Liczba uchodźców, którzy zginęli w wyniku ostrzelania ich kolumny przez bojowników może iść w dziesiątki - podał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko. Dodał jednak, że liczba ofiar nie jest jeszcze dokładnie znana.

Na razie nie udało się policzyć ofiar, lecz są prowadzone odpowiednie prace - powiedział Łysenko na briefingu w Kijowie. Na pytanie o szacunkowe dane dotyczące liczby zabitych odpowiedział: "Dziesiątki". Wyjaśnił, że ostrzelana rano kolumna składała się z dwóch części (dorosłych i dzieci), że była oznakowana, w tym białymi flagami, które świadczyły o tym, że to ludność cywilna.

Mimo to kolumnę ostrzelano z wyrzutni rakietowych Grad. Wydaje się, że bojownicy czekali na tę kolumnę i całkowicie ją zniszczyli - powiedział Łysenko. Dodał, że informacja o kolumnie była powszechnie znana, krążyła wśród miejscowej ludności od kilku dni.

Już wcześniej ukraińskie władze oskarżyły prorosyjskich separatystów o ostrzelanie z wyrzutni rakietowych Grad kolumny uchodźców w pobliżu Ługańska między miejscowościami Chriaszczuwate i Nowoswitliwka. Rzecznik RBNiO powiedział, że rebelianci zrobili to z Gradów i moździerzy dostarczonych przez Rosję.

Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin zaprzeczył, jakoby separatyści stali za tym atakiem. Powiedział, że "to Ukraińcy cały czas bombardują drogę z samolotów i Gradów".

(abs)