Każdego dnia ze sklepów na śmietniki wywożona jest żywność. Władze Krakowa apelują do sieci handlowych, by podzieliły się produktami, których termin przydatności do spożycia jeszcze nie minął, ale jest już krótki.

Szkoda, żebyśmy te rzeczy wyrzucali. Tym pomysłem natchnął nas pracownik jednej z sieci handlowych, który mówił, że codziennie setki kilogramów produktów nadających się do jedzenia są wywożone - mówił reporterowi RMF FM Markowi Wiosło Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.Oczywiście to nie może być żywność przeterminowana - podkreślił.

Dodał, że wśród uchodźców jest wiele dzieci, które muszą mieć zapewnione posiłki odpowiednie do ich wieku. Dlatego apelujemy: nie marnujmy jedzenia - dodał Npwak.  

Dary w ilościach hurtowych należy przekazywać do magazynu znajdującego się na stadionie miejskim im. H. Reymana przy ul. Reymonta, w dni robocze od godz. 10.00 do 18.00. W razie pytań można kontaktować się z organizatorami zbiórki mailowo: magazyny@um.krakow.pl.

Jak podał Urząd Miasta z pakietów pomocowych rozdawanych na stadionie miejskim skorzystało do tej pory ok. 2 tys. rodzin przybyłych do Krakowa.

W Krakowie uchodźcy są ulokowani w 35 hotelach, ale także w budynku dawnej Kliniki Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii na ul. Śniadeckich 5, w hali 100-lecia KS Cracovia, Ośrodku Sportu i Rekreacji "Kolna". Adoptowana do potrzeb uchodźców jest dawna galeria Plaza.

Opracowanie: