Skrajne emocje podczas igrzysk w Tokio. Iga Świątek i Łukasz Kubot przegrali dzisiaj w mikście, a pływak Jakub Majerski ustanowił nowy rekord Polski na 100 m st. motylkowym. Przeczytaj więcej w naszej relacji.

• Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) utrzymały prowadzenie po drugim dniu żeglarskich zmagań na igrzyskach w klasie 470.
  • Do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X przystąpi Piotr Myszka. Aby "przeskoczyć" rywali i zająć miejsce na podium, Myszka musi wyprzedzić o dwie lokaty trzeciego w klasyfikacji generalnej Włocha Camboniego, albo o trzy Francuza Goyarda.
  • Judoczka Beata Pacut odpadła z rywalizacji w kategorii 78 kg po przegranej z Shori Hamadą. Japonka ostatecznie zdobyła złoty medal.
  • Radosław Kawęcki popłynie w piątkowym finale 200 m st. grzbietowym w igrzyskach w Tokio. Polak, dwukrotny wicemistrz świata, miał czas 1.56,68, co dało mu siódmy wynik w półfinale. Najszybszy był Rosjanin Jewgienij Ryłow - 1.54,45.
  • Pływak Jakub Majerski awansował do piątkowego półfinału 100 m st. motylkowym. Odpadł Paweł Korzeniowski.

15:11 TENIS

Iga Świątek i Łukasz Kubot przegrali z reprezentantami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Asłanem Karacewem 4:6, 4:6 w ćwierćfinale miksta w olimpijskim turnieju tenisowym w Tokio.

Mikst Świątek - Kubot był ostatnią szansą na pierwszy w historii medal olimpijski polskich tenisistów. W singlu Świątek i Hubert Hurkacz odpadli w drugiej rundzie, a Magda Linette i Kamil Majchrzak w pierwszej. W deblu mecze otwarcia przegrali Hurkacz z Kubotem i Linette z Alicją Rosolską.

13:48 PŁYWANIE

Pływak Jakub Majerski pokonał 100 m st. motylkowym w czasie 50,97, co jest nowym rekordem Polski, i z trzeciego miejsca awansował do półfinału olimpijskiej rywalizacji w Tokio. Odpadł Paweł Korzeniowski, który z wynikiem 52,00 był 22.

Niespełna 21-letni Majerski w swojej serii eliminacyjnej był drugi. Musiał uznać wyższość jedynie Amerykanina Caeleba Dressela, który czasem 50,39 wyrównał rekord olimpijski.

Poprzedni najlepszy rezultat w kraju również należał do Majerskiego i był o 0,14 s gorszy. Zawodnik AZS AWF Katowice ustanowił go podczas majowych mistrzostw Europy w Budapeszcie.

Z drugim wynikiem do półfinału awansował Węgier Kristof Milak - 50,62.

Półfinały w tej konkurencji zaplanowano na piątek, a finał - na sobotę.

11:23 ŁUCZNICTWO

Sławomir Napłoszek przegrał z Holendrem Stevem Wijlerem 4:6 w pierwszej rundzie olimpijskiego turnieju łuczniczego w Tokio i odpadł z rywalizacji.

Napłoszek, który w czwartek świętuje 53. urodziny, rywalizację zaczął słabo. W pierwszym secie uzyskał tylko 24 punkty, a rywal 27.

Pięć kolejnych partii było już bardzo wyrównanych. Najpierw jednym punktem wygrał Holender, a potem także jednym punktem Polak. Dwa ostatnie sety zakończyły się remisami i do 1/16 finału awansował Wijler.

To były drugie w karierze igrzyska Napłoszka. Na poprzednich wystąpił w... 1992 roku w Barcelonie.

10:20 ŻEGLARSTWO

Piotr Myszka zajął 2. miejsce w 12. wyścigu klasy żeglarskiej RS:X. Przed wyścigiem medalowym Polak zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Do 3. Włocha traci tylko trzy punkty.

Wyścig, który zdecyduje o klasyfikacji medalowej już w sobotę o 8:30 czasu polskiego. Trzymajmy kciuki za Piotrka!

10:01 ŻEGLARSTWO

Magdalena Kwaśna po kolejnym dniu olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie Laser Radial spadła w klasyfikacji generalnej na 16. miejsce. Polka w siódmym wyścigu była 18., a w ósmym - trzynasta.

Debiutująca w igrzyskach zawodniczka Chojnickiego Klubu Żeglarskiego ma - po odjęciu najsłabszego dotychczas wyścigu w jej wykonaniu (drugiego) - 100 punktów.

Szesnaste miejsce w klasyfikacji generalnej oznacza spadek o jedną lokatę w porównaniu z pozycją zajmowaną przed czwartkową rywalizacją.

Prowadzi zdecydowanie Dunka Anne-Marie Rindom - 25 pkt, przed Finką Tuulą Tenkanen - 46 i Szwedką Josefin Olsson - 47.

09:50 JEŹDZIECTWO

Dziewięciokrotny mistrz Polski Paweł Spisak nie wystąpi na swoich piątych igrzyskach. Jak informuje specjalny wysłannik RMF FM do Tokio Patryk Serwański, chodzi o problemy zdrowotne konia, którego miał dosiadać nasz jeździec.

09:02 ŻEGLARSTWO

Zofia Noceti-Klepacka w ostatnim czwartkowym starcie w żeglarskiej klasie RS:X zajęła siódme miejsce i awansowała do wyścigu medalowego. Polka po 12 wyścigach jest dziewiąta, awans do finału zapewniła sobie czołowa "10".

Polka w czwartkowych wyścigach była 11. i dwukrotnie siódma.

W regatach prowadzi Chinka Lu Yunxiu z dorobkiem 30 pkt. Druga jest Brytyjka Emma Wilson - 34 pkt, a trzecia Francuzka Charline Picon - 36 pkt.

Klepacka zgromadziła 89 pkt, jest dziewiąta i nie ma szans na walkę o podium.

Po kobietach trzy wyścigi w klasie RS:X rozegrają mężczyźni. Piotr Myszka w środę awansował z szóstego na czwarte miejsce po trzecim dniu olimpijskiej rywalizacji.

W Rio de Janeiro w 2016 roku Myszka był czwarty. Cztery lata wcześniej w Londynie brązowy medal zdobyła Klepacka.

07:49 ŁUCZNICTWO

Sylwia Zyzańska przegrała z Włoszką Lucillą Boari 0:6 w pierwszej rundzie olimpijskiego turnieju łuczniczego i odpadła z rywalizacji. Polka przegrała wszystkie trzy sety.

Boari jest o wiele bardziej doświadczoną niż Polka zawodniczką, w tym roku zajęła 6. miejsce w Pucharze Świata w Paryżu.

Zyzańska debiutowała w igrzyskach olimpijskich.

Wcześniej Zyzańska olimpijską rywalizację w Tokio zaczęła od zajęcia 42. miejsca w rundzie rankingowej. Jej rywalka była sklasyfikowana na 23. pozycji.

Włoszka awansowała do 1/16 turnieju.

07:00 ŻEGLARSTWO

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 5. miejsce w drugim dzisiejszym wyścigu żeglarskiej klasy 470.

Polki wciąż są liderkami klasyfikacji generalnej regat.

07:00 STRZELECTWO

Klaudia Breś zajmuje 35. miejsce po rywalizacji w pistolecie sportowym 25 m - precyzja. Przed nią jeszcze rywalizacja w eliminacjach na szybkość. Osiem najlepszych zawodniczek awansuje do finału.

Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz uzyskała 285 pkt., a prowadząca po precyzji Serbka Zorana Arunovic - 296 pkt.

Rywalizacja w szybkości zaplanowana jest na 30 lipca.

06:15 STRZELECTWO

Sandra Bernal zajęła 9. miejsce w drugim dniu eliminacji w trapie w igrzyskach olimpijskich w Tokio i nie zakwalifikowała się do sześcioosobowego finału. Najlepiej strzelała Słowaczka Zuzana Rehak-Stefecekova, która ponownie jako jedyna była bezbłędna.

Bernal uzyskała w pięciu rundach 118 pkt. Rehak-Stefecekova miała 125 pkt. Słowaczka jest wicemistrzynią olimpijską z Pekinu (2008) i Londynu (2012). Trzy punkty mniej wystrzelała Alessandra Perilli z San Marino.

Finał odbędzie się jeszcze w czwartek.

06:00 ŻEGLARSTWO

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar utrzymują wysoką formę! Polki zajęły 2. miejsce w trzecim wyścigu żeglarskiej klasy 470. Skrzypulec i Ogar są na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Dzień wcześniej w dwóch pierwszej wyścigach Skrzypulec i Ogar były najlepsze. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej utrzymały też Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, które były w trzecim wyścigu czwarte. Na czwarte miejsce spadły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, które dopłynęły w czwartek siódme.

Mills oraz Lecointre to, odpowiednio, złota i brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, jednak obie płynęły wówczas z innymi partnerkami.

Na czwartek zaplanowany jest jeszcze jeden wyścig tej klasy.

05:15 JUDO

Mistrzyni Europy Beata Pacut (kat.78 kg) odpadła z turnieju Judo. Pacut przegrała z byłą mistrzynią i wicemistrzynią świata Japonką Shori Hamadą.

04:39 JUDO

Mistrzyni Europy Beata Pacut (kat. 78 kg) wygrała przez ippon z reprezentantką Gabonu Sarah-Myriam Mazouz w pierwszej rundzie olimpijskiego turnieju judo w Tokio.

Rywalka z Afryki była dziewiąta w igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Polka w kolejnej rundzie, w 1/8 finału, spotka się z byłą mistrzynią i wicemistrzynią świata Japonką Shori Hamadą.

04:24 PŁYWANIE

W eliminacjach odpadł Jakub Skierka.

To będzie drugi olimpijski finał Kawęckiego w karierze. Dziewięć lat temu w Londynie zajął czwarte miejsce, a w 2016 roku w Rio de Janeiro był 17.

02:15 WIOŚLARSTWO

Rozczarowanie na początek dnia. Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski zajęli drugie miejsce w finale B w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej i zostali sklasyfikowani na ósmym miejscu w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wygrali Hiszpanie Caetano Horta i Manel Balastegui, którzy Polaków wyprzedzili o 0,56 s.

To była ostatnia polska osada wioślarska startująca w stolicy Japonii. W tej dyscyplinie biało-czerwoni zdobyli jeden - i jak dotychczas - jedyny medal. W środę po srebro popłynęły Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann w czwórce podwójnej.