W przeddzień trzeciego miesiąca wojny między Izraelem a Hamasem, Siły Obronne Izraela oświadczyły, że zakończyły demontaż "struktur wojskowych" tej palestyńskiej organizacji terrorystycznej w północnej Strefie Gazy. Rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że zabito na tym obszarze ok. 8 tys. bojowników.

Podczas sobotniej konferencji prasowej, transmitowanej na żywo w sieci, rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że wojsko w północnej części Strefy Gazy przejęło także dziesiątki tysięcy sztuk broni i miliony dokumentów.

Wojskowy przekazał, że w północnej części tej palestyńskiej enklawy wciąż może dochodzić do starć i sporadycznych ostrzałów rakietowych, ale infrastruktura Hamasu "nie działa", dlatego organizacja nie jest w stanie przeprowadzać ataków na dużą skalę.

Daniel Hagari powiedział, że wojsko koncentruje się teraz na likwidacji bojowników Hamasu w środkowej i południowej Strefie Gazy.

Rzecznik IDF zauważył, że miasta położone w środkowej części Strefy Gazy są "gęsto zaludnione i pełne terrorystów", podczas gdy pod miastem Chan Junus na południu znajduje się "podziemne miasto pełne rozgałęzionych tuneli".

W walce z terroryzmem nie ma drogi na skróty - powiedział. Atakowaliśmy, będziemy atakować i pogłębiać osiągnięcia na tych terenach, ale to wymaga czasu - zaznaczył.

To zajmie czas. Walki będą trwały przez cały 2024 rok. Pracujemy zgodnie z planem, aby osiągnąć zamierzone cele - zlikwidować Hamas w centrum i na południu. Będziemy również kontynuować wszelkie wysiłki wywiadowcze i wojskowe, aby odbić zakładników - podkreślił.

Kontradmirał powiedział również, że izraelskie wojsko buduje nowe umocnienia wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, aby umożliwić powrót do swoich domów mieszkańcom wysiedlonym po 7 października.

Wojna Izraela z Hamasem

Wojna Izraela z palestyńskim Hamasem rozpoczęła się 7 października. Tego dnia, o godz. 6:30 czasu lokalnego (godz. 5:30 czasu w Polsce), palestyńscy terroryści przeniknęli do wielu miast na południu Izraela - atak przeprowadzono z lądu, powietrza i od strony morza. Przedstawiciele izraelskiego wojska oświadczyli, że ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono w sumie kilka tysięcy rakiet.

W Izraelu zginęło prawie 1400 osób, a ponad 8,7 tys. zostało rannych; Hamas porwał do Strefy Gazy 253 osoby (zgodnie ze stanem na 24 grudnia, do domów wróciło 110 zakładników).

W odpowiedzi lotnictwo IDF rozpoczęło naloty na Strefę Gazy, po których nastąpiła operacja sił lądowych. Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że życie straciło ponad 22,7 tys. Palestyńczyków, a ponad 58 tys. zostało rannych.