Oslo wprowadza drastyczne restrykcje, związane z ogniskiem brytyjskiej mutacji koronawirusa. Do końca miesiąca w stolicy Norwegii oraz 9 sąsiednich gminach zamknięte będą sklepy, siłownie, szkoły przechodzą na naukę zdalną. Po ogłoszeniu decyzji przez rząd przed sklepami monopolowymi ustawiły się kolejki chętnych za zakup alkoholu.

Rząd Norwegii ogłosił zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych gmin w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

Do 31 stycznia obowiązywać będzie 13 nowych obostrzeń, wśród nich jest całkowity zakaz prywatnych i publicznych spotkań, zamknięte zostaną sklepy (z wyjątkiem spożywczych oraz aptek - red.), a szkoły prowadzić będą naukę na dystans.

Gazeta "Dagbladet" wylicza, że te dodatkowe obostrzenia dotyczą 920 tysięcy mieszkańców Norwegii.

Minister zdrowia zaapelował do mieszkańców dotkniętych zamknięciem gmin o nie opuszczanie swoich miejscowości.

Według norweskich mediów, wiele osób ruszyło po zapasy na weekend do otwartych w innych gminach sklepów monopolowych, gdzie pojawiły się kolejki.

W Norwegii, podobnie jak w sąsiedniej Szwecji, alkohol sprzedawany jest tylko w nielicznych państwowych sklepach. Jak pisze norweska prasa, w zamkniętych 10 gminach funkcjonuje... 45 sklepów Vinmonopolet.

Brytyjska mutacja koronawirusa w Norwegii

W położonym pod Oslo Nordre Follo w wyniku zakażenia brytyjską wersją koronawirusa zmarło dwóch mieszkańców domu opieki w podeszłym wieku. Nie podróżowali oni do Wielkiej Brytanii ani nie wiadomo, aby mieli kontakt z osobami z tego kraju.

Koronawirus rozprzestrzenił się wśród pensjonariuszy oraz pracowników placówki, a zakażenia potwierdzono również w przedszkolu.

Według norweskich władz brytyjski wariant koronawirusa może być od 40 do 70 proc. bardziej zaraźliwy.

Rząd w Oslo obawia się, że ognisko w Nordre Follo może przyczynić się do rozwoju w Norwegii trzeciej fali koronawirusa.

W kraju tym od początku stycznia spada liczba zakażeń koronawirusem (z ok. 800 w ciągu doby do ok. 400).