W porcie w Bengazi na wschodzie Libii czekają dwa statki brytyjskie, gotowe przyjąć na pokład obywateli Unii Europejskiej - poinformowało polskie MSZ. Według ministerstwa w ciągu ostatnich 48 godzin ewakuowano z Libii 86 Polaków. Na wschodzie Libii ewakuację utrudnia fakt, że nie działają tam lotniska.

Polacy, którzy chcą wyjechać z Cyrenajki mogą kierować się przez cały dzień do portu w Bengazi. Zostaną przyjęci przez kapitanów statków brytyjskich - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Jak dodał, dwie rodziny polskie lub mieszane próbowały przedostać się z Cyrenajki do Egiptu. Jednej rodzinie - jak mówił - udało się przekroczyć granicę i w czwartek prawdopodobnie poleci do Polski. Druga ma kłopoty na granicy - straż graniczna i celna żąda od nich zbyt wysokiego cła za samochód. W tej chwili jedzie nasz konsul z Kairu do tego punktu granicznego. Tak jak w każdym wypadku, staramy się pomóc i mamy nadzieję, że dzisiaj ta sprawa zostanie rozwiązana - zadeklarował.

W ostatnich 48 godzinach - jak mówił - ewakuowano z Libii łącznie 86 obywateli Polski. 15 osób wróciło rządowym embraerem w nocy ze środy na czwartek, a 71 - lotami komercyjnymi lub lotami specjalnymi innych krajów - Niemiec, Ukrainy, czy Portugalii.

Bosacki podkreślił, że nadal na lotnisku w Trypolisie jest możliwość wyjazdu lotami specjalnymi innych państw. Jesteśmy w stanie wszystkich Polaków, którzy zadeklarują i rzeczywiście będą chcieli opuścić Trypolis lub jego okolice wywieźć z portu lotniczego w Trypolisie samolotami innych krajów - powiedział.

Zaznaczył, że na lotnisku od rana do wieczora będzie funkcjonował dyżur konsularny. Nadal jest stały dyżur konsularny. Nadal są tam nasi konsulowie i czekają na ewentualne zgłoszenia Polaków chętnych do wyjazdu, ale dzisiaj takich zgłoszeń nie było - powiedział.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych poinformował też, że w czwartek po południu liniami rejsowymi do kraju powróci 11 Polaków, którzy dzień wcześniej z Libii przedostali się do Kijowa. Bosacki zapewnił, że osobom tym zapewniono opiekę konsularną oraz noclegi w hotelach.

Według Bosackiego w Libii wciąż przebywa około 400 polskich obywateli, trudno jednak oszacować liczbę tych, którzy chcieliby opuścić ten kraj.

Rzecznik pytany był przez dziennikarzy o to, dlaczego w nocy ze środy na czwartek do Polski wróciło tylko 15 naszych obywateli. Jednym z powodów - jak mówił - była rezygnacja w ostatniej chwili części osób, głównie rodzin mieszanych, które w poprzednich dniach deklarowały chęć wyjazdu z Libii.

Według niego drugim powodem była "zapewne" niemożność dotarcia na lotnisko części osób. Dziś od rana nasza ambasada sprawdza, jest z nimi w kontakcie. Jeśli tylko takie osoby się pojawią, będziemy ponownie mogli je skierować do Europy - dodał. Również kilkadziesiąt osób - jak mówił Bosacki - wcześniej tego dnia wyleciało innymi liniami z lotniska w Trypolisie.