Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova potępiła zamach na premiera Roberta Fico. Zaapelowała również o zatrzymanie mowy nienawiści. "Proszę Was - zatrzymajmy to" - zaapelowała.

Czaputova: Jestem w szoku

Jestem w szoku - wszyscy jesteśmy zszokowani tym strasznym atakiem na premiera Roberta Fico - powiedziała w czasie zwołanej we środę konferencji prasowej prezydentka Czaputova.

Stało się coś, czego powagi ciągle jeszcze sobie nie uświadamiamy. To atak na człowieka i atak na demokrację. Jakakolwiek przemoc jest nieakceptowalna - dodała.

Czaputowa zwróciła uwagę, że obserwowana w ostatnim czasie na Słowacji retoryka nienawiści prowadzi do czynów z nienawiści. Proszę Was - zatrzymajmy to - zaapelowała.

Przypomniała, że policja zatrzymała sprawcę, a gdy to będzie możliwe, organy ścigania przekażą więcej informacji. Jednocześnie wezwała, by do tego momentu nie wyciągać przedwczesnych wniosków. Musimy myśleć o tym, co najważniejsze. W tej chwili to jest to, aby Robert Fico jak najszybciej wrócił do zdrowia - dodała na zakończenie.

Prokurator generalny Słowacji o zamachu na premiera Fico

Postrzelenie premiera Roberta Fico to nie jest jedynie przejaw nienawiści wobec ludzkiego życia, ale jest to atak na państwo - powiedział prokurator generalny Słowacji Marosz Żilinka. 

Prokuratorzy generalni Słowacji i Polski Marosz Żilinka oraz Adam Bodnar uczestniczyli w środę w Łodzi w corocznym spotkaniu prokuratorów generalnych Państw Grupy Wyszehradzkiej; podczas spotkania dowiedzieli się, o postrzeleniu premiera Słowacji Robert Fico.

Niestety na tym bardzo ważnym spotkaniu dostałem tę straszną wiadomość, że premier Republiki Słowackiej Robert Fico został dziś postrzelony - powiedział podczas briefingu prasowego Żilinka.

Uważam to za całkowicie nie do zaakceptowania. Jest to wynik atmosfery, w której Słowacja, jak i cała Europa, się znajdują. Nie jest to jedynie przejaw nienawiści wobec ludzkiego życia, ale również uważam, że jest to atak na państwo - oświadczył.

Prokurator generalny Słowacji zapewnił, że służby i prokuratorzy podejmą wszelkie działania w kwestii przeprowadzenia śledztwa i doprowadzenia do "osądzenia sprawcy tej strasznej zbrodni". Oczywiście życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia naszemu premierowi - powiedział Żilinka.

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego przewieziono do szpitala. Jak podaje telewizja TA3, domniemany napastnik został spacyfikowany i zatrzymany przez policję.