Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił całkowite zajęcie Bachmutu w obwodzie donieckim. To nieprawda - odpowiada Kijów. Według Ukraińców zaciekłe walki o miasto nadal trwają. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Hiroszimy w Japonii, gdzie będzie uczestniczył w szczycie przywódców grupy G7. Ukraiński przywódca ma w planach m.in. spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem. Gruzińscy aktywiści zorganizowali wiec w pobliżu kompleksu hotelowego w mieście Kwareli w regionie Kachetia z powodu informacji, że przebywa tam córka rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, Jekaterina Winokurową. W ciągu minionej doby 5 osób zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w obwodach donieckim, chersońskim, charkowskim i zaporoskim na wschodzie i południu Ukrainy. Najważniejsze wydarzenia związane z 451. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 20.05.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:47

Jeszcze jedno dementi w sprawie zajęcia Bachmutu przez Wagnerowców. Doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak udzielił wywiadu w telewizji ukraińskiej i stwierdził, że wypowiedzi Prigożyna mają na celu odwrócenie uwagi od wizyty prezydenta Ukrainy na szczycie Ligi Arabskiej w Arabii Saudyjskiej i międzynarodowego potępienia Rosji na szczycie G7 w Japonii.

To nie pierwszy raz, kiedy Prigożyn powiedział:" wszystko zostało zajęte i dominujemy" . To oczywiste, że trzeba przerwać przestrzeń informacyjną w czasie wizyt prezydenta Zełenskiego i ostrych wypowiedzi szefów obcych państw na temat tego, jak zakończyć wojnę, jakie będzie zbrojne wsparcie dla Ukrainy i co stanie się z Rosją po tym, jak przegra - stwierdził Podolak.

21:07

Wielka Brytania ogłasza koalicję, w której skład wejdą jeszcze Stany Zjednoczone, Holandia, Belgia i Dania. Celem porozumienia ma być dostarczenie samolotów F-16 Ukrainie. 

Portal Defense Expresse utrzymuje, że Kijów może relatywnie szybko otrzymać nawet 36 maszyn, a docelowo ta liczba może wzrosnąć nawet do 70.

O roli Danii i Holandii jako potencjalnych darczyńcach samolotów świadczy fakt, że decyzja o przekazaniu F-16 była już tam dyskutowana na szczeblu oficjalnym. Dla tych krajów przekazanie Ukrainie części swoich F-16 nie stanowi krytycznego zagrożenia dla zdolności obronnych, ponieważ już zaczęły one otrzymywać F-35.

Biorąc zatem pod uwagę tylko zasoby F-16 Holandii i Danii, w tej chwili można mówić o potencjalnej możliwości otrzymania przez Ukrainę jednej lub dwóch eskadr z Holandii i jednej z Danii - czyli od 24 do 36 samolotów. W przyszłości liczba ta może wzrosnąć do 70 F-16, gdy z USA przybędą nowe F-35, wylicza DE. Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone zadeklarowały, że nie przekażą swoich samolotów, a Wielka Brytania zgodziła się prowadzić szkolenia dla ukraińskich pilotów, ale sama nie posiada F-16.

19:55

Watykan poinformował, że papież Franciszek zdecydował się powierzyć kardynałowi Matteo Zuppiemu misję, której celem jest złagodzenie napięć na Ukrainie. Papież miał wyrazić nadzieję, że misja zapoczątkuje proces pokojowy.

19:30

"Przeciwnik koncentruje ataki na kierunkach Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. W ciągu dnia doszło do 39 starć zbrojnych. Najzacieklejsze walki toczą się o Bachmut i Marijinkę w obwodzie donieckim" - napisał na swoim profilu facebookowym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:02

Nasze jednostki rozmieszczone są w południowo-zachodniej części miasta. Bronią naszych pozycji i nie pozwalają wrogowi na ich zajęcie. Rozproszenie takiej fali informacyjnej jest dla wroga ważne z uwagi na to, że przez ponad dziewięć i pół miesiąca nieprzyjacielowi nie udało się zdobyć miasta, a do tego ponosi kolosalne straty - ogłosił w państwowej telewizji rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. W ten sposób Kijów zaprzeczył doniesieniom Jewgienija Prigożyna, który powiedział dzisiaj, że Wagnerowcy przejęli pełną kontrolę nad Bachmutem.

17:25

Po tym, gdy Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone zapowiedziały szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach F-16, a ich sojusznicy przyznali, że planują dostarczyć Ukrainie tego typu myśliwce, ukraińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w sobotę, że słynne samoloty pojawią się na ukraińskim niebie już jesienią tego roku.

16:40

Oto co wiemy na temat sytuacji w Bachmucie:

W ciągu ostatnich kilku dni Ukraińcy przerzucili w okolice Bachmutu istotne siły. To pozwoliło im na osiągnięcie tymczasowej przewagi nie w samym mieście, ale na jego obrzeżach. Kijów, a także zachodni analitycy donosili o skutecznych kontratakach na rosyjskie pozycje i manewrze wojsk ukraińskich, który miał doprowadzić do okrążenia Rosjan pod Bachmutem.

W ciągu ostatnich 24 godzin, Rosjanie rzucili na ten odcinek dodatkowe siły. To pozwoliło na spowolnienie postępów ukraińskiej armii. Jeszcze w piątek jednak, Hanna Malar (zastępca ministra obrony Ukrainy) twierdziła, że kontratak sił ukraińskich jest kontynuowany. Zaznaczyła też, że okupant skoncentrował w rejonie Bachmutu większość swoich sił.

Wiele wskazuje na to, że główne uderzenie Rosjan skoncentrowało się na zajęciu samego miasta, ale jednocześnie pozostawiło odkryte flanki. Bachmut może być zdobyty przez Rosjan, ale to jeszcze nie koniec bitwy.

16:28

Niemcy nie przekażą Ukrainie myśliwców - twierdzi szef partii SPD Lars Klingbeil. Każdy ma inny potencjał wojskowy. Nasz nie opiera się na myśliwcach.

Polityk SPD zapowiada jednak, że Berlin dalej będzie koncentrował się na przekazywaniu Ukrainie czołgów, systemów obrony przeciwrakietowej i prowadzeniu szkoleń dla żołnierzy.

15:40

Rosjanie przerzucają do Bachmutu jednostki powietrznodesantowe i zmotoryzowane - informuje w sobotę Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy. 

W sobotę rano Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w codziennym raporcie swego wywiadu, że rosyjskie wojsko prawdopodobnie przerzuciło kilka batalionów do Bakhmutu.

Po sukcesach Ukrainy na flankach Bachmutu i rosnących obawach co do wiarygodności grupy najemników Wagnera, Rosja prawdopodobnie stara się odnieść przynajmniej jakiś sukces w wojnie, podało ministerstwo.
Posunięcie to stanowi poważne ryzyko, pisze brytyjski wywiad, ponieważ Rosja pozostawia w odwodzie na Ukrainie tylko kilka jednostek.

14:57

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił całkowite zajęcie Bachmutu w obwodzie donieckim.

20 maja, 2023 roku, 20-05-2023, dziś o godzinie 12 Bachmut został w pełni zdobyty. 224 dni trwała operacja zdobycia Bachmutu - tak zwana bachmucka maszynka do mielenia mięsa. Zdobyliśmy całe miasto, każdy dom - powiedział Prigożyn w nagraniu, na którym pozuje z rosyjską flagą pośród ruin Bachmutu.

Strona ukraińska nie potwierdza na razie tych informacji. Zastępca ministra obrony Ukrainy poinformował, że walki w mieście nadal trwają, ale "sytuacja jest krytyczna", a rzecznik prasowy Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy Serhij Czerewaty przekazał, że "ukraińscy żołnierze nadal walczą w Bachmucie".

14:17

Prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenski w kuluarach szczytu G7 w japońskiej Hiroszimie powiedział, że wizyta ukraińskiego przywódcy może być punktem zwrotnym.

14:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się podczas szczytu G7 w japońskiej Hiroszimie również z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Według biura ukraińskiego przywódcy, rozmowy dotyczyły realizacji zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a także kwestii ograniczeń eksportowych ukraińskich produktów rolnych przez niektóre kraje UE.

14:01

Chiny muszą wywrzeć presję na Rosję, by zakończyła wojnę - wynika z komunikatu opublikowanego przez państwa grupy G7.

13:53

O poparcie Indii dla ukraińskiej "formuły pokoju" apelował prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmów z premierem Indii Narendrą Modim.

Spotkanie tych przywódców - pierwsze od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - odbyło się w kuluarach szczytu G7 w Hiroszimie.

13:41

Ćwiczenia ukraińskiej 23 Brygady Zmechanizowanej gdzieś na Ukrainie.

13:30

Wraca temat myśliwców F-16 dla Ukrainy. Zachód przez wiele miesięcy kategorycznie odmawiał przekazania Kijowowi samolotów bojowych, uznając, że Rosja może to odebrać jako eskalowanie konfliktu. Wiele wskazuje na to, że myślenie zachodnich polityków się zmieniło - teraz bardziej zasadna jest dyskusja na temat tego, kiedy, a nie czy myśliwce zostaną przekazane Ukrainie.

13:19

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, cytowany przez portal RBK-Ukraina, że Kijów otrzyma od partnerów amerykańskie myśliwce F-16.

13:11

Siły z obwodu biełgorodzkiego stwierdziły, że informacja o "próbie przedostania się grupy sabotażowej Sił Zbrojnych Ukrainy" do obwodu jest nieprawdziwa.

13:03

Rosyjska propaganda intensyfikuje działania separujące Rzeczpospolitą od Unii Europejskiej i NATO - wskazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Dodał, że Rosja i Białoruś utrzymują dużą intensywność ataków informacyjnych przeciwko Polsce.

12:55

Papież Franciszek wyraził nadzieję, że szczyt G7 w Hiroszimie w Japonii dowiedzie "dalekowzrocznej wizji w tworzeniu fundamentów dla trwałego pokoju oraz na rzecz stabilnego i zrównoważonego bezpieczeństwa".

O swojej modlitwie w tej intencji zapewnił w liście do biskupa japońskiego miasta, w którym spotkali się szefowie państw i rządów.

12:44

Gruzińscy aktywiści zorganizowali wiec w pobliżu kompleksu hotelowego w mieście Kwareli w regionie Kachetia z powodu informacji, że przebywa tam córka rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, Jekaterinę Winokurową.

12:36

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Hiroszimie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i podziękował mu za rolę Londynu w koalicji międzynarodowej na rzecz przekazania Kijowowi samolotów F-16 - poinformowała kancelaria ukraińskiego przywódcy.

11:59

Premier Indii Narendra Modi spotkał się podczas szczytu państw G7 w Hiroszimie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

11:51

Kwestia osobistego bezpieczeństwa wysokich rangą polityków i wojskowych ukraińskich ma kluczowe znaczenie, ponieważ Rosjanie są zainteresowani ich likwidacją - oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Wskazała na rosyjskie doniesienia o rzekomej śmierci ukraińskich dowódców.

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił 2 maja, że jego ludzie zabili ukraińskiego generała Ihora Tancurę, dowódcę wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy. Strona ukraińska potwierdziła, że doszło do ataku na kolumnę aut, w której jechał Tancura, ale zapewniła, że dzięki ostrzeżeniu generał jechał tego dnia innym samochodem niż zwykle.

10 maja pojawiły się w Rosji twierdzenia o zabiciu naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i dowódcy ukraińskich wojsk lądowych generała Ołeksandra Syrskiego. Malar tego samego dnia zdementowała te doniesienia.

11:44

Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały o próbie wtargnięcia "ukraińskich sabotażystów" do obwodu biełgorodzkiego.

Kanał Baza twierdzi, że napastnicy byli uzbrojeni w karabiny szturmowe, granatniki, karabiny snajperskie i karabiny maszynowe. Z kolei kanał Mash pisze o "15 uzbrojonych ukraińskich bojownikach".

11:38

Grecja wspiera Kijów dyplomatycznie i militarnie od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jednak po zwycięstwie partii opozycyjnych w niedzielnych wyborach parlamentarnych może się to zmienić - powiedzieli Polskiej Agencji Prasowej greccy analitycy.

Pomoc Aten dla Kijowa może być większa, lecz obecnie jest ona ograniczana przez niepewne stosunki Grecji z Turcją.

11:20

Zniszczone mieszkania w Charkowie na skutek ataków sił rosyjskich.

11:12

Przywódcy krajów G7 zobowiązali się do zapewnienia, że rosyjscy i białoruscy sportowcy "w żaden sposób nie będą występowali jako przedstawiciele swoich państw".

11:05

Rosyjski resort obrony poinformował, że siły rosyjskie zniszczyły dwa magazyny Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim.

10:59

Japonia nałożyła kolejne sankcje na Rosję, zakazując m.in. dostaw towarów dla około 80 podmiotów rosyjskich powiązanych z armią - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. O sankcjach poinformowano w czasie, gdy w Japonii odbywa się szczyt G7.

Zgodnie z decyzją rządu w Tokio, zamrożone zostaną aktywa około 100 osób fizycznych i prawnych z Rosji, które usiłowały ominąć już wprowadzone sankcje. Ponadto Japonia zabroniła eksportu towarów na rzecz około 80 podmiotów rosyjskich związanych z armią. Zakazała także firmom japońskim świadczenia klientom z Rosji usług architektonicznych i inżynieryjnych.

10:51

Udział w szczycie G7, rozpoczętym w piątek w Hiroszimie w Japonii, to dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego szansa, by spotkać się nie tylko z politykami z państw globalnej Północy, a także z liderami Południa - przywódcami Indii i Brazylii, czyli krajów utrzymujących bliskie relacje z Rosją - zauważyła agencja Reutera.

10:37

Władze University College London bez ostrzeżenia i wyjaśnienia odwołały wystąpienie rosyjskiego publicysty Wiktora Szenderowicza.

W opinii proukraińskich działaczy, w ostatnich tygodniach Szenderowicz pozytywnie wypowiadał się o rosyjskim wojsku.

10:28

Były piłkarz Dynama Kijów i Spartaka Moskwa Władysław Waszczuk dołączył do Gwardii Narodowej Ukrainy. Poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku.

10:20

Amerykański Departament Skarbu usunął z listy sankcji Anatolija Karaczyńskiego, współzałożyciela grupy IBS.

To pierwszy raz od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy zniesiono sankcje wobec znaczącego rosyjskiego biznesmena. Departament Skarbu nie wyjaśnił powodów swojej decyzji.

10:13

Rankiem samolot linii Georgia Airlines wystartował z Tbilisi do Moskwy. To pierwszy lot narodowych gruzińskich linii lotniczych od czterech lat.

Samolot, według rosyjskiej agencji RIA Nowosti, był wypełniony w ok. 80 proc.

10:07

W atakowanym przez Rosjan Bachmucie trwają "walki o każdy metr" - oświadczyły Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej, publikując nagranie ukazujące obronę miasta. Armia oceniła, że Bachmut stał się "piekłem", a wysiłki jego obrońców są "tytaniczne".

Nagranie trwające niespełna minutę pokazuje wojskowych idących drogą między zrujnowanymi domami, a także opustoszałe i ostrzelane bloki mieszkalne, których górne piętra objął pożar. Prócz zielonych liści na drzewach nie widać w mieście żadnych oznak życia.

Żołnierze ukrywają się w budynkach bez okien i drzwi. Na nagraniu można dostrzec, że podczas ostrzału ogień przeciwnika jest prowadzony z dość bliskiej odległości.

09:59

Grupa Wagnera przy pomocy pośrednika zakupiła pod koniec 2022 roku w Chinach ponad 20 tys. hełmów - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na dane z urzędów celnych.

09:50

Agencja Reutera donosi, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy na szczycie G7.

Według Reutersa, pakiet o wartości 375 mln dolarów obejmie pociski artyleryjskie, pojazdy opancerzone i broń przeciwpancerną.

09:41

Prokuratura w Chersoniu w południowej Ukrainie poinformowała, że siły rosyjskie ostrzelały nocą Berysław. Jeden z pocisków trafił w prywatny dom - pod gruzami zginęli mężczyzna i kobieta.

09:34

W rejonie krasnojaruskim obwodu biełgorodzkiego w Rosji mężczyzna stracił nogę po wejściu na minę - poinformował gubernator Wiaczesław Gładkow.

09:26

W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 25,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,5 tys. - podała Straż Graniczna.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odprawiono ponad 11 mln 983 tys. wjazdów do Polski i 10 mln 187 tys. wyjazdów na Ukrainę.

09:19

Pojawiły się już pierwsze zdjęcia z lotniska w Hiroszimie, gdzie niedawno wylądował Wołodymyr Zełenski.

09:03

W ciągu minionej doby 5 osób zginęło, a 13 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w obwodach donieckim, chersońskim, charkowskim i zaporoskim na wschodzie i południu Ukrainy - poinformowały władze tych regionów oraz prokuratura obwodowa Chersońszczyzny.

W piątek rosyjscy okupanci ponownie ostrzelali miasto Czasiw Jar, zabijając tam dwóch cywilów. Kolejne dwie osoby w obwodzie donieckim doznały obrażeń. Od lutego 2022 roku, czyli początku agresji Kremla na Ukrainę, w naszym regionie zginęło już 1525 cywilów, a 3554 zostało rannych. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, ponieważ rzeczywisty bilans ofiar, przede wszystkim w Mariupolu, jest znacznie większy - czytamy w komunikacie gubernatora obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki opublikowanym na Telegramie.

08:54

"Japonia. G7. Ważne spotkania z partnerami i przyjaciółmi Ukrainy. Bezpieczeństwo i wzmocniona współpraca dla naszego zwycięstwa. Pokój stanie się dziś bliższy" - napisał przed chwilą na Twitterze Wołodymyr Zełenski. 

08:50

Prezydent Ukrainy przybył do Japonii. Wołodymyr Zełenski będzie uczestniczył w szczycie przywódców grupy G7 w Hiroszimie. Spotkanie z ukraińskim przywódcą planuje prezydent USA Joe Biden.

08:10

Zdobycie Bachmutu pozostaje dla rosyjskich władz kluczowym celem w wojnie z Ukrainą, ponieważ opanowanie tego miasta pozwoliłoby Kremlowi ogłosić jakikolwiek sukces na froncie - oceniło w raporcie wywiadowczym ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

07:59

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu w południowej Ukrainie doszło w piątek do kilku eksplozji. Celem - jak podały proukraińskie kanały na Telegramie - były rosyjskie pozycje w pobliżu lotniska w zachodniej części miasta.

07:54

"Ukraińskie kontrataki pod Bachmutem prawdopodobnie wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan kontyngentu broniącego miasta, a także - zgodnie z intencją Ukraińców - zaangażowały w działania bojowe rosyjskie jednostki" - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:35

"Polska Grupa Zbrojeniowa finalizuje rozmowy z producentami czołgu Leopard 2 w sprawie remontowania w Polsce wozów przekazanych Ukrainie" - powiedział PAP prezes PGZ Sebastian Chwałek. Prezes PGZ zwrócił uwagę, że Grupa szkoli ukraińskich żołnierzy i techników; zbiera opinie o swoich produktach wykorzystywanych przez ukraińskie wojsko. Zadeklarował gotowość do serwisu także sprzętu lotniczego, radarowego i rakietowego.

07:03

Nocny zmasowany atak rosyjskich dronów kamikadze na Kijów został odparty; nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych ani osobach rannych, jednak odłamki ze strąconych maszyn wywołały pożar oraz uszkodziły kilka budynków i samochodów - przekazały rano władze stolicy Ukrainy. Był to 11. atak powietrzny na Kijów od początku maja. W tym miesiącu mieszkańcy miasta nie słyszeli syren alarmowych tylko przez cztery dni.

06:57

Amerykański sąd zdecydował, że żołnierz Gwardii Narodowej Jack Douglas Teixeira, oskarżony o wyciek tajnych dokumentów wojskowych dotyczących m.in. wojny w Ukrainie, pozostanie w więzieniu. Czeka go proces pod zarzutem naruszenia ustawy o szpiegostwie.

06:45

Szef portugalskiego MSZ Joao Gomes Cravinho, podczas rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, zapewnił o "bezwarunkowym poparciu dla Kijowa", ale nie sprecyzował, kiedy portugalska armia mogłaby rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów myśliwców, o co zabiega Ukraina. Podczas wizyty w Lizbonie, Dmytro Kułeba wezwał w piątek rząd Portugalii do udzielenia Kijowowi wsparcia w walce z rosyjską inwazją. Zaapelował o pomoc portugalskiej armii w szkoleniu ukraińskich pilotów myśliwców.

06:14

Prezydent USA Joe Biden planuje dwustronne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie - poinformował jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Zełenski ma przylecieć do Hiroszimy w sobotę po południu czasu miejscowego. Jak poinformował japoński rząd, w niedzielę ukraiński prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców grupy G7.

06:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście będzie uczestniczył w niedzielę w szczycie przywódców grupy G7 w Hiroszimie - poinformował w sobotę resort spraw zagranicznych Japonii. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że Zełenski może uczestniczyć w tym wydarzeniu tylko w formie zdalnej.

06:00

Prezydent USA Joe Biden ogłosi pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 375 mln dolarów podczas pobytu w Hiroszimie w Japonii, gdzie uczestniczy w szczycie światowych przywódców G7 - poinformował przedstawiciel administracji waszyngtońskiej. Urzędnik, pragnący zachować anonimowość, powiedział agencji Reutera, że pakiet będzie zawierał artylerię, amunicję i wyrzutnie rakiet HIMARS.