Izraelska armia poinformowała, że wznowiła działania zbrojne przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują rano miasto Gaza - poinformowała francuska agencja AFP. Rozejm wygasł w piątek o godzinie 7:00 czasu lokalnego, czyli 6:00 polskiego czasu.

Izraelska armia poinformowała, że zawieszenie broni zostało złamane przez Hamas, który wystrzelił rakiety w kierunku Izraela.

Według Cahalu (Sił Obronnych Izraela) tuż przed godz. 7 rano czasu miejscowego (6 w Polsce) Hamas wystrzelił ze Strefy Gazy rakietę, która została przechwycona. Kilka minut później ze Strefy Gazy wystrzelono kolejnych kilka rakiet, co uruchomiło alarm przeciwlotniczy w położonym na południowym zachodzie Izraela kibucu Holit. System przechwytywania pocisków Żelazna Kopuła nie został użyty, ponieważ zmierzały one w kierunku obszarów niezamieszkanych.

"Hamas naruszył przerwę w działaniach zbrojnych i strzelał w kierunku terytorium Izraela. Cahal wznowił walkę z organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy" - przekazało izraelskie wojsko. Dodano, że Hamas do godz. 7 rano czasu miejscowego nie dostarczył również listy zakładników, którzy mieli zostać zwolnieni w piątek. Warunkiem przedłużania rozejmu o każdy kolejny dzień, było uwolnienie przez Hamas 10 zakładników porwanych podczas ataków 7 października.

Siły Izraela rozpoczęły ostrzał Strefy Gazy, w tym miasta Gaza - relacjonuje portal Times of Israel. Jak dodano, ogień prowadzony jest z ziemi i powietrza.

Netanjahu: Hamas złamał ustalenia rozejmu

Hamas nie wywiązał się "ze swoich zobowiązań do uwolnienia dzisiaj wszystkich kobiet - zakładników", a także wystrzelił rakiety przeciwko izraelskich cywilom - napisał rano premier Izraela Benjamin Netanjahu.

"Wraz ze wznowieniem walk podkreślamy: nasz rząd Izraela jest zdeterminowany, by osiągnąć cele tej wojny - uwolnić naszych zakładników, wyeliminować Hamasu i zapewnić, że Gaza nigdy nie będzie stanowić zagrożenia dla mieszkańców Izraela" - dodał.

Władze Strefy Gazy: Ostrzał Izraela z ziemi i powietrza

Izrael ostrzeliwuje z ziemi i powietrza zarówno północną, jak i południową część Strefy Gazy; zginęło jak dotąd co najmniej osiem osób - poinformowały rano kontrolowane przez Hamas władze Strefy Gazy, cytowane przez CNN.

We wcześniejszym oświadczeniu władze Strefy informowały, że izraelskie wojsko atakuje cele w południowej części Strefy Gazy, w rejonach Chan Junis i Rafah. Nad północno-zachodnim obszarem strefy latają zaś izraelskie myśliwce, a izraelskie pojazdy wojskowe otworzyły ogień tuż po wygaśnięciu zawieszenia broni.

Komunikaty władz Strefy Gazy zostały wydane po informacji izraelskiego wojska na temat wznowienia działań zbrojnych.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że w Rafah na południu tego terytorium zginęło co najmniej 6 osób, nie precyzując, czy byli to cywile, czy bojownicy. Na północy Strefy w izraelskich nalotach zginęło dwoje dzieci - podała stacja BBC, powołując się na słowa lekarza ze szpitala Al-Ahli.

CNN: Trwają negocjacje ws. zakładników

Według CNN mimo wznowienia walk w Strefie Gazy trwają negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników uprowadzonych przez Hamas. CNN powołuje się na źródło zaznajomione z przebiegiem rozmów.

Źródło to dodało, że negocjacje toczą się z udziałem mediatorów z Kataru i Egiptu. Celem rozmów ma być przedłużenie siedmiodniowego rozejmu.

Hamas, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem, powinien zaproponować ósmą listę zakładników do zwolnienia, na której miałoby być 10 osób (kobiet i dzieci). W zamian rozejm zostałby przedłużony o kolejny dzień

Jednocześnie - jak zauważa CNN - do tej godziny, o której upływał rozejm, żadna z zaangażowanych stron (Hamas, Izrael, Katar, Egipt i Stany Zjednoczone) nie ogłosiła publicznie, by doszło do załamania negocjacji.

BBC podała, że przedstawiciele Hamasu powiedzieli, iż mediatorzy kontynuują wysiłki na rzecz porozumienia, mimo wznowienia walk.

W nocy uwolniono 30 Palestyńczyków

Z kolei izraelska służba więzienna poinformowała w nocy, że wypuściła 30 Palestyńczyków z izraelskich więzień w ramach siódmej wymiany na izraelskich zakładników.

W kolejnej grupie palestyńskich więźniów uwolnionych z izraelskich więzień znalazło się osiem kobiet i 22 nastolatków poniżej 19. roku życia.

W czwartek uwolniono ośmiu izraelskich zakładników ze Strefy Gazy.

Jak informuje agencja Reutera, w sumie, w ramach obowiązującego od 24 listopada porozumienia o rozejmie, Hamas uwolnił 110 zakładników, natomiast Izrael - 240 palestyńskich więźniów.