Maturzyści piszą właśnie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Mają na to dwie godziny. O godzinie 14:00 rozpocznie się egzamin na poziomie poszerzonym i będzie trwał 190 minut. Język ten wybrało ponad 290 tysięcy uczniów, czyli blisko 90 procent tegorocznych maturzystów. Na RMF 24 tradycyjnie opublikujemy arkusze i propozycje odpowiedzi! Już teraz możecie zaś sprawdzić przykładowe odpowiedzi z matematyki i języka polskiego.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy i wybrany przedmiot (lub kilka przedmiotów - maksymalnie sześć).

Wśród języków obcych tradycyjnie najpopularniejszy jest angielski - w tym roku wybrało go blisko 90 procent wszystkich maturzystów, czyli ponad 290 tysięcy uczniów. Na dziś zaplanowano dwa egzaminy z angielskiego - na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Po każdym z nich na RMF 24 opublikujemy arkusz i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów.

Matura z języka angielskiego to stres nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Ten egzamin przebiega z użyciem odtwarzaczy. Trzeba odtworzyć tekst czytany - wyjaśniała kwestie techniczne Danuta Zatyka, dyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.

W tej szkole do matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 19 abiturientów. Po południu 14 z nich zmierzy się z angielskim na poziomie rozszerzonym.

Jak chodzi o języki obce na drugim miejscu znalazł się w tym roku niemiecki - zdawać go będzie ponad 37 tysięcy maturzystów. Rosyjski chce zdawać około 10 tysięcy abiturientów, a francuski, hiszpański i włoski - mniej niż jeden procent wszystkich zdających, czyli odpowiednio: 2,3 tysiąca, 1,2 tysiąca oraz blisko 650 osób.

Matematyka i polski już za nimi

W pierwszych dwóch dniach egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem polskim i matematyką. Na naszych stronach opublikowaliśmy arkusze zadań z obu przedmiotów i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów specjalnie dla RMF 24 i portalu Interia.pl.

(j.)