Coraz więcej zakażeń koronawirusem. I coraz bardziej zróżnicowana sytuacja w powiatach. Taki scenariusz na najbliższe tygodnie pandemii przedstawiają w rozmowie z RMF FM lekarze, wśród nich członkowie rządowej Rady Medycznej.

Najszybciej zakażeń i pacjentów przybywa na Lubelszczyźnie - przyznaje w rozmowie z naszym dziennikarzem profesor Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Zaczynaliśmy od ognisk epidemicznych w województwie lubelskim, a teraz mamy sygnały i prośby o przenoszenie pacjentów, z przeróżnych miejsc na terenie województwa, fala się rozlała, i myślę, że to będzie powodowało kolejne zakażenia - opisuje ekspert działającej przy premierze Rady Medycznej.

"Za miesiąc nawet 10-15 tysięcy zakażeń"

Cytat

Jesień i październik to, zgodnie z badaniami, okres, gdy wzrasta liczba zakażeń każdym rodzajem koronawirusa, czyli także wirusem Sars-Cov2, spodziewam się że w najbliższych tygodniach może być coraz więcej dodatnich wyników badań na obecność tego wirusa w drogach oddechowych pacjentów. Moim zdaniem o będzie między 10 a 15 tysięcy dodatnich wyników badań, chociaż nie przełoży się to na liczbę hospitalizacji i liczbę zgonów.
prognozuje w rozmowie z RMF FM profesor Piotr Kuna, były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Według lekarzy, jest za wcześnie, by wprowadzać nowe obostrzenia. Uważam, że powinniśmy skupić się na egzekwowaniu nakazów, które są w tej chwili, zwłaszcza dotyczących noszenia maseczek w budynku i dystansu - dodaje. Szef rządowej Rady Medycznej profesor Andrzej Horban przyznał przed weekendem w rozmowie z RMF FM, że za cztery-sześć tygodni możliwe jest wprowadzenie restrykcji tylko dla osób niezaszczepionych, w powiatach, gdzie sytuacja, zwłaszcza jeśli chodzi o szpitale, będzie najpoważniejsza.



Opracowanie: