Będzie szybka nowelizacja ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy - dowiedział się dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. Ma ona objąć także uciekinierów wojennych, którzy przyjeżdżają z Ukrainy do Polski przez inne kraje.

Już jutro prace nad tą nowelizacją zacznie sejmowa komisja administracji. Ma być to projekt komisyjny, a nie rządowy.

Zmiana jest prosta: chodzi o wykreślenie z ustawy o pomocy uchodźcom właściwie tylko jednego słowa - bezpośrednio - co dziś oznacza, że pomoc dla osób może być oferowana tylko przyjeżdżającym do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

Po zmianie pomoc obejmie także uciekających przed wojną przez Słowację, Węgry czy Mołdawię.

Plan jest taki, by ustawa została szybko zmieniona podczas piątkowego posiedzenia Sejmu, a przez Senat przeszła bez poprawek.

Przypomnijmy jednak, że dokładnie taką zmianę Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło podczas prac nad samą ustawą. Teraz partia rządząca zmieniła zdanie.  

Ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy

Ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy została opublikowana w Dzienniku Ustaw w 12 marca. Jej przepisy weszły już w życie i, co do zasady, obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. 

Zapisy gwarantują legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Uchodźcy będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansową. Zgodnie z ustawą, dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Ustawa umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony.

Rząd raz na 12 miesięcy będzie na piśmie zdawał sprawozdanie Sejmowi i Senatowi z wykonania tej ustawy.

Opracowanie: