
  • pozostała część - 11,4 mln zł - to środki budżetu Województwa Lubelskiego.
Opracowanie: