Wybory samorządowe za nami. W niektórych miastach, jak np. w Warszawie, Opolu czy Katowicach, faworyci zdeklasowali swoich rywali. Są jednak ośrodki miejskie, w których - by wyłonić prezydenta - konieczna będzie druga tura. Są wśród nich duże miasta, jak Kraków, Wrocław i Poznań, ale też mniejsze, np. Jaworzno czy Rybnik.

>>>NAJNOWSZE INFORMACJE I NAJŚWIEŻSZE KOMENTARZE PO WYBORACH SAMORZĄDOWYCH ZNAJDZIECIE W NASZEJ RELACJI NA ŻYWO<<<

Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.

Artykuł jest na bieżąco aktualizowany.

Będzin

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Będzinie zmierzą się rządzący miastem od 2010 roku Łukasz Komoniewski (Nowa Lewica) i Konrad Dziuba (Koalicja Obywatelska). Kandydaci dostali odpowiednio 43,73 proc. i 27,68 proc. głosów.

Bielsko-Biała

Jarosław Klimaszewski (KWW Jarosława Klimaszewskiego, popierany przez PO) i Konrad Łoś (KW Prawo i Sprawiedliwość) zmierzą się w II turze wyborów prezydenta Bielska-Białej - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów w tym mieście.

W pierwszej turze Jarosław Klimaszewski, ubiegający się o ponowny wybór, uzyskał 45,88 proc. poparcia (28 574 głosy). Konrada Łosia poparło 23,98 proc. głosujących (14 934 głosy).

Częstochowa

Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy, który jest prezydentem Częstochowy od 2010 roku, powalczy o kolejną kadencję w drugiej turze z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości Moniką Pohorecką - wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów.

Na Krzysztofa Matyjaszczyka głos oddało 25 801 wyborców (31,93 proc.), a na Monikę Pohorecką - 22 051 (27,29 proc.).

Elbląg

W drugiej turze wyborów prezydenta Elbląga zmierzą się Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej i Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości - wynika z oficjalnych danych PKW. Dostali oni odpowiednio 44,36 proc. i 34,69 proc. głosów.

Gdynia

Do drugiej tury wyborów prezydenta Gdyni przeszli Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) z 34,43 proc. głosów i Tadeusz Szemiot (KKW Koalicja Obywatelska) z 25,85 proc.

Ubiegający się o reelekcję Wojciech Szczurek uzyskał 23,53 proc. - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów w tym mieście.

Gliwice

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Kuczyńska-Budka i Mariusz Śpiewok (bezpartyjny), obecny wiceprezydent Gliwic, zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta miasta. Kandydaci uzyskali odpowiednio 38,62 proc. i 27,82 proc. głosów.

Gorzów Wielkopolski

PKW podała, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego zmierzą się obecny prezydent Jacek Wójcicki (własny komitet), który zdobył 49,24 proc. głosów, i kandydat Koalicji Obywatelskiej Piotr Wilczewski - 22,18 proc. głosów.

Inowrocław

Do drugiej tury wyborów na prezydenta Inowrocławia przeszli pełniący funkcję prezydenta Wojciech Piniewski (KKW Koalicja Obywatelska) z 36,29 proc. głosów i Arkadiusz Fajok (KWW Arkadiusza Fajoka Łączy Nas Inowrocław) - z 22,43 proc. głosów - podała PKW.

Jastrzębie-Zdrój

W drugiej turze wyborów w Jastrzębiu-Zdroju zmierzą się Michał Urgoł z Prawa i Sprawiedliwości oraz dotychczasowa prezydent Anna Hetman (Koalicja Anny Hetman). Dostali oni odpowiednio 43,65 proc. i 40,47 proc. głosów.

Jelenia Góra

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Jeleniej Górze zmierzą dwaj kandydaci: urzędujący prezydent, kandydat Koalicji Obywatelskiej Jerzy Łużniak, który otrzymał 43,19 proc. poparcia, i kandydat Koalicji dla Jeleniej Góry Hubert Papaj, który zdobył 21,20 proc. głosów.

Jaworzno

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Jaworznie zmierzą się Michał Kirker z Koalicji Obywatelskiej i rządzący miastem od 2002 roku bezpartyjny Paweł Silbert. Kandydaci dostali odpowiednio 46,11 proc. i 44,45 proc. głosów.

Kielce

Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Kielcach przeszli kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda (33,63 proc.) i Marcin Stępniewski (25,05 proc.) - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Konin

Ubiegający się o reelekcję kandydat Koalicji Obywatelskiej Piotr Korytkowski i kandydat Prawa i Sprawiedliwości Robert Popkowski zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Koninie - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów.

Piotr Korytkowski uzyskał 8024 głosów, czyli 31,16 proc. Drugi wynik zanotował Robert Popkowski, zdobywając 6592 głosy, czyli 25,60 proc.

Koszalin

Tomasz Sobieraj (KKW Koalicja Obywatelska) i urzędujący prezydent miasta Piotr Jedliński, ubiegający się o ponowny wybór z własnego komitetu "Dumni z Koszalina", zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Koszalina. Kandydaci uzyskali odpowiednio 46,03 proc. i 28,22 proc. głosów.

Kraków

Do drugiej tury wyborów na urząd prezydenta Krakowa przeszli poseł KO Aleksander Miszalski z poparciem 37,21 proc. (110 556 głosów) oraz radny, przedsiębiorca, aktywista miejski Łukasz Gibała z poparciem 26,79 proc. (79 580 głosów) - wynika z danych PKW.

Kwidzyn

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Kwidzyna przeszli urzędujący burmistrz Andrzej Krzysztofiak (KWW Powiślańska Koalicja Obywateli) z 34,89 proc. głosów i Sebastian Kasztelan (KWW Kwidzyniacy) z 36,62 proc. - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów w tym mieście.

Legnica

W drugie turze wyborów prezydenckich w Legnicy zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Maciej Kupaj (47,29 proc.) i kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Łokaj-Śliwińska (25,59 proc.).

Malbork

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Malborka przeszli urzędujący burmistrz Marek Charzewski (KWW Marka Charzewskiego) z 39,86 proc. głosów i Paweł Dziwosz (KWW Pawła Dziwosza) z 27,45 proc. - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów w tym mieście.

Mielec

Radosław Swół, startujący z KW Teraz Mielec z wynikiem 29,15 proc. oraz startujący z własnego komitetu Jacek Klimek, który uzyskał 22,47 proc., przeszli do drugiej tury wyborów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Mikołów

Stanisław Piechula, od 2014 roku burmistrz Mikołowa, pozostanie burmistrzem tego miasta w kolejnej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 59 proc. głosujących. Drugi wynik osiągnęła Dorota Pytel kandydująca z KWW Mikołów - Mój Wybór - 6 498 osób (41,02 proc.).

Mysłowice

Dariusz Wójtowicz (własny komitet), który jest prezydentem Mysłowic od 2018 roku, powalczy o kolejną kadencję w drugiej turze z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Dorotą Konieczny-Simelą - podała PKW. Kandydaci dostali odpowiednio 41,24 proc. i 34,78 proc. głosów.

Nowa Sól

W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta w Nowej Soli zmierzą się radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Beata Kulczycka i obecny prezydenta Jacek Milewski. Kandydaci zdobyli odpowiednio 44,18 proc. i 25,47 proc. głosów.

Olsztyn

W drugiej turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk, który uzyskał 32,81 proc. głosów i startujący z własnego komitetu Czesław Jerzy Małkowski, na którego zagłosowało 21,16 proc. wyborców - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Ostrołęka

Do drugiej tury wyborów prezydenta Ostrołęki przeszli ubiegający się o reelekcję Łukasz Kulik (KWW Ostrołęka dla Wszystkich) i Paweł Niewiadomski (KWW Nasza Ostrołęka 2024) - wynika z danych podanych przez PKW. Kandydaci uzyskali odpowiednio 30,16 proc. i 29,25 proc. głosów.

Piła

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) zmierzy się z Marcinem Porzuckiem (Prawo i Sprawiedliwość) w drugiej turze wyborów na prezydenta Piły. Z wyliczeń PKW wynika, że Beata Dudzińska zdobyła w pierwszym głosowaniu 47,59 proc. głosów, zaś Marcin Porzucek - 19,71 proc.

Piotrków Trybunalski

Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto zostanie prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego - wynika z oficjalnych danych PKW. Przeszli do niej walczący o reelekcję Krzysztof Chojniak (KWW Krzysztofa Chojniaka Razem dla Piotrkowa) - 27,36 proc. głosów i Juliusz Wiernicki (KWW Z Sercem dla Piotrkowa) - 22,45 proc. głosów.

Poznań

Walczący o reelekcję Jacek Jaśkowiak (Koalicja Obywatelska), który uzyskał 43,74 proc. poparcia, oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński, który zdobył 20,30 proc. głosów, zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania - podała PKW.

Przemyśl

43-letni obecny prezydent Przemyśla Wojciech Bakun z wynikiem 46,23 proc. oraz 57-letni Tomasz Dziumak z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 19,77 proc., przeszli do drugiej tury wyborów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Racibórz

Jacek Wojciechowicz (KWW Razem dla Raciborza) i dotychczasowy prezydent Dariusz Polowy (KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz) zmierzą się w drugiej turze wyborów w Raciborzu.

Jacek Wojciechowicz zdobył 43,96 proc. głosów, a Dariusz Polowy - 30,85 proc.

Radom

Do drugiej tury wyborów prezydenta Radomia przechodzą Radosław Witkowski (40,85 proc.) i Artur Standowicz (24,9 proc.). PKW podała, że na Radosława Witkowskiego, popieranego m.in. przez Koalicję Obywatelską, zagłosowało 30 196 wyborców, a na Artura Standowicza z Prawa i Sprawiedliwości - 21 797.

Ruda Śląska

W drugiej turze wyborów w Rudzie Śląskiej zmierzą się Michał Pierończyk (własny komitet) i Marek Wesoły z Prawa i Sprawiedliwości. Kandydaci dostali odpowiednio 46,92 proc. i 26,18 proc. głosów - podała PKW.

Rybnik

O tym, kto zostanie prezydentem Rybnika na kolejną kadencję, również zdecyduje druga tura wyborów. Z obecnym prezydentem Piotrem Kuczerą z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Sączek - wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów.

Jak wynika z informacji PKW, najwyższe poparcie w pierwszej turze uzyskał Piotr Kuczera, na którego głosy oddało 18 848 wyborców (41,43 proc.). Drugi był Andrzej Sączek, który uzyskał poparcie 13 369 rybniczan (29,39 proc.).

Rzeszów

Do drugiej tury wyborów na prezydenta Rzeszowa przeszli: popierany m.in. przez Platformę Obywatelską urzędujący gospodarz miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, który uzyskał wynik 37,91 proc. głosów oraz Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał 23,24 proc. - wynika z oficjalnych danych PKW.

Sandomierz

Druga tura wyborów na stanowisko burmistrza zostanie przeprowadzona w Sandomierzu. Zmierzą się w niej aktualny burmistrz Marcin Marzec z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał 31,3 proc. głosów oraz wicestarosta sandomierski, Paweł Niedźwiedź z Polskiego Stronnictwa Ludowego (36,9 proc.) - wynika z oficjalnych danych PKW.

Siedlce

Do drugiej tury wyborów prezydenta Siedlec przechodzą popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Hapunowicz (40,80 proc. głosów) i starający się o reelekcję obecny prezydent miasta Andrzej Sitnik (33,19 proc. głosów), startujący z KWW Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce i Koalicja Obywatelska.

Siemianowice Śląskie

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Siemianowicach Śląskich ubiegający się o reelekcję kandydat Polska Jest Jedna Rafał Piech zmierzy się z Anną Zasadą-Chorab z Koalicji Obywatelskiej. Dostali oni odpowiednio: 28,02 proc. i 25,46 proc. głosów.

Sieradz

Mieszkańcy Sieradza w drugiej turze wyborów samorządowych zdecydują, kto zostanie prezydentem miasta. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent miasta Paweł Osiewała (KKW Solidarne Miasto, 47,77 proc. głosów) i Michał Pabich (KO, 33,05 proc. głosów) - wynika z danych PKW.

Skarżysko-Kamienna

Adam Ciok (KWW Samorząd24) i Arkadiusz Bogucki (KWW Marka Materka 2024) zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Skarżyska-Kamienej - podała PKW. W niedzielnych wyborach samorządowych ten pierwszy uzyskał 4499 głosów (25,57 proc.), a ten drugi - 3918 (22,26 proc.).

Słupsk

Do drugiej tury wyborów na prezydenta Słupska przechodzą Krystyna Danilecka-Wojewódzka, ubiegająca się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego z wynikiem 40,98 proc. głosów oraz radny miejski Paweł Szewczyk (KKW Koalicja Obywatelska) z wynikiem 20,42 proc. głosów - podała PKW.

Suwałki

Urzędujący prezydent Suwałk, bezpartyjny Czesław Renkiewicz, z wynikiem 48,35 proc. głosów oraz Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał 22,95 proc., przeszli do drugiej tury wyborów na prezydenta miasta - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Świdnica

W drugiej turze wyborów na prezydenta Świdnicy zmierzą się urzędująca prezydentka Beata Moskal-Słaniewska, która otrzymała 38,37 proc. głosów, i kandydat Koalicji Obywatelskiej Jan Dzięcielski, który zdobył 23,51 proc. głosów.

Świętochłowice

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Świętochłowicach ubiegający się o reelekcję Daniel Berger z własnego komitetu zmierzy się z Bartoszem Karczem z Koalicji Obywatelskiej. Dostali oni odpowiednio: 44,93 proc. i 21,11 proc. głosów.

Tarnobrzeg

Startujący z własnego komitetu Razem dla Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Łukasz Nowak z Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Nowaka zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Tarnobrzega - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

63-letni Dariusz Bożek uzyskał 32,79 głosów poparcia. Na 42-letniego Łukasza Nowaka zagłosowało 28,94 proc. wyborców.

Tarnowskie Góry

W drugiej turze wyborów na burmistrza Tarnowskich Gór zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Arkadiusz Czech (Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego), który otrzymał 34,66 proc. głosów i kandydatka Koalicji Obywatelskiej Zofia Lesiewicz, która zdobyła 31,60 proc. głosów.

Tarnów

Jakub Kwaśny (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Tarnowa, uzyskując 44,54 proc. głosów. Drugi wynik ma Henryk Łabędź (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 30,83 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych PKW ze 100 proc. obwodów głosowania.

Tczew

Łukasz Brządkowski, startujący z KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa z wynikiem 47,45 proc. oraz startujący z KW Porozumienie Na Plus Mirosław Pobłocki, który uzyskał 28,75 proc., przeszli do drugiej tury wyborów na prezydenta Tczewa - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Toruń

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Toruniu zmierzą się Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej i dotychczasowy prezydent miasta Michał Zaleski (własny komitet). Kandydaci dostali odpowiednio 38,28 proc. i 26,41 proc. głosów - przekazała PKW.

Tychy

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej i Sławomir Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Tychów. PKW podała, że Michał Gramatyka zdobył 46,66 proc. głosów (20 089), a Sławomir Wróbel - 23,87 proc. (10 277).

Wejherowo

Do drugiej tury wyborów prezydenta w Wejherowie przeszli urzędujący prezydent Krzysztof Hildebrandt (KWW "Wolę Wejherowo Krzysztofa Hildebrandta") z 43,53 proc. głosów i Marcin Bulczak (KKW Koalicja Obywatelska) z 38,98 proc. - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów w tym mieście.

Włocławek

Do drugiej tury wyborów prezydenta we Włocławku przeszli Krzysztof Kukucki (KKW Lewica) z 41,4 proc. głosów i urzędujący prezydent Marek Wojtkowski (KKW Koalicja Obywatelska) z 29,88 proc. - podała PKW po przeliczeniu 100 proc. głosów w tym mieście.

Wodzisław Śląski

W drugiej turze wyborów w Wodzisławiu Śląskim zmierzą się rządzący miastem od 2006 roku Mieczysław Kieca (komitet Nasz Wodzisław) i Dezyderiusz Szwagrzak (komitet Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa). Kandydaci dostali odpowiednio 40,23 proc. i 21,75 proc. głosów.

Wrocław

Urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zmierzy się z kandydatką Trzeciej Drogi posłanką Izabelą Bodnar w drugiej turze wyborów prezydenckich w stolicy Dolnego Śląska - wynika oficjalnych danych PKW. Kandydaci dostali odpowiednio 34,33 proc. i 29,80 proc. głosów.

Zabrze

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zabrzu zmierzą się Agnieszka Rupniewska z Koalicji Obywatelskiej i dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik (własny komitet). Kandydatki dostały odpowiednio 27,44 proc. i 21,73 proc. głosów.

Zakopane

Łukasz Filipowicz, startujący na burmistrza Zakopanego z Komitetu Wyborczego Przyjazne Zakopane, zmierzy się w drugiej turze wyborów z dotychczasową wiceburmistrz miasta pod Giewontem Agnieszką Nowak-Gąsienicą startującą z listy Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych PKW ze 100 proc. obwodów, Łukasz Filipowicz w pierwszej turze uzyskał 3852 głosy głosy, czyli 37,20 proc. Agnieszka Nowak-Gąsienica uzyskała 3575 głosów, czyli 34,52 proc. poparcia.

Zamość

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zamościu zmierzą się obecny radny Rafał Zwolak (własny komitet) i dotychczasowy prezydent Andrzej Wnuk (własny komitet z poparciem Prawa i Sprawiedliwości). Dostali oni odpowiednio 39,23 proc. i 26,36 proc. głosów.

Zawiercie

Anna Nemś z Koalicji Obywatelskiej i Łukasz Konarski (KWW Ruch Samorządowy Łukasza Konarskiego) zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta Zawiercia - podała PKW. Kandydaci uzyskali odpowiednio 35,66 proc. i 24,41 proc. głosów.

Zielona Góra

W drugiej turze wyborów na prezydenta Zielonej Góry zmierzą się Janusz Kubicki (startujący z własnego komitetu) i miejski radny Marcin Pabierowski z Koalicji Obywatelskiej. Kandydaci zdobyli odpowiednio - 35,95 proc. i 42,74 proc. głosów.

Zgierz

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zgierzu zmierzą się obecny prezydent Przemysław Staniszewski startujący z własnego komitetu (KKW Przemysława Staniszewskiego) i Łukasz Wróblewski z Koalicji Obywatelskiej (KKW KO). Kandydaci uzyskali odpowiednio 38,84 proc. i 25,58 proc. głosów.

Najwięcej sejmików dla KO, najwięcej głosów na PiS

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat), w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość - 33,7 proc., Koalicja Obywatelska dostała 31,9 proc., a Trzecia Droga - 13,5 proc.

Na dalszych miejscach znalazła się Konfederacja - 7,5 proc., Lewica uzyskała 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7 proc. głosów. Na inne, lokalne komitety wyborcze zagłosowało w wyborach do sejmików 3,9 proc. wyborców.

Jeśli chodzi o podział sejmików, Koalicja Obywatelska zwyciężyła w dziesięciu województwach, a Prawo i Sprawiedliwość - w sześciu.