Ukraińskie wojsko informuje, że na rzece Mokri Yala w obwodzie donieckim okupanci wysadzili kolejną zaporę wodną. Odnotowano powodzie na obu brzegach. Rosyjskie wojsko ostrzelało łódź z cywilami ewakuowanymi z lewego, okupowanego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, dziesięć osób zostało rannych, a trzy zginęły. Według ukraińskiej wiceminister obrony Hanny Malar, wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce miało powstrzymać kontrofensywę Kijowa. Źródła rosyjskie informują o dwóch dronach, które spadły w graniczącym z Moskwą obwodzie kałuskim. Sztab ukraińskich sił zbrojnych informuje o coraz częstszych przypadkach dezercji w szeregach wojsk rosyjskich. Kanada zarekwirowała rosyjski samolot, a fundusze za niego uzyskane zostaną przeznaczone na pomoc dla ofiar agresji Kremla. Najważniejsze informacje z 11 czerwca - 473. dnia inwazji Rosji na Ukrainę - zebraliśmy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


22:20

Kolejna zapora wodna wysadzona przez rosyjskie siły okupacyjne. O fakcie poinformował Walerij Szerszen, rzecznik siły zbrojnych obwodu tawryjskiego. 

Na rzece Mokri Yala okupanci wysadzili tamę, co doprowadziło do zalania obu brzegów rzeki. Nie wpływa to jednak na prowadzenie działań ofensywnych Sił Obronnych kierunku Tawria - powiedział Szerszen dla "Ukraińskiej Prawdy".

Jak wyjaśnia rzecznik, Rosjanie próbują takimi działaniami spowolnić ukraińską kontrofensywę.

21:28

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej Kachowka - powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zdaniem prezydenta Ukrainy przedstawiciele MTK  powinni  na własne oczy zobaczyć, że rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał terenów zalanych w wyniku ataku terrorystycznego, podczas gdy trwa tam ewakuacja.

Już pierwszego dnia po katastrofie Prokurator Generalny Ukrainy skierował do MTK stosowny apel o zbadanie tej katastrofy. I prace już się rozpoczęły. Przedstawiciele międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości widzą na własne oczy konsekwencje tego rosyjskiego ataku terrorystycznego i wiedzą, że rosyjski terror trwa. Trwa z najbardziej cynicznym ostrzałem zalanego terytorium, terytorium ewakuacji -
powiedział prezydent Ukrainy.

20:30

Ukrinform poinformował, że wojsko ukraińskie wyzwoliło kolejną osadę w obwodzie donieckim - Makarivkę.

"Błahodatne i Makarivka zostały wyzwolone" - napisała wiceminister obrony Hanna Malar.

O wyzwoleniu miejscowości Błahodatne w obwodzie donieckim  poinformowały w niedzielę przed południem ukraińskie portale informacyjne, powołując się na komunikat 68. samodzielnej brygady im. Ołeksy Dowbusza sił zbrojnych Ukrainy.

Ukrinform poinformował również o zbliżeniu się sił ukraińskich do Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

20:00

Ukraina w niedzielę przeprowadziła dwie kluczowe akcje sabotażowe daleko za liniami wroga. W Jakymiwce wysadzono w powietrze most kolejowy, zatrzymując transport między Krymem a Zaporożem, wysadzona została też jedyna linia kolejowa prowadząca do mostu krymskiego w rejonie krimowskim - poinformował  portal Visegrad24.

Na Twitterze pojawiają sie informacje potwierdzające realizację działań sabotażowych z lokalizacją miejsc wysadzenia mostu i torów kolejowych:

19:30

W wyniku kolejnej wymiany jeńców wojennych wróciło do Ukrainy 95 żołnierzy Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Straży Granicznej - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy  Andrij Jermak.

Wymiana więźniów. Wraca do domu 95 naszych ludzi. Na liście są żołnierze Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej, a także straży granicznej -
napisał w Telegramie Andrij Jermak.

Wśród nich - 93 szeregowców i sierżantów oraz dwóch oficerów. Możliwe było również zwolnienie uczestników  operacji specjalnej, którzy lecieli helikopterem do Azowstalu w otoczonym Mariupolu. Wielu z naszych zostało wówczas schwytanych i rannych - zaznaczył Jermak.

Jak wyjaśnił w Telegramie resort obrony,  tym razem udało się uwolnić czterech marynarzy, 11 funkcjonariuszy straży granicznej, 29 gwardzistów narodowych i 51 przedstawicieli Sił Zbrojnych, w tym 15 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czterech uwolnionych jest ciężko rannych.

18:40

Trzech cywilów zginęło, a dziesięciu zostało rannych, gdy siły rosyjskie ostrzelały łódź z ewakuującymi się osobami z zalanego po zniszczeniu tamy w Kachowce lewego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - napisał w Telegramie Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

O ostrzelaniu łodzi z cywilami informował wcześniej w Telegramie szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak: Strzelali w plecy cywilom. Sześć osób zostało rannych. Dotarli do Chersonia i zostali hospitalizowani w placówce medycznej. Lekarze walczą o życie rannych.

Jednak według relacji gubernatora obwodu chersońskiego Ołeksandra Prokudina w wyniku rosyjskiego ostrzału łodzi zginęło trzech ludzi, zaś dziesięciu zostało rannych, w tym dwóch funkcjonariuszy organów ścigania.

74-letni mężczyzna zakrył kobietę własnym ciałem, gdy wróg otworzył ogień. Rosjanie strzelili mu w plecy. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, lekarze nie zdążyli mu pomóc... -
napisał w Telegramie Ołeksandr Prokudin.

18:01

Mieszkaniec nadmorskiej wsi w okolicach Odessy znalazł na plaży minę kotwiczną, myląc ją z butlą z gazem, przyniósł  na swoje podwórko. Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek i opamiętawszy się, zadzwonił po pirotechników - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

Miny kotwiczne zostały przyniesione na odeską plażę przez burzliwą powódź spowodowaną wysadzeniem tamy w Kachowce przez wojsko rosyjskie.

17:11

Rosyjskie wojsko ostrzelało łódź z cywilami ewakuowanymi z lewego, okupowanego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, sześć osób zostało rannych - poinformował Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta.

Strzelali w plecy cywilom. Sześć osób zostało rannych. Dotarli do Chersonia i zostali hospitalizowani w placówce medycznej. Lekarze walczą o życie rannych - 
napisał na swoim kanale Telegram, Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

16:26

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym - informuje ukraiński portal Militarnyj.

Sześć zdobytych przez Rosję okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy znajduje się obecnie, wbrew prawu wojennemu, na terenie złomowiska statków w Inkermanie - informuje portal i zamieszcza zdjęcia złomowanych ukraińskich jednostek: korwety rakietowej "Prydniprovia", łodzi torpedowej "Cherson", trałowców "Czernihów" i "Czerkasy", oraz korwet "Chmielnicki" i "Łuck".

W sumie na początku 2022 roku na Krymie pozostało 19 okrętów i łodzi Marynarki Wojennej Ukrainy. Los kolejnych 11 statków jest nieznany - pisze portal Militarnyj.

16:06

Zawalenie się zapory w Kachowce niemal na pewno poważnie zakłóciło dostawy słodkiej wody do okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego poprzez główne jej źródło, jakim jest Kanał Północnokrymski - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wyjaśniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, kanał pobiera wodę ze zbiornika Kachowka z wlotu znajdującego się wyżej niż dno zbiornika. Poziom wody w zbiorniku do piątku prawdopodobnie spadł poniżej poziomu wlotu, a woda wkrótce przestanie płynąć na Krym, co zmniejszy dostępność świeżej wody w południowej części obwodu chersońskiego i w północnym Krymie

15:05

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o nałożeniu sankcji na okres pięciu lat  na 178 obywateli Rosji, w tym na sędziów Trybunału Konstytucyjnego tego kraju.

Sankcje obejmują między innymi zamrożenie aktywów, ograniczenia handlowe i zakazy podróżowania. 17 osób objętych sankcjami ma podwójne obywatelstwo Ukrainy i Rosji, informuje The Kiev Independent.

Jedną z osób objętych sankcjami jest Walerij Zorkin, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Rosji.

30 września 2022 r. rosyjski Trybunał Konstytucyjny zatwierdził bezprawną aneksję obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

Aneksja nastąpiła po tym, jak Rosja przeprowadziła fikcyjne referenda w okupowanych częściach tych regionów i twierdziła, że większość mieszkańców "głosowała" za przystąpieniem do Rosji.

14:33

Rosjanie potwierdzają, że ukraińskie oddziały zajęły miejscowości koło miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim. 

Władimir Rogow z kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego napisał w komunikatorze Telegram, że Ukraińcy zajęli wioskę Nieskuczne ale została ona odbita przez Rosjan. Nie podaje natomiast, jaka jest sytuacja w sąsiedniej wiosce Błahodatne, w której - jak widać na nagraniach - powiewa ukraińska flaga.

Nie mając sukcesów w atakach frontalnych wróg próbuje okrążyć nasze jednostki w Zaporożu uderzając na flanki - pisze Rogow

13:55

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w niedzielę Ukraina podjęła nieudaną próbę zaatakowania okrętu floty czarnomorskiej, który "monitorował sytuację na trasie gazociągów Turkstream i Blue Stream na Morzu Czarnym" - przekazała agencja Reutera.

13:35

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin odwiedził wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Trybunału Karnego dotknięty powodzią obwód chersoński. Nazwał powódź, wywołaną wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze, "największą katastrofą ekologiczną od czasu Czarnobyla".

Jak podała prokuratura w niedzielę w komunikacie na serwisie Telegram, Kostin w zatopionej w wyniku powodzi miejscowości Antoniwka odwiedził "miejsce zbrodni popełnionej przez Federację Rosyjską". Prokurator oświadczył, że "jest to największa katastrofa ekologiczna od czasu Czarnobyla, dlatego śledztwo dotyczyć będzie nie tylko zbrodni wojennej, ale też ekobójstwa".

12:32

"Staje się zatem jasny cel wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Uwzględniając własne straty i limit rezerw, zdając sobie sprawę z niezdolności do zatrzymania ofensywy ukraińskiej na różnych kierunkach, dowództwo wojsk okupacyjnych postanowiło 'zawęzić' potencjalny zasięg geograficzny aktywnych działań armii ukraińskiej" - oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w komunikacie zamieszczonym na Telegramie.

Ponadto celem Rosjan jest "odciągnięcie części sił i zasobów armii Ukrainy do likwidowania skutków" katastrofy spowodowanej wysadzeniem zapory - dodała wiceminister.

12:06

Oddziały ukraińskie wyzwoliły miejscowość Błahodatne w obwodzie donieckim - poinformowały w niedzielę ukraińskie portale informacyjne, powołując się na komunikat 68. samodzielnej brygady im. Ołeksy Dowbusza sił zbrojnych Ukrainy.

Komunikat 68. brygady na Facebooku nie precyzuje, w którym obwodzie Ukrainy leży wyzwolona miejscowość; nazwę Błahodatne noszą co najmniej dwie miejscowości w różnych regionach kraju. Jednak portal Ukraińska Prawda i agencje: Interfax-Ukraina i Ukrinform podają, że w tym przypadku chodzi o Błahodatne w obwodzie donieckim. 

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy nie wypowiadał w tej sprawie.

11:48

W tej chwili nie ma praktycznie żadnych warunków wstępnych dla porozumienia (z Ukrainą - przyp. red.). Co więcej, nie ma żadnych podstaw, nawet wątłych, dla jakiegokolwiek dialogu - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w państwowej telewizji Rossija. Agencja Reutera zwraca uwagę na sformułowanie o braku "warunków wstępnych dla potencjalnych rozmów".

10:50

Ukraińcom, którzy przystąpili do kontrofensywy, w niektórych miejscach udało się przełamać pierwsze rosyjskie linie - twierdzi brytyjskie Ministerstwo Obrony. W raporcie stwierdzono, że nacierająca ukraińska armia poniosła straty.

9:22

Wybrzeże Morza Czarnego zamienia się w "wysypisko śmieci i cmentarzysko zwierząt" - jak podaje CNN to efekt wysadzenia przez wojska rosyjskie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

"Miny, amunicja i inne wybuchowe przedmioty są przenoszone do morza i wyrzucane na brzeg" - poinformowało w weekend ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na swojej stronie internetowej, dodając, że straż graniczna zaobserwowała "plagę ryb" na tym obszarze. "Dniepr wpada do Morza Czarnego, przynosząc wiele śladów dewastacji spowodowanej przez Rosjan" - podało ministerstwo. "Konsekwencje ekoterroryzmu są straszne" - dodano.

8:30

Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim nadal spada po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce - informuje w niedzielę operator ukraińskich elektrowni wodnych Ukrhidroenerho. Tempo odpływu wody spada, ale sytuacja jest trudna do prognozowania - wskazał koncern.

Według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego 11 czerwca (godz. 7 rano w Polsce) w rejonie Nikopola poziom wody wynosi 9,3 metra. Oznacza to, że w ciągu doby spadł o ponad metr, a od wysadzenia tamy - o ponad 7 metrów.

Średni wskaźnik odpływu wody wynosi 4-5 cm na godzinę. Ukrhidroenerho wyjaśnia, że napór wody zmniejsza się. Niemniej, "sytuacja jest trudna do prognozowania i wymaga dalszej kontroli" - wskazał koncern w komunikacie na serwisie Telegram.

7:52

Dwa drony rozbiły się w niedzielę w graniczącym z Moskwą rosyjskim obwodzie Kaługi - poinformował szef lokalnych władz. Jedna z maszyn rozbiła się w pobliżu wsi, a druga w lesie. Według wstępnych informacji nie było ofiar, a powstały jedynie minimalne szkody. Agencja Reutera, cytująca rosyjskie źródło, zastrzega, że informacji nie udało się potwierdzić.

7:35

"Wśród zmobilizowanych Rosjan coraz częstsze są przypadki niewykonywania rozkazów, sabotażu, nadużyć, a także dezercji" - głosi komunikat sztabu armii ukraińskiej na Facebooku. "W celu rozwiązania tych problemów szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji podjął decyzję, zgodnie z którą dowódcy zgrupowań i jednostek wojskowych muszą ujawniać takie osoby i wysyłać je do oddziałów szturmowych" - informuje sztab. Dodaje, że ukarani w ten sposób żołnierze są dalej rzucani do szturmu jako mięso armatnie.

Spadek dyscypliny pojawił się - według sztabu - z powodu braku norm prawnych dotyczących końcowego terminu odbywania służby wojskowej w armii rosyjskiej na podstawie mobilizacji, a także braku znaczniejszych osiągnięć na polu walki. Sztab odnotowuje także, że wśród rosyjskich zmobilizowanych szerzą się "nastroje paniki, jeśli chodzi o przyszłe perspektywy".

7:06

Rząd Kanady skonfiskował rosyjski samolot znajdujący się na lotnisku w Toronto - poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

Środki pozyskane z przejęcia samolotu zostaną we współpracy z rządem Ukrainy przekazane na "rekompensaty dla ofiar naruszeń praw człowieka, odbudowę międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa lub odbudowę Ukrainy" - wyjaśniono w rządowym komunikacie.

"Jest to pierwsza fizyczna konfiskata aktywów przejętych przez rząd Kanady (...) w ramach przepisów ustawy o specjalnych środkach ekonomicznych" - podano w komunikacie.