Zabawy sensoryczne mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Mały człowiek powinien jak najwięcej doświadczać świata - wszystkimi zmysłami. Pozwólmy mu odczuwać zapachy, faktury, dźwięki. Uczmy opisywać te doświadczenia, a rozwiniemy spostrzegawczość maluchów i pozytywnie wpłyniemy na rozwój mowy. W domu także jest sporo okazji, by obserwować świat. Pomóżmy tylko to zauważyć.

Superpiana

Prosta zabawa, którą lepiej przeprowadzić na balkonie. Potrzebne będą kubeczki, woda, płyn do naczyń, barwniki i słomka. Dmuchając przez słomkę robimy dużo kolorowej piany, przy czym zazwyczaj jest dużo śmiechu. To także doskonałe ćwiczenie oddechowe.


Zapachowe memory

Do kubeczków lub foremek wkładamy watę skropioną różnymi zapachami. Mogą to być aromaty kuchenne, olejki zapachowe, sok pomarańczowy lub perfumy. Zadaniem dziecka jest znalezienie identycznych zapachów. 

Zgadywanka

Zawiązujemy dziecku oczy, a do pudełka wrzucamy przedmioty o różnych fakturach. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co to jest.

Kolorowe dżdżownice

Gotujemy makaron i dodajemy barwniki spożywcze. Reszta należy już do dziecka. 

W makaronie można zanurzać ręce, segregować go, mieszać, łapać szczypcami pojedyncze nitki.  


Trójkąty i kwadraty

Do woreczka strunowego wkładamy płaskie plastikowe klocki. Całość wypełniamy żelem do włosów. 

Na woreczku rysujemy lub naklejamy różne kształty. Zamykamy go. Zadaniem dziecka jest przesuwać klocki zgodnie z poleceniami, np: przesuń wszystkie kwadraty do czerwonego trójkąta. To świetna okazja, by poćwiczyć nazwy kolorów i kształtów.


Opracowanie: