"Nie można mówić, że ma miejsce jakaś duża ofensywa. Są to małe grupy liczące około dziesięciu osób, które wróg rzucił, aby sprawdzić siłę naszej obrony" - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Pięciu mieszkańców Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - poinformował współpracownik prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. W Kijowie odbyły się uroczystości żałobne ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Najnowsze informacje związane z 332. dniem wojny zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 21.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:10

Ukraina otrzymała pierwsze helikoptery Sea King z Wielkiej Brytanii.

To bardzo duże wzmocnienie ukraińskiej marynarki - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

22:18

Ed Arnold, ekspert brytyjskiego think-tanku Royal United Services Institute, ostrzegł, że jeśli Berlin nie zezwoli na dostawę czołgów Leopard na Ukrainę, może to mieć fatalne konsekwencje dla reputacji Niemiec.

Jeśli ofensywa Rosji się powiedzie lub ofensywa Ukrainy się nie powiedzie, Berlinowi będzie bardzo trudno zignorować opinię sojuszników i partnerów, że to wina Niemiec. To niezdecydowanie będzie miało wpływ na reputację i zaufanie Niemiec przez dziesięciolecia - napisał na Twitterze Arnold.

22:03

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował: "Nie można mówić, że ma miejsce jakaś duża ofensywa. Są to małe grupy liczące około dziesięciu osób, które wróg rzucił, aby sprawdzić siłę naszej obrony".

Według ocen ukraińskich wojskowych Rosja stara się poprawić swoje pozycje w okolicach Zaporoża. Nie wyklucza się jednak "bardziej aktywnych" ruchów Rosji, ponieważ zgromadziła ona "pewne siły" w tym rejonie.

W ciągu minionych 24 godzin w obwodzie zaporoskim ponad 25 miejscowości znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim, poinformował sztab.

Szef wojskowej administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch podał, że w sobotę Rosja  przeprowadziła jeden nalot i nasiliła ostrzał artyleryjski, a w wyniku rosyjskiego ataku zginął jeden cywil.

21:47

Ukraińscy oficerowie w najbliższym czasie będą szkoleni na polskich czołgach, a także na czołgach naszych partnerów; zakładam, że stanie się to w perspektywie dni - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz w TVN 24 podkreślił, że Polska wraz z sojusznikami podjęła decyzję, że w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard musi powstać koalicja. Jak przypomniał, prezydent Andrzej Duda 11 stycznia w Lwowie zapowiedział, że polskim wkładem będzie jedna kompania czołgów w wersji A4.

Chcemy, aby ta koalicja była spójna, aby do niej dołączyły także i Niemcy. Niestety, tak jak widzieliśmy na spotkaniu w Ramstein, Niemcy do tej koalicji póki co jeszcze nie dołączyły. Będziemy pracować dyplomatycznie, także i pod względem wytwarzania pewnego rodzaju atmosfery wśród naszych sojuszników, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Wszyscy są za, póki co Berlin jest przeciw - powiedział prezydencki minister.

21:31

Pokonanie rosyjskich sił przez Ukrainę może doprowadzić do wycofania się Rosji z Naddniestrza, separatystycznego terytorium w granicach Mołdawii - powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Nicu Popescu na antenie kiszyniowskiego radia Vocea Basarabiei.

21:17

Brytyjskie ministerstwo obrony zamieściło w sobotę na Twitterze nagranie wideo pokazujące możliwości czołgu Challenger 2. Przed tygodniem premier Rishi Sunak poinformował o przekazaniu 14 takich czołgów Ukrainie.

Jak napisano na Twitterze, czołgi stanowić będą część pakietu pomocy, który przyspieszy sukces Ukrainy.

Challenger 2 to brytyjskiej produkcji czołg podstawowy trzeciej generacji. Opracowany w latach 90. jako następca Challengera 1. Jego produkcja zaczęła się w 1994 r., choć do służby w brytyjskiej armii wszedł dopiero cztery lata później, a zakończyła w 2002 r. Ogółem powstało ok. 450 sztuk. Dotychczas jedynym ich użytkownikiem oprócz brytyjskiej armii były siły zbrojne Omanu, które zakupiły 38 sztuk.

21:02

Ukraińska policja z obwodu zaporoskiego opublikowała zdjęcia obrazujące efekt rosyjskich ataków:

20:51

Ukraina potwierdza rosyjskie próby ofensywy w obwodzie zaporoskim.

Ukraiński sztab generalny poinformował, że Rosja kontynuuje próby ofensywy w rejonie Bachmutu, obwodu donieckiego i zaporoskiego, angażując dodatkowe lotnictwo - podaje Kijów Independent.

Jak informuje portal, w obwodzie zaporoskim, pod rosyjskim ostrzałem w minionych 24 godzinach znalazło się 25 miejscowości.

20:27

Minister finansów Niemiec Christian Lindner wezwał nowego ministra obrony Borisa Pistoriusa do zbadania dalszej niemieckiej pomocy dla Ukrainy. Nowy minister obrony to także nowa okazja dla Niemiec, by zbadać, co jeszcze możemy zrobić, aby wspierać Ukrainę w jej walce o pokój i wolność - stwierdził Lindner.

Nie powiedział jednak konkretnie, jaką pomoc ma na myśli - podaje agencja dpa.

Pomimo znacznej presji ze strony Ukrainy i państw sojuszniczych, rząd niemiecki nie podjął jeszcze decyzji o dostawie czołgów bojowych Leopard 2 na Ukrainę.

20:07

Portugalia przekaże Ukrainie 14 amerykańskich transporterów opancerzonych M113, a także osiem generatorów prądu "o dużym potencjale", poinformowały w sobotę stołeczne media, cytujące oświadczeniu resortu.

Ministerstwo wyjaśniło, że w przeszłości przekazało już Kijowowi tego typu transportery opancerzone.

W najbliższym ładunku skierowanym na Ukrainę znajdzie się też amunicja do broni o kalibrze 120 mm, a także 2 tony sprzętu medycznego i materiałów sanitarnych - podało portugalskie ministerstwo obrony.

19:50

Grożąc odłączeniem mieszkańcom prądu, rosyjskie wojska okupacyjne zmuszają ich do podpisywania dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania - pisze portal "The Kyiv Independent", powołując się na komunikat ukraińskiego wojska.

Miasto Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone 11 listopada ubiegłego roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

19:28

Efekt rosyjskich ataków na miejscowości znajdujące się na terenie obwodu donieckiego w Ukrainie:

18:55

Kijów Independent: "Inwazja z Białorusi" częścią rosyjskich operacji psychologicznych.

Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, stwierdził, że obecnie "nie ma zagrożenia ze strony Białorusi pełnoskalową operacją".

18:42

Polska jest kluczowym państwem udzielającym wsparcia Ukrainie walczącej z Rosją, a zarazem siłą chroniącą Europę Zachodnią przed rosyjską inwazją - podała portugalska telewizja SIC Noticias w komentarzach po piątkowym szczycie w niemieckim Ramstein.

Władze Polski, jak odnotowała stacja, są jednym z głównych motorów międzynarodowego wsparcia dla walczącej z agresorem Ukrainy.

Pomoc udzielana przez europejskich sojuszników Ukrainie jest niewystarczająca, zaznaczyła portugalska telewizja, podkreślając, że zbyt mało dotychczas przekazały ukraińskiej armii rządy takich krajów jak Włochy, Grecja i Hiszpania.

18:29

Grupa Wagnera zamierza przekazać Ukrainie zwłoki zabitych w walce o Sołedar ukraińskich żołnierzy - podaje Reuters. 

18:07

Niezależny białoruski portal Nexta: Największa ewakuacja pacjentów szpitali w Chersoniu i Lwowie. Nie podano dokładnej liczby ewakuowanych.

17:41

Ukraina wcześniej czy później otrzyma zachodnie czołgi, jednak ze względu na przygotowania Rosji do nowych ataków w tej sprawie liczy się szybkość - powiedział PAP w Kijowie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis.

"Gwoli sprawiedliwości chciałbym dodać, że Niemcy także przekazują Ukrainie poważne wsparcie wojskowe i mówiąc o czołgach nie powinniśmy zapominać o tym, co już przekazano" - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy w rozmowie z PAP.

17:32

Kobieta w Moskwie protestowała samotnie z banerem: "Ukraina nie jest naszym wrogiem, to nasz brat". Została zatrzymana przez policję pod pomnikiem Łesi Ukrainki.

17:23

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników Konferencji Ministrów Rolnictwa w Berlinie: "Świat potrzebuje więcej determinacji i współpracy, aby powstrzymać agresję, która zagraża globalnemu rynkowi żywności".

17:06

Myślę, że w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Leopard Ukrainie ten mur runie, jak runął mur berliński - powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy. Podkreślił, że obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje Leopardów, śmigłowców i Patriotów.

16:45

Patriarcha Cyryl wezwał do mobilizacji parafian. Parafianie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej powinni pomagać rosyjskiej armii na Ukrainie: zbierać pieniądze, wysyłać paczki i sami jechać, by wesprzeć żołnierzy - powiedział patriarcha.

16:27

Putin przygotowuje Rosjan do długotrwałej wojny z Ukrainą - mówi Andrij Jusow, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji Ukrainy.

16:18

Prezydent USA Joe Biden w Białym Domu na pytanie dziennikarzy, czy popiera wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard, odparł, że kraj ten otrzyma "wszelką pomoc", jakiej potrzebuje w walce z wojskami rosyjskimi - podał CNN.

W czwartek wieczorem Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazło się w nim uzbrojenie o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger. Był to już 30. pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa ogłoszony przez USA podczas wojny Ukrainy z Rosją. Łączna wartość obiecanego dotychczas sprzętu to 26,7 mld dolarów.

15:51

Myślę, że w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Leopard Ukrainie ten mur runie, jak runął mur berliński - powiedział w Bydgoszczy mer Lwowa Andrij Sadowy. Podkreślił, że obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje Leopardów, śmigłowców i Patriotów.

Sadowy podkreślił, że w piątek oczekiwano na wyniki rozmów w Ramstein, na decyzję o wysłaniu czołgów Leopard do Ukrainy, ale tak się nie stało. 

14:22

Tłumy żegnały ofiary katastrofy śmigłowca pod Kijowem.

13:57

Alert informacyjny dotyczący oczerniania polskich sił zbrojnych przez Rosję zamieścił w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Wciąż eksploatowany jest temat powołań na ćwiczenia wojskowe, a działania te mają osłabić nasz kraj - podkreślił.

13:43

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy śmigłowca pod Kijowem.

13:15

Trwają walki w Bachmucie.

12:42

Mieszkańcy Browarów żegnają Milanę i jej mamę Olenę, które zginęły katastrofie śmigłowca z kierownictwem MSW na pokładzie.

12:05

Rosjanie bombardują, a my dyskutujemy! - powiedział w rozmowie z gazetą "Bild" były generał NATO Hans-Lothar Domroese, krytykując zapowiedź Berlina z Ramstein, iż chce dostarczyć Ukrainie więcej broni i sprzętu o wartości miliarda euro, ale nie uwzględnia jednak czołgów.

"Po każdej decyzji eksportowej mijają dwa miesiące, aż czołgi będą gotowe do użycia na froncie" - podkreślił Domroese dodając, że jest to "czas, którego Ukraina nie ma".

Ekspert CDU ds. zagranicznych Johann Wadephul mówi o "całkowitej porażce Niemiec na arenie międzynarodowej". Jak zauważa "Bild" polityk opozycji wprost atakuje Scholza, który zdaniem Wadephula "albo z uporu, albo z tchórzostwa zawodzi Ukrainę".

11:40

Pięciu mieszkańców Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Najwięcej ofiar spowodowały ostrzały obwodu donieckiego: zginęły tam trzy osoby.

11:34

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego żona złożyli hołd ofiarom katastrofy śmigłowca.

11:23

Walki w wojnie ukraińsko-rosyjskiej koncentrują się obecnie w trzech sektorach - Kreminnej, Bachmutu i w obwodzie zaporoskim, ale ogólnie konflikt znalazł się w stanie impasu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodało jednak, że istnieje realna możliwość lokalnych postępów rosyjskich w okolicach Bachmutu.

11:18

Uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy śmigłowca.

10:33

W katastrofie śmigłowca zginęło kierownictwo MSW Ukrainy: minister Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz. To właśnie im i towarzyszącej im delegacji MSW poświęcona jest sobotnia ceremonia w Kijowie. Nieco później w sobotę rozpocznie się w obwodzie chernihowskim uroczystość żałobna załogi śmigłowca, która przebiegać będzie na lotnisku w Nieżynie.

Do wypadku śmigłowca w Browarach, w aglomeracji Kijowa, doszło w środę rano. W katastrofie zginęło 14 osób, w tym jedno dziecko. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci.

10:21

W Kijowie rozpoczęły się uroczystości żałobne ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Procesja żałobna wyruszyła spod gmachu MSW w kierunku placu Europejskiego.

Oficjalna ceremonia pożegnania odbędzie się w Domu Ukraińskim przy placu Europejskim w centrum Kijowa. W procesji, która wyruszyła spod siedziby MSW Ukrainy, biorą udział krewni, bliscy i koledzy ofiar katastrofy. W pobliżu gmachu ministerstwa wzdłuż ulic ustawili się rzędem funkcjonariusze służb mundurowych. Niektórzy z kwiatami w rękach.

10:15

W związku z dalszym odkładaniem decyzji o dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła swoje rozczarowanie. "Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły" - powiedziała w telewizji ZDF.

"Przynajmniej dobrym sygnałem byłoby dać partnerom zielone światło" - powiedziała, mając na uwadze chęć krajów takich jak Polska, aby wysłać do Niemiec własne Leopardy-2 z produkcji niemieckiej. Kraje te potrzebują jednak do tego pozwolenia z Berlina.

08:51

Kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, nasilają presję na Węgry, by odblokowały pół miliarda euro na uzbrojenie dla Ukrainy oraz pieniądze na szkolenie wojsk ukraińskich, które odbywa się m.in. w naszym kraju - ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli. Katarzyna Szymańska-Borginon jako pierwsza informowała, że Budapeszt zablokował unijne finansowanie na dozbrajanie Ukrainy. Okazało się, że Węgry robią także trudności z akceptacją finansowania misji szkolenia wojsk ukraińskich. Misja ta powstała m.in. z inicjatywy Polski. Chodzi o 25 mln euro na ten rok i 20 mln euro na przyszły.

08:45

Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej na budynkach w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i aby zwiększyć nastroje antyukraińskie wśród Rosjan - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW przypomina, że 19 i 20 stycznia w rosyjskich mediach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia, przedstawiające instalacje obrony powietrznej na dachu budynku rosyjskiego ministerstwa obrony i innych miejscach w Moskwie i okolicach.

"Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty, które przedstawiają wojnę jako bardziej zagrażającą Rosji. Jest mało prawdopodobne, aby Kreml uważał, że Moskwa jest celem dla Ukrainy i jest bardziej prawdopodobne, że Rosja sięgnęła po tę ostentacyjną grę w celu wzmocnienia operacji informacyjnych, przygotowujących rosyjską wewnętrzną przestrzeń informacyjną na przedłużającą się wojnę na Ukrainie i kolejne ofiary" - napisał

Think tank dodaje, że "ta demonstracja jest również prawdopodobnie częścią nowej operacji informacyjnej, mającej na celu porównanie wojny na Ukrainie do rosyjskiego mitu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która prawdopodobnie zwiększy poparcie Rosji dla wysiłku zbrojnego i późniejszej mobilizacji poprzez absurdalne przedstawienie Ukrainy jako zagrożenia dla Moskwy i reszty Rosji, tak jak zrobiły to nazistowskie Niemcy podczas inwazji na Związek Radziecki". 

08:43

Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę - powiedział szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).

Reznikow rozmawiał z VOA po spotkaniu w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, gdzie w piątek partnerzy Ukrainy nie podjęli decyzji o przekazaniu czołgów Leopard 2.

Minister obrony Ukrainy określił możliwość szkolenia ukraińskich załóg jako przełom, przypisując sukces wysiłkom Polski.

Zaczniemy od tego, a potem pójdziemy dalej - podkreślił Reznikow. Dodał, że ma nadzieję, iż Niemcy podejmą decyzję w sprawie czołgów. Patrzę na to optymistycznie, "bo pierwszy krok został zrobiony - rozpoczniemy misje szkoleniowe na Leopardach 2" - stwierdził.

W piątek na spotkaniu w bazie Ramstein przedstawiciele 50 krajów wspierających Ukrainę dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej. Podczas spotkania uczestnikom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. USA i inni sojusznicy spodziewali się, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 i pozwolą jako państwo-producent tych wozów bojowych także innym krajom na to samo.