Groźne rekordy nowych zakażeń koronawirusem na świecie i w Europie. Na świecie - jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - potwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 350 tysięcy nowych infekcji SARS-CoV-2, w Europie przybyło ich w ciągu jednego dnia ponad 100 tysięcy. Agencja informacyjna Reuters cytuje eksperta WHO Mike’a Ryana, według którego europejskie rządy - jeśli chcą uniknąć kolejnych lockdownów - muszą m.in. ograniczyć zgromadzenia masowe.

Drugi dzień z rzędu z globalnym rekordem

Światowa Organizacja Zdrowia powiadomiła, że drugi dzień z rzędu odnotowano na świecie najwyższy dotąd dobowy przyrost zakażeń koronawirusem: w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło ich 350 766.

Poprzednio o najwyższym dziennym przyroście zakażeń WHO informowała zaledwie w czwartek: wyniósł on wówczas 338 779 infekcji.

Europa przekroczyła granicę 100 tysięcy nowych zakażeń w ciągu doby

Najwięcej nowych zakażeń wykryto w ciągu ostatniej doby w obu Amerykach: 127 250.

Niewiele mniej było ich w Europie: 109 749 - i to na Starym Kontynencie rekord liczby wykrytych w ciągu doby infekcji SARS-CoV-2.

W regionie azjatyckim potwierdzono w ostatnich 24 godzinach 82 284 nowe zakażenia, w Afryce: 6 386, a w regionie Zachodniego Pacyfiku: 3 431.

Krajem z największą liczbą nowych zakażeń są Indie: tam w ciągu ostatniej doby stwierdzono 70 496 przypadków koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych zanotowano ich 52 458, a w Brazylii - 31 553.

Z danych WHO wynika również, że w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło na całym świecie 6 339 ludzi.

W sumie na całym świecie koronawirusem zakaziło się do tej pory 36 361 054 ludzi: zmarło spośród nich 1 056 186, a wyzdrowiało 25 506 987.

Reuters: Pandemia w Europie niepokojąco przyspiesza

Reuters podkreśla, że pandemia w Europie znów niepokojąco przyśpiesza.

W październiku na Starym Kontynencie potwierdzanych było dotąd codziennie średnio 78 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, podczas gdy we wrześniu było to 47,5 tysiąca przypadków

Agencja zauważa, że obecnie w Europie stwierdza się ponad 16 procent wszystkich przypadków koronawirusa na świecie i prawie 22 procent wszystkich zgonów z powodu Covid-19.

Reuters wylicza również, że w czwartek najgorszy bilans zanotowała Europa Wschodnia: w regionie potwierdzono tego dnia ponad 33 600 zakażeń koronawirusem.

Równocześnie jednak agencja zwraca uwagę, że w ostatnich dniach w Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji zgłaszanych było dziennie ponad 10 tysięcy nowych infekcji SARS-CoV-2.

Ekspert WHO: "Wiemy, co musimy zrobić"

Reuters cytuje eksperta Światowej Organizacji Zdrowia Mike’a Ryana, który w czasie briefingu prasowego w Genewie stwierdził, że europejskie rządy - jeśli chcą uniknąć kolejnych dotkliwych lockdownów - muszą podjąć zdecydowane działania, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa: w tym ograniczyć zgromadzenia masowe.

"Nie ma nowych odpowiedzi. Wiemy, co musimy zrobić" - zaznaczył Ryan.