Po południu resort zdrowia poinformował o 11 nowych ofiarach koronawirusa w Polsce. W sumie w naszym kraju odnotowano 24 395 przypadków zakażenia koronawirusem i 1 092 zgony. Do odwołania zamknięty będzie Żłobek nr 1 "Słoneczko" w Bydgoszczy. U jednej z pracownic placówki przy Placu Poznańskim 9 potwierdzono zakażenie koronawirusem. We wrocławskich szpitalach rozpoczęto proces odmrażania działalności sprzed epidemii i wykonywane są już planowe zabiegi oraz wizyty w poradniach. Z kolei Szpital Powiatowy w Zawierciu (Śląskie) wznowił planowe operacje zaćmy. Każdy pacjent przed zabiegiem jest testowany na obecność koronawirusa. Zamknięcie z powodu epidemii koronawirusa granic przez rząd Hiszpanii doprowadziło w kwietniu do strat dla turystyki tego kraju obliczanych na ponad 7 mld euro. Pandemia koronawirusa spowodowała powrót Francuzów do kupowania żywności krajowej. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziesz w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • 24 395 zakażonych i 1 092 ofiar śmiertelnych - to aktualny bilans epidemii koronawirusa w Polsce.
  • W naszym kraju wyzdrowiało już 11 726 osób.
  • W Polsce wykonano 945 955 testów, z czego ponad 14,5 tys. ostatniej doby.
  • Na całym świecie zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 6,2 mln osób,  z czego ponad 376 tys. zmarło.
  • Największą liczbę zakażeń potwierdzono w USA, Brazylii i Rosji. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
  • Jak informuje WHO: W Europie maleje liczba nowych zakażeń, wyjątkiem jest Rosja i kraje Europy Wschodniej


23:43 Nowe dane z Francji


We Francji w ciągu 24 godzin na Covid-19 zmarło 107 osób - 84 w szpitalach i 23 w domach opieki - poinformowała Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia. Po raz pierwszy od 13 dni dobowa liczba zgonów przekroczyła 100.

Od początku pandemii na Covid-19 zmarło we Francji 28 940 osób. 


22:47 Premier Armenii ostrzega

Premier Armenii Nikol Paszynian ostrzegł przed wprowadzeniem nowej kwarantanny, jeśli ludzie nie będą przestrzegać zasad higieny. Liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju przekroczyła już 10 tysięcy.

45-letni Paszynian i jego bliscy są zakażeni koronawirusem. Wszyscy zostali odizolowani w domu, skąd premier pracuje. Premiera prawdopodobnie zakaził kelner w restauracji, który nie miał rękawiczek.

Paszynian ostrzegł także, że nowa kwarantanna w kraju może spowodować poważny kryzys ekonomiczny.

Albo zasady nie są przestrzegane i idziemy na pełne ograniczenia, którym towarzyszyć będzie godzina policyjna, narażając kraj na nowe wstrząsy społeczne i gospodarcze, albo współpracujemy, przejmujemy kontrolę nad sytuacją i osiągamy szybkie rezultaty - powiedział Paszynian w nagraniu wideo, zamieszczonym na Facebooku.

21:47 Chiny przekazywały za mało danych


Chiny znacznie opóźniły ujawnienie informacji o koronawirusie, powodując dużą frustrację wśród przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu nieotrzymywania danych potrzebnych do walki z pandemią koronawirusa - dowiedziała się agencja AP.


21:26 Spór o wznowienie rozgrywek hiszpańskiej ekstraklasy

Piłkarz Barcelony Gerard Pique w rozmowie z ministrem zdrowia Salvadorem Illą ocenił, że planowane na 11 czerwca wznowienie rywalizacji w ekstraklasie jest przedwczesne - donoszą hiszpańskie media. Jego zdaniem, zawodnicy ponoszą duże ryzyko kontuzji.

Rozgrywki wstrzymane były od połowy marca z powodu pandemii koronawirusa. Przez większość przerwy piłkarze mogli trenować tylko indywidualnie -  najpierw w domach, a potem też w klubowych obiektach. Ćwiczenia w grupach dozwolone są dopiero od 18 maja.

Katalońska telewizja TV3 oraz inne media poinformowały, iż Pique powiedział Illi podczas wideokonferencji, że okres przygotowawczy jest zbyt krótki. To oznacza, że rośnie ryzyko odniesienia urazów.


21:03 Kibice wracają na bułgarskie stadiony


Rozgrywki dwóch najwyższych lig piłkarskich w Bułgarii, które zostaną wznowione w piątek po wielotygodniowej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, będą się odbywać z udziałem publiczności. Kibice będą mogli zapełnić najwyżej 30 procent pojemności stadionów.

Stosowne pozwolenie wydało we wtorek bułgarskie ministerstwo zdrowia. Zaznaczono, że między widzami muszą być co najmniej dwa puste krzesełka.


20:35 "Mission: Impossible 7": Powrót do zdjęć przerwanych z powodu koronawirusa planowany na wrzesień

Dopiero we wrześniu zostaną wznowione zdjęcia do filmu "Mission: Impossible 7" - podaje branżowy magazyn 'Variety". Przerwano je w lutym z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa

Informację o wznowieniu zdjęć dopiero we wrześniu przekazał "Variety" grający w kultowej serii aktor Simon Pegg. Jak dodał, filmowcy rozpoczną prace od zdjęć plenerowych i będą zachowywać niezbędne środki bezpieczeństwa. 


20:11 Bułgaria likwiduje tymczasowe szpitale polowe

Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew wydał rozporządzenie zezwalające na wznowienie meczów piłkarskich z widzami na trybunach. Jednocześnie jako potwierdzenie tendencji spadkowej epidemii koronawirusa likwiduje się tymczasowe szpitale polowe.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra, od 5 czerwca będzie można organizować mecze pierwszej i drugiej zawodowej ligi piłkarskiej, ale maksymalna liczba widzów na stadionach nie może przekraczać 30 proc. pojemności danego obiektu.

We wtorek w naddunajskim mieście Ruse zlikwidowano szpital polowy z 300 miejscami, który znajdował się w miejscowej hali sportowej. Łóżka zostały zdemontowane i wywiezione z powrotem do magazynów rządowej agencji mienia wojskowego. Podobnie postąpiono z tymczasowymi szpitalami polowymi w halach sportowych w Płowdiwie, Warnie i Sofii, a obiekty te wracają do swoich podstawowych funkcji. Z powodu względnie niskiej liczby zakażonych w kraju żaden z tych szpitali nie był potrzebny.


19:44 "Koncert przy otwartych oknach" w Krakowie

W krakowskim Hospicjum św. Łazarza w czwartek odbędzie się "Koncert przy otwartych oknach" dla chorych i personelu. W ogrodzie wystąpią Lidia Jazgar i Ryszard Brączek z zespołu Galicja.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa koncert, który rozpocznie się w czwartek o g. 15.00, odbędzie się w kameralnym gronie. Oprócz pacjentów w salach i na balkonach oraz personelu nie będą mogli w nim uczestniczyć ani wolontariusze, ani inni przyjaciele hospicjum.

Tym wydarzeniem rozpoczynamy cykl koncertów “Przy otwartych oknach". Do udziału w nich, raz w miesiącu, będziemy zapraszać tych wykonawców, którzy chcieliby się podzielić swoim talentem, uprzyjemnić czas pacjentom i wyrazić uznanie dla naszych medyków - powiedziała PAP Renata Połomska, koordynator akcji Pola Nadziei w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

19:35 WHO: Liczba zakażeń koronawirusem szybko rośnie w obu Amerykach


Liczba nowych przypadków koronawirusa szybko rośnie w obu Amerykach. W całym regionie jest bliska 3 mln - powiedziała dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Ameryk Carissa Etienne. Oświadczyła też, że Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO), która stanowi część WHO, liczy na to, iż będzie mogła nadal współpracować z USA, mimo decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu jego kraju z tej organizacji.

Etienne, która wystąpiła podczas konferencji prasowej online w Waszyngtonie wraz z innymi szefami PAHO, zaapelowała do rządów, by nie znosiły zbyt wcześnie restrykcji związanych a pandemią koronawirusa, aby ożywić gospodarkę. Podkreśliła, że nadal należy unikać organizowania dużych zgromadzeń, zwłaszcza tam, gdzie liczba nowych przypadków zakażenia stale rośnie.


19:05 Kino w czasach koronawirusa - znamy wytyczne

Resort kultury opublikował na swoich stronach internetowych wytyczne dotyczące funkcjonowania kin. Mogą one wznowić działalność od 6 czerwca. Na jakich zasadach?


18:25 324 zgony w Wielkiej Brytanii

O 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 369. Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii miało miejsce ogółem 35 128 zgonów, w Szkocji - 2 363, w Walii - 1 354, a w Irlandii Północnej - 524.

18:22 Nowe dane z Włoch


55 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podała Obrona Cywilna. Łączny bilans ofiar wzrósł do 33 530. W kraju zanotowano 318 nowych zakażeń.

Jako dobrą określa się też sytuację epidemiologiczną na Sardynii, której władze chcą wprowadzić obowiązek przedstawiania przez turystów zaświadczeń sanitarnych z chwilą przyjazdu na wyspę. Nie stwierdzono tam w ciągu doby ani żadnego zgonu, ani kolejnego zakażenia.


18:12 Są zalecenia dot. kapielisk


Ostateczne zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczące organizacji kąpielisk są mniej restrykcyjne, niż pierwotne rekomendacje Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Jednak najważniejsze z zaleceń zostaje - obowiązek zachowania dystansu od innych przebywających na terenie kąpieliska


18:10 Koronawirus wśród pracowników i pensjonariuszy DPS-u w Łodzi


W jednym z największych domów pomocy społecznej w Łodzi stwierdzono ognisko koronawirusa. Zakażonych jest 17 osób. Pensjonariusze i personel są poddawani testom - poinformował dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi Szymon Kostrzewski.

Potwierdzono oficjalnie, że w jednym z największych łódzkich DPS-ów, w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym Domy Pomocy Społecznej przy ul. Przybyszewskiego, wykryto ognisko koronawirusa.

Jeśli chodzi o potwierdzone wyniki, mamy 15 zakażeń wśród pensjonariuszy i 2 przypadki u pracowników. Mieszkańców DPS-u zainfekowanych patogenem przewieziono do szpitala zakaźnego. Trwa pobieranie wymazów od pensjonariuszy i pracowników - powiedział PAP dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi (WZ UMŁ) Szymon Kostrzewski.

W DPS-ie przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi mieszka blisko 600 pensjonariuszy. Opiekuje się nimi 370 pracowników. 


18:02 Konflikt w DPS w Kaliszu

Zanim jeszcze kraj obiegły informacje o dramatycznej sytuacji w kaliskim Domu Pomocy Społecznej, dyrektorką ośrodka była Halina Szalska, która według informacji przekazywanych nam od połowy kwietnia przez pracowników - lekceważyła zagrożenie. Kiedy sytuacja zaczęła być poważna, a Covid-19 potwierdzono u kilkudziesięciu pensjonariuszy, w ośrodku wprowadzono kwarantannę. Po nagłośnieniu sprawy przez media i wypunktowaniu zaniedbań (choć oficjalnie ze względu na zwolnienie lekarskie), władze Kalisza postanowiły powołać na jej miejsce Marcina Ferenca, który podniósł morale zespołu i zdobył zaufanie pracowników. Wczoraj zdegradowano go jednak do szeregowego pracownika, a na stanowisko wróciła stara-nowa dyrektor.


17:43 Bydgoski żłobek zamknięty z powodu koronawirusa

Do odwołania zamknięty będzie Żłobek nr 1 "Słoneczko" w Bydgoszczy. U jednej z pracownic placówki przy Placu Poznańskim 9 potwierdzono zakażenie koronawirusem. 

178 osób objęto kwarantanną. Od wszystkich pobierane będą wymazy do badań. W tej grupie jest 45 dzieci, ich rodzice lub opiekunowie i rodziny, ale taż pracownicy z rodzinami. 

Wczoraj badanie potwierdziło koronawirusa u jednej z opiekunek, późnym wieczorem tę informację dostał bydgoski sanepid. Po rozmowie z inspektotami dyrekcja żłobka zdecydowało o zamknięciu. Na razie nie wiadomo, jak długo złobek nie będzie działał.


17:38 Nowe ofiary koronawirusa w Polsce

Resort zdrowia informuje o 11 nowych ofiarach koronawirusa w Polsce. 


W sumie w naszym kraju odnotowano  24 395 przypadków zakażenia koronawirusem i 1 092 zgony.

17:35 Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia informuje o 129 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Dotyczą one następujących województw: śląskiego (56), mazowieckiego (32), małopolskiego (10), łódzkiego (8), dolnośląskiego (7), świętokrzyskiego (7), opolskiego (4), podlaskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1), zachodniopomorskiego (1).

16:47 Związkowcy ze skarbówki zapowiadają protest


Związkowcy ze skarbówki w Śląskiem zapowiadają protest. Domagają się m.in. większej liczby badań na obecność koronawirusa dla pracowników urzędów skarbowych. Chca zorganizować manifestację.

16:46 Francuzi sięgają po krajowe produkty

Pandemia koronawirusa spowodowała powrót Francuzów do kupowania żywności krajowej. Według części ekspertów, tendencja ta nie ogranicza się do produktów spożywczych, a według innych nie jest trwała, gdyż rodzime produkty są droższe i nie wszystkich na nie stać.

Ubocznym efektem walki z Covid-19 okazał się we Francji powrót do krajowych owoców i warzyw, jak i innych produktów spożywczych. Niektórzy rolnicy zgrupowali się w niewielkie spółdzielnie i często przez internet zaczęli sprzedawać swe plony bezpośrednio konsumentom.

Według wtorkowego "Le Figaro", ta tendencja nie skończyła się wraz z końcem izolacji sanitarnej i klienci, gdy już mogą wychodzić z domów, wciąż wybierają żywność "made in France". Jak wskazują sondaże, wiąże się to z powszechnym pragnieniem, by nie tylko z powrotem produkować maski i lekarstwa, ale znów uprzemysłowić Francję.


16:30 Szpital w Zawierciu wznawia planowe operacje


Szpital Powiatowy w Zawierciu (Śląskie) wznowił planowe operacje zaćmy. Każdy pacjent przed zabiegiem jest testowany na obecność koronawirusa.

Epidemia mocno dotknęła zawierciański szpital. Przed kilkoma tygodniami potwierdzono tam w sumie 49 zakażeń koronawirusem. Jedna z chorych pielęgniarek zmarła. Później cały personel był testowany na obecność tego patogenu. Wyniki badań pozwoliły bezpiecznie przywracać normalną pracę szpitala.

We wtorkowym komunikacie placówki przypomniano, że wznowienie zabiegów pomoże pacjentom, których ta choroba wyklucza z codziennego życia. W przypadku zaćmy zabieg jest jedyną opcją leczenia. Im wcześniej się go wykona, tym jest on bezpieczniejszy i korzystniejszy dla pacjenta. Skraca się czas rekonwalescencji, a sama operacja jest prostsza i mniej inwazyjna - powiedziała kierowniczka Oddziału Okulistyki Szpitala Powiatowego w Zawierciu Ewa Karoń.

16:27 Kiedy Polska otworzy granice?

Jesteśmy uznawani za bezpieczne państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy. Nasze strategie były dobre i teraz jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje Europy - mówił.



15:57 Izolacja społeczna pozwoliła ograniczyć liczbę zgonów

Pandemia zmusiła wiele krajów do wprowadzenia izolacji społecznej, dzięki której m.in. w Polsce udało się ograniczyć liczbę zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Niezamierzonym skutkiem tych działań jest też mniejsze zanieczyszczenie powietrza i związany z tym spadek liczby zgonów - powiedział we wtorek dr hab. Tadeusz Zielonka z WUM.

Specjalista mówił o tym podczas konferencji online "Pulmonologia 2020", na której omawiano różne aspekty chorób płuc występujących w czasie pandemii koronawirusa. Podkreślił, że niezamierzonym skutkiem działań podjętych m.in. w Polsce w związku z pandemią jest spadek stężenia zanieczyszczeń powietrza, co z kolei spowodowało istotne zmniejszenie ogólnej śmiertelności, mimo zgonów do jakich doprowadziła choroba COVID-19, jak i utrudnienia w dostępie do służby zdrowia.


15:53 142 laboratoria wykonują testy

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie - według stanu na 1 czerwca - na liście są 142 laboratoria.

Dane resortu mówią, że na obecność koronawirusa przebadano dotąd 945,955 tys. próbek pobranych od 862,883 tys. osób.

Liczba potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi zakażeń to 24,271 tys., 1081 osób z tej grupy zmarło. MZ podało we wtorek rano, że wyzdrowiało 11,726 tys. pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

15:49 Hiszpania liczy milionowe straty

Zamknięcie z powodu epidemii koronawirusa granic przez rząd Hiszpanii doprowadziło w kwietniu do strat dla turystyki tego kraju obliczanych na ponad 7 mld euro - wynika z danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie. Portal Hosteltur szacuje utracone zyski branży na 10 mld euro.

Z opublikowanego w poniedziałek raportu INE wynika, że zamknięcie granic Hiszpanii spowodowało całkowity paraliż ruchu turystycznego z udziałem obcokrajowców.

Portal branży turystycznej Hosteltur podkreślił, że po raz pierwszy we współczesnej historii Hiszpanii doszło do zjawiska braku zagranicznych turystów w tym kraju, a wpływy czerpane z międzynarodowego ruchu turystycznego były w kwietniu zerowe.


15:44 Wielka Brytania

Od początku epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii zmarło ok. 62 tys. osób więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego Covid-19 był przyczyną ok. 48 tys. z tych zgonów - wynika z danych urzędu statystycznego ONS opublikowanych we wtorek.

Covid-19 został wskazany jako przyczyna zgonu, główna lub mająca kluczowy wpływ, na 43 837 aktach zgonu, co stanowi 15,3 proc. wszystkich wydanych od początku roku do 22 maja.

15:38 SGSP wolna od koronawiusa

Ostatni podchorąży, u którego wykryto zakażenie koronawirusem opuścił izolatorium - poinformowała we wtorek PAP Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.

Obecność wirusa SARS-CoV-2 na początku kwietnia potwierdzono u 79 podchorążych z SGSP w Warszawie. W związku z sytuacją na uczelni powołano specjalny zespół do spraw wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażeń podchorążych.


15:31 Liczba zgonów na milion mieszkańców



15:24 Fala zachorowań w Tokio

Władze Tokio rozważają ogłoszenie alertu po wykryciu 34 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Liczba nowych infekcji w stolicy Japonii przekroczyła 30 po raz pierwszy od ponad trzech tygodni - podała we wtorek publiczna stacja NHK.

Japońska agencja prasowa Kyodo podkreśla, że jest to najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Tokio, odkąd w ubiegłym tygodniu premier Shinzo Abe ogłosił zniesienie w całym kraju stanu wyjątkowego ze względu na pandemię Covid-19.

Władze prefektury Tokio rozpoczęły wówczas stopniowe rozluźnianie ograniczeń epidemicznych. Od tamtej pory urzędnicy obserwują sytuację i oceniają, że się ona pogarsza - pisze NHK.

15:10 Indonezyjczycy nie pojadą do Mekki

Indonezja nie zezwoli swoim obywatelom na udział w hadżdżu, dorocznej muzułmańskiej pielgrzymce do Mekki - oświadczył we wtorek minister ds. religii. Przyczyną jest zagrożenie zakażeniami koronawirusem i niepewność co do regulacji planowanych przez Arabię Saudyjską.

Jak wyjaśnił minister Fachrul Razi, zdrowie pielgrzymów jest najwyższym priorytetem władz. “Podjęcie tej decyzji było gorzkie i trudne. Podjęliśmy wszechstronne wysiłki, ale z drugiej strony jesteśmy odpowiedzialni za ochronę pielgrzymów" - powiedział podczas wideokonferencji prasowej.

Minister podkreślił, że decyzja zapadła na podstawie wielokierunkowego badania zrealizowanego przez resort oraz po konsultacji z radą zrzeszającą najważniejsze organizacje i duchownych muzułmańskich w kraju.


15:01 Chiny ukrywały informacje o koronawirusie

Chiny znacznie opóźniły ujawnienie informacji o koronawirusie, powodując dużą frustrację wśród przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu nieotrzymywania danych potrzebnych do walki z pandemią koronawirusa - dowiedziała się agencja AP.

W styczniu WHO publicznie chwaliła Chiny za szybką reakcję na pojawienie się nowego koronawirusa. WHO wielokrotnie dziękowała chińskim władzom za "natychmiastowe udostępnienie" mapy genetycznej wirusa i wyrażała uznanie dla ich pracy i zaangażowania na rzecz przejrzystości, ale za kulisami było jednak zupełnie inaczej - pisze Associated Press.


14:45 Bezpieczne Sektory na polskich plażach

W nadmorskich Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) na plaży powstał Sektor Bezpieczny z wydzielonymi strefami dla wypoczywających. Pomysł jest odpowiedzią na sytuację związaną z koronawirusem.

Wydzielony sektor już funkcjonuje i cieszy się zainteresowaniem turystów - powiedziała Jadwiga Bober z referatu promocji urzędu miejskiego w Międzyzdrojach. Jak dodała, sektor wzorowany na rozwiązaniach włoskich i greckich stwarza bezpieczną przestrzeń dla wypoczywających.

Sektor Bezpieczny ma wymiary 80 na 10 metrów. Podzielony jest jutowymi linkami na strefy, z których każda ma 16 metrów kwadratowych i osobne wejście - opisuje Bober. Jak dodaje, jeden taki kwadrat zmieści np. rodzinę.


14:34 Niemal połowę mniej mandatów w czasie pandemii

W Polsce o 41 proc. spadła liczba mandatów wystawionych przez policjantów ruchu drogowego. Od lutego do kwietnia br. takich kar było przeszło 1,036 mln, a w analogicznym okresie ub.r. - prawie 1,760 mln.


14:21 TESTY

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 945 tys. 955 próbek pobranych od 862 tys. 883 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 14,4 tys. testów - przekazał resort.


14:14 Pracownicy medyczni wypaleni zawodowo

Ponad połowa pracowników personelu medycznego, który miał kontakt z chorymi na Covid-19, ma objawy wypalenia zawodowego - twierdzą eksperci cytowani we wtorek przez portugalskie i hiszpańskie media.

Z przygotowanego przez naukowców z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Porto (FMUP) i opublikowanego we wtorek przez lizboński dziennik “Publico" studium wynika, że 52 proc. z ankietowanych członków personelu medycznego ma objawy wypalenia zawodowego z powodu pracy z pacjentami zainfekowanymi SARS-CoV-2.

“Pracownicy ochrony zdrowia znajdujący się na pierwszej linii walki z koronawirusem są najbardziej doświadczeni w walce z epidemią, a objawom wypalenia towarzyszy u nich również stres oraz niepokój" - wynika z wniosków z badania FMUP.

14:03 Tylko 17 pacjentów z Covid-19 hospitalizowanych

Tylko 17 osób chorych na COVID-19 jest obecnie hospitalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim. To zdecydowanie mniej niż w szczycie epidemii w regionie kilka tygodni temu. Maleje też liczba aktywnych przypadków zakażenia.

Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego wojewody Adriana Móla wynika, że w dwóch z pięciu szpitali dedykowanych chorym na COVID-19 w regionie nie ma obecnie ani jednego pacjenta. Wszystkie łóżka są wolne w Nowym Szpitalu w Świeciu i Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

W szpitalu obserwacyjno-zakaźnym w Toruniu hospitalizowany jest jeden pacjent chory na COVID-19 - w stanie dobrym.


13:47 Minister Zdrowia o testach

W Polsce od początku epidemii testujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

We wtorek komisja zdrowia rozpatruje wniosek KO o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.


13:30 Hongkong przedłuża zamknięcie granic

Restrykcje epidemiczne dotyczące podróżnych przybywających do Hongkongu będą przedłużone o trzy miesiące do 18 września, a obowiązujący w regionie zakaz zgromadzeń więcej niż ośmiu osób o dwa tygodnie do 18 czerwca - ogłosiły we wtorek władze Hongkongu.

Zakaz wjazdu na terytorium Hongkongu dla osób niemieszkających w regionie nie dotyczy podróżnych przybywających z Chin kontynentalnych, Makau lub Tajwanu, jeśli w ciągu 14 dni nie podróżowali w inne miejsca. Po przyjeździe takie osoby muszą się jednak poddać 14-dniowej kwarantannie.

Zaniepokojenie budzi wykryte w ostatnich dniach nowe ognisko lokalnych zakażeń koronawirusem. Infekcje potwierdzono u 34-letniej kobiety i ośmiu osób z jej otoczenia, przy czym żaden z pacjentów nie był ostatnio za granicą. We wtorek zgłoszono oprócz tego dwa inne przypadki zakażeń, co podniosło łączny bilans do 1093.


13:17 Czechy wznawiają badania przesiewowe górników

Wśród górników kopalni Darków koło Karwiny rozpoczęto we wtorek rano kolejne badania przesiewowe. Testowane są osoby, u których badania rozpoczęte 18 maja nie wykazały obecności nowego koronawirusa. W kopalni trwa od poniedziałku dezynfekcja obiektu.

Testy dotąd wykazały obecność koronawirusa u 356 osób, w tym u 236 pracowników kopalni i 114 członków ich rodzin. Zakażonych jest sześciu pracowników innych firm. Według informacji regionalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Ostrawie wśród górników 12 osób to pracownicy transgraniczni z Polski. Sytuację w regionie epidemiolodzy oceniają jako stabilną.


12:51 Białystok: Co piąte dziecko wróciło do przedszkola

Co piąte dziecko wróciło do przedszkoli prowadzonych przez miasto Białystok; w miejskich szkołach w klasach I-III na zajęcia uczęszcza 5 proc. dzieci z ogólnej liczby uczniów w tych rocznikach - poinformował we wtorek zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Miasto przedstawiło we wtorek statystyki dotyczące działalności miejskich placówek opiekuńczych i oświatowych. Przedszkola, żłobki i szkoły w zakresie klas I-III wznowiły działalność 25 maja. Statystyka obejmuje pierwszy tydzień ich pracy.


12:46 Wrocław odmraża szpitale

We wrocławskich szpitalach rozpoczęto proces odmrażania działalności sprzed epidemii i wykonywane są już planowe zabiegi oraz wizyty w poradniach. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zajętych jest średnio ponad 70 procent łóżek na oddziałach.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Monika Kowalska powiedziała we wtorek PAP, że na planowe zabiegi umawiani są w pierwszej kolejności ci pacjenci, którzy stracili swój termin z powodu epidemii koronawirusa w ostatnich trzech miesiącach.

"Jest jeszcze grupa pacjentów, którzy nadal obawiają się zakażenia i nie chcą, by zabieg już teraz się odbył. Wszyscy przyjmowani są badani pod tym kątem, czy nie są zakażeni. Prosimy też umawianych pacjentów, by kilka dni przed przyjściem do szpitala pozostali w izolacji" - powiedziała Kowalska.

12:40 MAZOWSZE

Udało się opanować ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w mazowieckiej Wierzbicy w powiecie radomskim - dowiedział się nasz reporter. Miesiąc temu - w najtrudniejszym momencie - na COVID-19 chorowało tam ponad 60 osób.

 Poprawia się także sytuacja w innym domu pomocy społecznej w tym regionie - w Krzyżanowicach. Tam koronawirusem zakażonych jest wciąż 21 pracowników ośrodka i tyle samo podopiecznych.

12:30 UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska chce przeznaczenia 2 mld euro więcej na wzmocnienie rezerw sprzętu strategicznego na wypadek sytuacji zagrożenia zdrowia, pożarów lasów, incydentów chemicznych, biologicznych lub nuklearnych, by UE mogła lepiej sobie radzić z poważnymi sytuacjami kryzysowymi.

12:05 CHINY

Na Covid-19 zmarł kolejny lekarz z chińskiego miasta Wuhan, pierwotnego ogniska pandemii - podały we wtorek państwowe chińskie media. Urolog Hu Weifeng pracował w tym samym szpitalu co Li Wenliang, ukarany przez policję za próby ostrzegania przed wirusem.

Hu walczył z wirusem przez ponad cztery miesiące. Zmarł we wtorek rano - podała państwowa telewizja CCTV.

Jego śmierć jest pierwszym zgonem na Covid-19 zgłoszonym w Chinach kontynentalnych od tygodni. Hu jest szóstym lekarzem Centralnego Szpitala w Wuhanie, który zmarł na tę chorobę od początku pandemii.

12:00 DODATKOWE OPŁATY?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do prywatnych placówek medycznych o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach związanych z koronawirusem przed realizacją usług. Urząd zareagował na skargi pacjentów, na których zostały nałożone dodatkowe opłaty za usługi dentystów i lekarzy.

11:45 POLSKA

"Dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków mamy sytuację epidemiczną w Polsce jedną z najlepszych w Europie i na świecie; sytuacja epidemiczna to nie tylko ile dziennie jest nowych osób zarażonych, to głównie ile osób na daną epidemię umarło" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia pojawił się na konferencji razem z premierem oraz szefem MSWiA.

11:30 WIELKA BRYTANIA

Brytyjski rząd stanął w obliczu fali kpin. Ma to związek z wprowadzeniem z powodu koronawirusa zakazu pozostawania na noc u kogoś w domu. Tabloidy piszą, że jest to równoznaczne z "zakazem uprawiania seksu przez osoby niemieszkające razem".

11:15 POLSKA

"Pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego nie widzieliśmy od dziesiątek lat, który spowodował, że najbogatsze państwa miały ogromne problemy z ratowaniem ludzi" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji zorganizowanej wspólnie z ministrem zdrowia.

10:40 ROSJA

182 osoby zmarły w Rosji w ciągu minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem, wykryto 8863 nowe zakażenia i ich łączna liczba sięgnęła 423 741 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zgonów od początku pandemii wynosi 5037.

W ciągu ostatniej doby wypisano ze szpitali 11 108 pacjentów, a więc liczba wyleczonych przekroczyła dobowy wzrost zakażeń. Ogółem od początku pandemii wyleczonych zostało w Rosji 186 985 osób.

Przeprowadzono dotąd ponad 11 mln testów na obecność koronawirusa. Od poniedziałku wykonano ponad 228 tysięcy tych badań - twierdzą rosyjskie służby sanitarne.

10:20 ŚLĄSK

70 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Pniówek i Zofiówka. W pozostałych spółkach węglowych liczba chorych jest stabilna - w PGG przybyło 5 przypadków, a w kopalń Bobrek kolejnych 19 górników wyzdrowiało.

Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj (właściciela bytomskiej kopalni Bobrek) - we wtorek rano zakażonych było 4087 górników z kilkunastu kopalń, wobec 4031 osób raportowanych dobę wcześniej. Oznacza to - po odjęciu kolejnej grupy ozdrowieńców - wzrost ogólnej liczby chorych o 56.

09:32 WĘGRY

Pięć osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, stwierdzono też 29 kolejnych zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarły tam  532 osoby. Wykryto w sumie 3921 zakażeń. 2160 osób uznano za wyleczone.

427 chorych wymaga opieki szpitalnej, przy czym 24 oddycha przy pomocy respiratora.

Od 4 maja stopniowo znoszone są na Węgrzech restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Można już chodzić do restauracji, uczestniczyć w mszach, sklepy otwarte są bez ograniczeń godzinowych.

26 maja rząd Węgier złożył w parlamencie projekt ustawy dotyczący zniesienia stanu zagrożenia, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Stan zagrożenia obowiązuje na całym terytorium kraju od 11 marca.

09:07 POLSKA

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego ze strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie - informuje reporter RMF FM Michał Dobrołowicz.

Mężczyzna ostatni raz był w pracy w piątek. Jego dziewięciu kolegów objętych jest kwarantanną. W tym tygodniu znane będą wyniki ich badań na obecność koronawirusa.

Jednostka funkcjonuje normalnie. Zakażony strażak czuje się dobrze, przebywa w izolacji w domu.

09:05 UKRAINA

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 328 przypadków zakażenia koronawirusem, dziewięciu chorych na Covid-19 zmarło, a 388 wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia. Bilans infekcji wzrósł do 24 340, zgonów do 727, a wyzdrowień do 10 078.

W ciągu ostatnich 24 godzin najwięcej przypadków zakażenia wykryto w obwodzie rówieńskim (53), żytomierskim (34) i lwowskim (34). Ogółem największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w obwodzie czerniowieckim (3410) i w Kijowie (3071).

Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że w kraju przeprowadzono do tej pory ok. 372 tys. testów metodą PCR na obecność koronawirusa oraz ok. 16 tys. testów na przeciwciała koronawirusa.

W poniedziałek na Ukrainie część regionów weszła w kolejny etap łagodzenia restrykcji związanych z pandemią w ramach trwającej do 22 czerwca "kwarantanny adaptacyjnej". Polega ona na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Wprowadzanie kolejnych etapów łagodzenia restrykcji w regionach zależy od liczby zakażeń, zapełnienia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 i liczby przeprowadzanych testów.

Pozwolono m.in. na uruchomienie transportu kolejowego i autobusowych przewozów między obwodami. Mogły także zostać otwarte placówki edukacyjne i szkoleniowe (np. szkoły nauki jazdy), siłownie, baseny i fitness kluby, jednak bez możliwości organizowania zajęć grupowych z udziałem powyżej 10 osób.

09:00 EDUKACJA W CZASACH PANDEMII

Są to zadania samorządów oraz dyrektorów i wychowawców. (...) Zgodnie z przepisami prawa, gdy dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego, to najpierw dyrektor i wychowawca interweniują u rodziców próbując doprowadzić do tego, żeby dziecko uczęszczało do szkoły. Gdy to nie pomaga, wójt, burmistrz, prezydent miasta powinien interweniować i nawet z udziałem policji doprowadzić do tego, aby to dziecko realizowało obowiązek szkolny - tak na pytanie czy ministerstwo edukacji monitoruje, ilu uczniów zniknęło z systemu edukacji od początku pandemii odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Dariusz Piontkowski.

08:32 POZNAŃ

Dwa przyloty z Warszawy i dwa wyloty do stolicy kraju są obsługiwane od poniedziałku na poznańskim lotnisku Ławica. Port lotniczy wdrożył procedury bezpieczeństwa związane z zagrożeniem koronawirusem. Na razie zainteresowanie jest znikome.

Do terminalu mogą wchodzić wyłącznie pasażerowie z kartami pokładowymi, względnie osoby opiekujące się niepełnoletnimi lub osobami niepełnosprawnymi. Obiekt został podzielony na część przylotów i wylotów, tak by pasażerowie z tych stref nie mieli ze sobą kontaktu.

08:20 GDAŃSK

Około 200 pasażerów - przylatujących i odlatujących - obsłużyło gdańskie lotnisko w poniedziałek, kiedy to PLL LOT wznowiły połączenia krajowe. Narodowy przewoźnik wykonał tego dnia osiem lotów - w obie strony  -pomiędzy Gdańskiem a Warszawą i Krakowem.

1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły połączenia krajowe.

W Gdańsku pierwsza maszyna narodowego przewoźnika wylądowała po godzinie 8 z pasażerami z Warszawy, a kolejna - około g. 9 - z podróżnymi z Krakowa na pokładzie.

W związku z epidemią koronawirusa gospodarze gdańskiego lotniska zalecają odprawę online i posługiwanie się elektronicznymi kartami pokładowymi. Podróżni poddawani są badaniu temperatury ciała. Na terenie całego terminalu i w samolotach trzeba nosić maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos. Pasażerowie przemieszczający się po terminalu powinni zachować pomiędzy sobą co najmniej 1,5-metrowy dystans.

07:55 POLSKA

W marcu lawinowo wzrosła liczba wystawianych zwolnień L4. To wtedy wprowadzono ostre ograniczenia związane z epidemią - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

07:30 KATOWICE

Lotnisko Katowice deklaruje gotowość do wznowienia ruchu pasażerskiego - zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Loty krajowe powinny tam rozpocząć się od 15 czerwca. Loty międzynarodowe na razie pozostają w Polsce wstrzymane do 6 czerwca.

Jak poinformował Piotr Adamczyk z biura prasowego portu, który cały czas prowadzi ruch cargo i obsługuje loty związane z serwisowaniem samolotów, już w ub. tygodniu tamtejsze służby były przygotowane do wznowienia obsługi ruchu pasażerskiego na bazie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency - EASA).

Po piątkowym ogłoszeniu wytycznych Urzędu Lotnictwa Cywilnego - przygotowanych na podstawie wytycznych EASA, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) - katowickie lotnisko potwierdziło gotowość do wznowienia obsługi pasażerów.

07:00 NIEMCY

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 213 do 182 028 - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Z powodu Covid-19 zmarło w RFN w ciągu doby 11 osób, co zwiększa bilans zgonów do 8522.

W poniedziałek rano RKI informował o 333 nowych przypadkach zakażenia i 11 zgonach wśród osób, które przechodziły Covid-19.

Jeszcze na przełomie marca i kwietnia - w szczycie epidemii - w ciągu doby umierało w Niemczech od ponad 100 do ponad 300 osób z rozpoznanym Covid-19.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej zakażeń wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

06:30 LOT NA NOWYCH ZASADACH

Zgodnie z zaleceniami, pasażerowie w samolocie mogą zajmować najwyżej 50 proc. foteli; najważniejsze jednak, że zaczęliśmy znowu latać - powiedział prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Dodał, że rezerwacje biletów są na poziomie kilku procent w porównaniu do tych z zeszłego roku.

06:20 CO ZE ŚWIADECTWAMI UCZNIÓW?

O formie i terminie wydania uczniom świadectwa zdecyduje dyrektor szkoły. Może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym, może wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów - poinformowała rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.

06:00 MEKSYK

Liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem w Meksyku przekroczyła w poniedziałek 10 tysięcy - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 237 nowych przypadków śmiertelnych.

W sumie w Meksyku na Covid-19 zmarło 10 167 osób. Stwierdzono też 2771 nowych zakażeń, tym samym liczba osób zainfekowanych wynosi 93 435.


Organizacje pozarządowe oceniają, że dane te nie odzwierciedlają rzeczywistej liczby zachorowań. W kraju wykonywana jest zbyt mała liczba testów. Eksperci szacują, że liczba zgonów spowodowanych koronawirusem może być nawet trzy razy wyższa.

05:45 USA

743 osoby zmarły w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych, opublikowanych w poniedziałek danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 105 099.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA potwierdzono do tej pory ponad 1 809 109 przypadków koronawirusa.

Najnowsze dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Pierwszą śmierć z powodu koronawirusa odnotowano w USA w lutym. 24 kwietnia bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczył 50 tys. Podwoił się w nieco ponad miesiąc.

22:50 Reporter RMF FM w charytatywnej akcji na rzecz medyków

Kolejny dziennikarz RMF FM zaangażował się w charytatywną akcję #hot16challenge2, której celem jest wsparcie medyków walczących z koronawirusem. Tym razem to poznański reporter RMF FM Mateusz Chłystun.