Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.

Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Posłowie odrzucili weto Senatu ws. wyborów korespondencyjnych

We wtorek wieczorem Senat zagłosował za odrzuceniem ustawy o wyborach korespondencyjnych, zarządzonych na 10 maja. Sejm podczas czwartkowego posiedzenia odrzucił weto Senatu.

Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 236 posłów, przeciwko było 213, wstrzymało się 11. Do odrzucenie uchwały Senatu koniecznych było 231 głosów, ponieważ w głosowaniu wzięli udział wszyscy 460 posłowie.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kto, kiedy i jak uniemożliwił przeprowadzenie wyborów?

Wspólne oświadczenie Kaczyńskiego i Gowina ws. wyborów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin uzgodnili w środę wieczorem kompromis ws. tegorocznych wyborów prezydenckich, zgodnie z którym 10 maja nie będzie głosowania.

W oświadczeniu po ich spotkaniu napisano, że po upływie terminu 10 maja oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów wobec tego, że się nie odbyły, marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie. Gowin mówił w czwartek, że nie będzie to w tym miesiącu.

PKW: Wybory 10 maja się nie odbędą

PKW w oświadczeniu w czwartek poinformowała, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć i nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.