10 kwietnia 2010 roku o godz. 10.56 czasu moskiewskiego (8.56 czasu polskiego) samolot Tu-154 rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką i wielu wysokich rangą przedstawicieli państwowych. Nikt nie przeżył katastrofy.

13 maja
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało przedstawicielom Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Rosjanie zdemontowali ją z miejsca tragedii w przeddzień obchodów pierwszej rocznicy tego wydarzenia.
17 maja
Prokurator generalny Andrzej Seremet leci do Moskwy, aby rozmawiać o śledztwie smoleńskim. Towarzyszy mu między innymi Naczelny Prokurator Wojskowy gen. Krzysztof Parulski.
19 maja
Prokurator generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka oświadczył, że współpraca jego resortu z polską prokuraturą przy badaniu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem jest coraz aktywniejsza. Swoje rozmowy podczas swojego pobytu w Moskwie Andrzej Seremet, określił jako "owocne".
28 maja
Barack Obama spotkał się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej. Z prezydentem USA rozmawiali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska. Obama złożył także kwiaty i oddał hołd przed tablicą upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.
30 maja
Eksperci z krakowskiego instytutu ekspertyz sądowych lecą do Moskwy. Razem z nimi prokurator prowadzący śledztwo w sprawie katastrofy 10 kwietnia. Głównym celem ich wizyty jest zbadanie oryginalnych zapisów czarnych skrzynek Tu-154M.
3 czerwca
Reporterzy śledczy RMF FM poznali pierwsze, kluczowe wnioski po analizie dużej części nagrań czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa. W Moskwie materiał badali dwaj polscy eksperci z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Po przebadaniu trzech czwartych zapisów specjaliści z Krakowa nie zauważyli, by ktoś próbował manipulować nagraniem, wycinać niektóre elementy bądź też doklejać nowe.
7 czerwca
Pilot Jaka-40, który lądował w Smoleńsku przed tupolewem, został oczyszczony z zarzutów o złamanie procedur. Reporterzy śledczy RMF FM ustalili, że rzecznik dyscyplinarny 36. specpułku uniewinnił porucznika Artura Wosztyla.
10 czerwca
Marek Pasionek, prokurator nadzorujący śledztwo smoleńskie, który chciał się dowiedzieć od służb USA, czy Rosjanie mogli dokonać zamachu na samolot prezydenta, został odsunięty od śledztwa. Pasionek miał z własnej inicjatywy przekazać do USA materiały i informacje ze śledztwa, pytając, czy według rozeznania amerykańskich służb Rosja posiada urządzenia, które mogły doprowadzić do rozbicia samolotu, tak by wyglądało to na katastrofę.
12 czerwca
Prokuratorzy badający katastrofę smoleńską proszą Jarosława Kaczyńskiego o udostępnienie próbki swojego materiału genetycznego. Ma to pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości dotyczących dokumentacji sekcji ofiar - w tym zmarłego prezydenta - sporządzonej przez Rosjan.
13 czerwca
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że "uznaje za zakończoną" sprawę pomocy prawnej od USA w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jeszcze w marcu Stany Zjednoczone informowały, że już w początkowym okresie śledztwa, przekazały Polsce wszelkie materiały dotyczące katastrofy, jakimi dysponowały - ujawnił rzecznik NPW. Uzyskano ponadto od Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pakiet materiałów związanych z prowadzonymi we współpracy z organami władz USA oraz producenta badaniami zapisów urządzeń TAWS i FMS, które włączono do akt głównych śledztwa.
15 czerwca
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pobrała wczoraj materiał genetyczny od dwóch synów marszałka Krzysztofa Putry, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Rodziny wszystkich ofiar tragedii zostały również poproszone o dokumentację medyczną swoich zmarłych bliskich. Poproszono o historie chorób, przebytych zabiegów, operacji i ewentualnych hospitalizacji.
27 czerwca
Premier otrzymał od komisji Millera raport końcowy ws. katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Jednocześnie Komisja przekazała raport do tłumaczenia, na języki: angielski i rosyjski.
29 czerwca
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało "białą księgę" w sprawie katastrofy 10 kwietnia. Zespół, kierowany przez Antoniego Macierewicza, przedstawił na konferencjach prasowych z udziałem Jarosława Kaczyńskiego swój raport. W "Białej Księdze Smoleńskiej Tragedii" sformułowano 19 wniosków wskazujących na przyczyny katastrofy leżące po stronie polskiej i rosyjskiej. Kontrolerzy ze Smoleńska w sposób świadomy podawali fałszywe informacje dotyczące przebiegu lotu i sytuacji meteorologicznej na lotnisku, Rosjanie wycofali ochronę prezydenta Polski - to niektóre z ustaleń zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza.