Austria będzie pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi. Zagłosowała za tym zdecydowana większość członków austriackiego parlamentu. Obowiązek wejdzie w życie od lutego. Wyjaśniamy, co to oznacza dla wybierających się w Alpy na narty.

Od lutego przeciwko Covid-19 będą musieli zaszczepić się wszyscy Austriacy, którzy ukończyli 18. rok życia. Jest kilka wyjątków.

Wyjątki od reguły

Wśród wyjątków są kobiety w ciąży oraz osoby, które mają medyczne przeciwskazania lub nie upłynęło jeszcze pół roku odkąd przeszły zakażenie koronawirusem. Wszyscy inni, jeśli do połowy marca się nie zaszczepią, zapłacą karę i to niemałą. Może ona wynosić nawet 3600 euro.

Od niedzieli 23 stycznia Austria zaostrza zasady dla przyjeżdżających do tego kraju turystów.

Dawka przypominająca zwalnia z obowiązku

Przyjezdnych obowiązywać będzie zasada 2G+. Oznacza to, że by pojechać w austriackie Alpy trzeba będzie być albo zaszczepionym, albo ozdrowieńcem. Od osób po dwóch dawkach i od posiadaczy zaświadczenia o przejściu zakażenia wymagany będzie test PCR. Z obowiązku jego okazania zwalnia dawka przypominająca.

Testować się przed wjazdem do Austrii nie będą musieli też ci turyści, którzy najpierw przechorowali Covid-19, a następnie się jeszcze zaszczepili dwiema dawkami. Te restrykcje nie dotyczą dzieci. Jeśli ktoś nie jest zaszczepiony, zostanie skierowany na 10-dniową kwarantannę.

Opracowanie: