Wielkimi krokami zbliża się Euro 2012. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wyjątkową piłkarską niespodziankę. Wszystkie szczegóły zdradzimy o godzinie 11, jednak już teraz postanowiliśmy nieco uchylić rąbka tajemnicy.

Kibice futbolu odliczają już dni do wielkiego piłkarskiego święta. 8 czerwca emocje w Polsce i na Ukrainie sięgną zenitu. Szesnaście zespołów rozpocznie walkę, której stawką będzie puchar Henry'ego Delauney'a i mistrzowski tytuł. Faworytów jest kilku - Hiszpania, Holandia, Niemcy. Konkurenci na pewno spróbują popsuć im szyki. Jedno jest pewne - ciężko będzie wytypować zwycięzcę.

Dziś, kilka dni przed rozpoczęciem Euro 2012, proponujemy Wam piłkarską niespodziankę. Niestety, nie możemy jeszcze zdradzić szczegółów, możemy jedynie uchylić Wam rąbka tajemnicy. Wskazówką jest zdjęcie, które publikujemy. Zobaczcie i spróbujcie odgadnąć, co to za zwierzę. Wasze propozycje i odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod informacją. Rozwiązanie zagadki w Faktach RMF FM o godzinie 11 oraz na RMF24 i na naszym profilu na Facebooku.

I jeszcze mała podpowiedź. Na fotografi jest zwierzę, które uwielbia kąpiele w wodzie, długie drzemki, buraki i piłkę nożną.

UWAGA: Na wasze propozycje czekamy w komentarzach pod artykułem. Już za dwie godziny rozwiązanie zagadki. Nie możecie tego przegapić!

Zwierzęta a piłka nożna

Co mają wspólnego zwierzęta z piłką nożną? Okazuje się, że bardzo dużo. Od 1966 roku, kiedy zadebiutował lew, to najczęściej wybierane maskotki mistrzostw Świata i Europy. Król zwierząt patronował piłkarzom w Anglii. Sąsiedzi zza kanału La Manche postawili na koguta.

Niemcy uznali, że najlepszy będzie szybki zając, którego później porwali do siebie Szwedzi. Amerykanie wytypowali, że maskotką mistrzostw musi być pies. Lew po latach ponownie pojawił się także w Niemczech.

Republika Południowej Afryki postawiła na Lamparta. W historii mistrzostw pojawił się także diabeł Benelucky, ale trudno uznać go za zwierzę. Przełomem może być natomiast maskotka mistrzostw świata w Brazylii w 2014 roku. Nieoficjalnie ma to być pancernik kulowaty. Ssak ten będzie najwolniejszą piłkarską maskotką, jaką do tej pory wymyślono.