W środę premier Morawiecki przedstawi szczegóły II etapu odmrożenia gospodarki - ogłosił rzecznik rządu. Tymczasem do Sejmu wpłynął projekt przyjętej przez Radę Ministrów tarczy antykyzysowej 3.0. W niej - poza kolejnymi elementami pomocy dla przedsiębiorców - zupełnie nowy podatek - cyfrowy.


Na stronach Sejmu opublikowano we wtorek rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (to tzw. tarcza antykryzysowa 3.0). Izba niższa parlamentu ma się zająć projektem na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

Podatek cyfrowy, o którym mowa w projekcie, to 1,5-procentowy podatek od przychodu dla platform streamingowych, takich jak Netflix, Ipla, czy Zmazon. Te pieniądze, według załączonych do projektu ustawy analiz, to 15-20 milionów złotych rocznie. Mają trafić do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ta nowa danina dotyczy tylko dużych firm - wyłączone są z niej niewielkie serwisy.

W skierowanym przez rząd do Sejmu projekcie ustawy o tzw. Tarczy 3.0 znalazły się zapisy dające możliwość prawidłowego funkcjonowania berlińskiemu oddziałowi Instytutu Pileckiego w czasie pandemii koronawirusa. Pozwalają one na prowadzenie księgowości w oddziale oraz dostosowują wysokość progów przetargowych do poziomu innych państwowych placówek zagranicznych.

Ponadto ustawa zakłada m.in. rozszerzenie zwolnienia z ZUS-u dla samozatrudnionych zwiększając górne limity zarobków, podwyższa także kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Koszt wszystkich rozwiązań w Tarczy 3.0 to ok. 2,5 miliarda złotych. 

Tarcza 3.0 dla studentów

W projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 znalazły się także zmiany dotyczące środowiska akademickiego. Mowa jest o zawieszeniu spłaty kredytu studenckiego. “Zgodnie z projektem kredytobiorca po złożeniu wniosku do instytucji kredytującej uzyska zawieszenie nie tylko raty kapitałowej, ale również odsetkowej, na okres do 6 miesięcy. W konsekwencji nastąpi całkowite wstrzymanie spłaty kredytu studenckiego" - napisano w uzasadnieniu. I dodano, że kredytobiorca nie będzie zobowiązany do spłaty wyższych rat kapitałowych po wykorzystaniu okresu zawieszenia.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd. Ma on ochronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Rząd podaje, że wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld zł - to blisko 10 proc. PKB.