Piłkarze reprezentacji Maroko sprawili ogromną radość swoim rodakom, awansując do fazy pucharowej mistrzostw świata. W spotkaniu kończącym rywalizację w grupie F pokonali Kanadę 2:1 i zajęli pierwsze miejsce. Z grupy wyszli także Chorwaci, którzy bezbramkowo zremisowali z Belgami.

Maroko awansowało do fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw świata po raz pierwszy od 1986 roku. W czwartek występ w 1/8 finału katarskiego mundialu reprezentacja tego kraju przypieczętowała wygraną z Kanadą 2:1.

Zespołowi z Afryki do awansu wystarczał remis, ale nie skupiał się na obronie. Już w czwartej minucie fatalny błąd kanadyjskiej defensywy wykorzystał Hakim Ziyech. Piłkarz Chelsea Londyn strzałem ze sporej odległości przelobował bramkarza, który musiał wybiec daleko po pomyłce jednego z obrońców.

W 23. minucie na 2:0 podwyższył Youssef En-Nesyri i Maroko wszystko miało pod kontrolą.

Kanadyjczykom nie można odmówić ambicji, bo choć szans na awans nie mieli, to ambitnie walczyli o zmianę rezultatu. W 40. minucie złapali kontakt za sprawą samobójczego trafienia Nayefa Aguerda.

W drugiej połowie blisko wyrównania był natomiast Atiba Hutchinson, po którego uderzeniu głową piłka odbiła się od poprzeczki, linii bramkowej i wyszła w pole.

Kanada po raz drugi w historii wystąpiła w mistrzostwach świata. W 1986 roku przegrała wszystkie trzy mecze i nie zdobyła nawet bramki. Teraz zanotowała minimalny postęp. Również doznała trzech porażek, ale strzeliła dwa gole.

Maroko zajęło pierwsze miejsce w grupie F, a na drugim miejscu uplasowała się Chorwacja, która zremisowała z Belgią 0:0. Tym samym za burtą znalazła się trzecia drużyna poprzedniego mundialu.

W 1/8 finału Maroko zagra z drugim zespołem, a Chorwacja ze zwycięzcą grupy E, w której obecnie Hiszpania (4 pkt) prowadzi przed Japonią (3 pkt), Kostaryką (3 pkt) i Niemcami (1 pkt). Ostatnie mecze w niej rozpoczną się o godzinie 20.00. Hiszpania zmierzy się z Japonią, a Niemcy z Kostaryką.

Bramki: 0:1 Hakim Ziyech (4.), 0:2 Youssef En-Nesyri (23.), 1:2 Nayef Aguerd (40., sam.).

Żółte kartki: Kanada - Junior Hoilett, Jonathan Osorio, Samuel Adekugbe, Steven Vitoria.

Sędzia: Raphael Claus (Brazylia).

Widzów: 43 102.

Kanada: Milan Borjan - Alistair Johnston, Steven Vitoria, Kamal Miller - Junior Hoilett (76. David Wotherspoon), Jonathan Osorio (65. Richie Laryea), Mark-Anthony  Kaye (60. Atiba Hutchinson), Samuel Adekugbe (60. Ismael Kone) - Tajon Buchanan, Cyle Larin (60. Jonathan David), Alphonso Davies.

Maroko: Bono - Achraf Hakimi (85. Yahya Jabrane), Nayef Aguerd, Romain Saiss, Noussair Mazraoui - Sofyan Amrabat, Azzedine Ounahi (76. Jawad El Yamiq), Abdelhamid Sabiri (65. Selim Amallah) - Hakim Ziyech (76. Abderrazak Hamdallah), Youssef En-Nesyri, Sofiane Boufal (65. Zakaria Aboukhlal).