Kiedy planujesz poddać się kwalifikacji do laserowej korekcji wady wzroku, musisz mieć świadomość, że już podczas przeprowadzania wywiadu medycznego możesz usłyszeć odmowę. Istnieją bowiem przeciwwskazania względne i bezwzględne, które od razu na starcie dyskwalifikują Cię jako osobą mogącą poddać się interwencji laserem.

Te pierwsze wymagają stworzenia warunków, w których operacja będzie możliwa. Te drugie uniemożliwiają wykonanie zabiegu laserowej korekcji wady wzroku w ogóle.

Nie ma sensu udawać się na badania kwalifikacyjne, jeśli:

  • Nie masz ukończonych 18 lat. U dzieci i nastolatków gałka oczna wciąż jest w fazie wzrostu, a każde jej wydłużenie o 1 milimetr indukuje wadę wzroku rzędu -3.00 dioptrii. Oczy młode, niedojrzałe, które nie osiągnęły jeszcze swojej ostatecznej długości, a co za tym idzie wada wzroku nie jest jeszcze ustabilizowana, nie powinny być operowane. Dlaczego? Bo laserową korekcję wady wzroku wykonuje się wyłącznie na wadzie ustabilizowanej, co gwarantuje, że nie będzie potrzebne jej dokorygowanie, czy przeprowadzenie za jakiś czas kolejnej operacji. 
  • Planujesz zajście w ciążę. Po pierwsze, wahania hormonalne, zmiany funkcjonowania metabolizmu czy zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej sprawiają, że kobiety w ciąży mają problem z nadmiernym wysychaniem śluzówek. Po drugie, w ciąży możliwa jest progresja wady wzroku, która może mieć charakter czasowy albo stały. Trzeba więc poczekać aż do zakończenia połogu i okresu karmienia piersią, aby ostatecznie podjąć decyzję o operacji. Planujesz ciążę? Nie planuj TERAZ  laserowej korekcji wady wzroku.
  • Masz zdiagnozowany ostry zespół suchego oka. Łagodny przebieg choroby, którego doświadczają na co dzień choćby osoby noszące soczewki kontaktowe czy wiele godzin spędzające przy komputerze, nie jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wady wzroku. Ale w ostrym przebiegu ZSO często stwierdza się punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Zmiany występują obuocznie i mają charakter przewlekły. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tej postaci zespołu suchego oka, a objawy zazwyczaj utrzymują się przez całe życie. 
  • Masz chorobę z autoagresji (autoimmunologiczną), np. Hashimoto, cukrzycę typu 1., reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i w momencie badania nie jest ona ustabilizowana bądź w stanie remisji. Jeśli lekarz lub lekarze prowadzący wyrażają zgodę, możliwe jest, że w czasie stabilizacji lub remisji choroby uda się przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku. Jeśli nie uda się stworzyć takiej "furtki w czasie", która dawałaby szansę na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku, trzeba szukać innej metody leczenia.
  • Masz zdiagnozowaną jaskrę, chorobę rogówki (stożek rogówki, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne), blizny rogówki bądź zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). 

Mając powyższe na uwadze, przyjdź na wizytę kwalifikacyjną w takim momencie, żeby lekarz był w stanie jednoznacznie stwierdzić czy i pod jakimi warunkami możesz poddać się laserowej korekcji wady wzroku. 

Niewykluczone, że podczas wypełniania formularza pojawią się kolejne znaki zapytania, których nie przewidziałeś. Pamiętaj: nie zatajaj informacji o stanie swojego zdrowia i przyjmowanych lekach, nie udawaj, że wymienione w formularzu objawy i problemy zdrowotne Cię nie dotyczą. To kwestia Twojego bezpieczeństwa!

Po pierwsze, kłamstwo może skutkować poważnymi problemami po zabiegu - jego konsekwencje zdrowotne będą o wiele trudniejsze do opanowania, niż przypuszczasz. Nie chciałbyś ich doświadczyć, lepsze już byłoby pozostanie w okularach na nosie przy nawet bardzo dużej wadzie. 

Po drugie, jeśli nie kwalifikujesz się do laserowej korekcji wady wzroku, możliwe że lekarz zaproponuje Ci inne, ale równie skuteczne rozwiązanie, np. wszczepienie sztucznej soczewki.