Mamy bardzo trudną sytuację na Śląsku – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Szef resortu zdrowia ujawnił na antenie RMF FM, że dziś mamy 31 757 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Wczoraj w woj. śląskim było 5 095 nowych zakażeń koronawirusem - tym samym właśnie ten region znalazł się w piątek na drugim, po Mazowszu, województwie z największą liczbą pozytywnych testów na koronawirusa. Także dziś woj. śląskie jest na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń - testy potwierdziły koronawirusa u kolejnych 5 044 osób. W tym województwie zmarło ostatniej doby 61 chorych na Covid-18.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznawał, że sytuacja na Śląsku jest w tej chwili bardzo zła. Przygotowujemy specjalny plan ewentualny plan ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne. Prace logistyczne trwają pełną parą - mówił gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM.

W województwie wolnych 28 respiratorów

W województwie śląskim w szpitalach jest  prawie 4 tys. łóżek dla zakażonych. Wolnych pozostaje zaledwie ok. 20 procent z nich. Jak informuje dziennikarka RMF FM Anna Kropaczek, z najnowszych danych wynika, że w całym województwie wolnych jest 28 respiratorów.

W ciągu ostatniej doby w regionie wykonano ponad 12 600 testów. 40 procent z nich dało wynik dodatni.

Znów najwięcej chorych - ponad pół tysiąca - przybyło w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Coraz więcej osób zakażonych jest też w Katowicach - przybyło ponad 380 chorych.

Kolejne miejsca z dużą liczbą nowych przupadków koronawirusa to Będzin i powiat będziński, Dąbrowa Górnicza oraz powiat żywiecki. Ogniska zakażeń są w zakładach pracy, wśród pacjentów szpitali, a także w noclegowniach dla bezdomnych.

Ponad 31 tys. nowych zachorowań

Dziś jest 31 757 nowych zakażeń koronawirusem - ujawnił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM. To o 5 tys. więcej niż było tydzień temu. To nieco mniejsza dynamika niż wczoraj. Niestety nie ma tutaj żadnych pozytywnych sygnałów - podkreślił Niedzielski. Trzeba się spodziewać, że apogeum trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym - przyznał. Według Niedzielskiego stan jest absolutnie krytyczny. 

Wczoraj padł rekord zakażeń - mieliśmy 35 143 pozytywnych wyników testów na koronawirusa. 

Godzina policyjna? "Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze"

Jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób od innych krajów (w obostrzeniach - przyp. red.), to zastosowanie godziny policyjnej. To nie zawsze jest stosowane w ramach stanów wyjątkowych - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Regulacyjnie musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę - dodawał Niedzielski.

Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze - i te optymistyczne, ale i te bardzo czarne - przyznał minister zdrowia. Krzysztof Ziemiec dopytywał swojego gościa, czy oznacza to możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze - stwierdził Niedzielski. 

Nowe obostrzenia

Od dziś w życie wchodzą nowe, dodatkowe obostrzenia. Będą obowiązywać do 9 kwietnia. Co się zmienia?

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte
  • W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte
  • Żłobki i przedszkola zostają zamknięte - wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych
  • Do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe
  • Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej


/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.