Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ok. 78 tys. bonów turystycznych na kwotę ponad 67,5 mln zł - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Beneficjenci bonu turystycznego zapłacili nim już blisko 700 razy, a kwota transakcji to ok. 650 tys. zł. Bon turystyczny można aktywować od soboty 1 sierpnia. Przysługuje on na każde dziecko i ma wartość 500 zł.


Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Jak podkreśla reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, taki bon turystyczny mogą pobrać rodzice, a zapłacić nim - w hotelu albo pensjonacie - dziadkowie dziecka.

Beneficjentem jest dziecko, ale numer dostaje rodzic, bo dziecko jest niepełnoletnie, jeżeli rodzic przekaże numer dziadkom, jest to wypoczynek, który także w taki sposób może być zrealizowany - wyjaśnia wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W praktyce rodzic powinien przekazać dziadkom specjalny numer kodu płatności, który dostanie w SMS-ie.

Z bonu można skorzystać w kilku miejscach, aż do wyczerpania kwoty, czyli jednym bonem można opłacić na przykład dwa pobyty w dwóch różnych miejscach - w każdym na kwotę 250 złotych.

Bon dla każdego dziecka, także rodziców pracujących za granicą

Świadczenie to będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.