Siedem całkowicie zamkniętych i dziewięć rozkopanych ulic - to czarna, drogowa rzeczywistość w stolicy na 10 dni przed Euro. W czasie turnieju będzie jednak jeszcze gorzej. W dni meczowe trzeba się liczyć z częściowym zamknięciem kolejnych siedmiu ulic. Największe utrudnienia na kierowców będą czekać w popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

Obecnie w stolicy prowadzonych jest blisko 2 tysiące mniejszych i większych remontów. Między innymi w związku z budową drugiej linii metra zamknięto lub drastycznie zmieniono organizację ruchu na prawie 20 ulicach, w efekcie czego warszawiacy toną w korkach. Całkowicie zamkniętych jest siedem ulic - Prosta, Świętokrzyska, Marszałkowska, Sokola oraz Plac Wileński. Z kolei na Wawrze kierowcy nie mogą jeździć Traktem Lubelskim i Zwoleńską. W związku z remontami duże utrudnienia w ruchu są także na Puławskiej, Nowolazurowej, Górczewskiej, Kasprowicza, Trasie Toruńskiej oraz w Alejach Jerozolimskich i Alei Krakowskiej.

To jest przesada. Moim zdaniem do wakacji powinno się odłożyć remonty głównych ulic. Fatalnie się jeździ po Warszawie. Dziś z Żoliborza do centrum jechałem dwie godziny. Tu się nie jeździ, tu się stoi. Totalny brak koordynacji - grzmią w rozmowie z naszym reporterem kierowcy.

Jaki brak koordynacji? - retorycznie pyta rzecznik Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym, które nadzoruje remonty. Jak tłumaczy, części inwestycji nie da się przesunąć, bo są finansowane ze środków unijnych, a pieniądze trzeba wydać w określonym czasie. Są również miejsca, gdzie prace trwają 24 godziny na dobę. Niestety, jak wyjaśnia urzędnik, nie wszędzie jest to możliwe.

Podczas Euro będzie jeszcze gorzej

W dniach meczowych, na cztery godziny przed spotkaniem i dwie po jego zakończeniu, z ruchu zostanie wyłączona północna jezdnia Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego, od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego. Autobusy kursujące z Pragi w kierunku centrum zostaną skierowane na trasy zastępcze. Ruch autobusowy i tramwajowy z centrum w kierunku Pragi będzie odbywał się bez zmian. Tramwaje nie będą kursowały al. Zieleniecką. Linie tam kursujące zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Zobacz komunikat warszawskiego ratusza ws. zmian w komunikacji na Euro 2012

Dla indywidualnego ruchu samochodowego będą zamknięte: Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona, ciąg ulic Wybrzeże Szczecińskie - Wał Miedzeszyński od Trasy Świętokrzyskiej do al. Stanów Zjednoczonych, al. Zieleniecka od ul. Targowej do ronda Waszyngtona. Wjazd samochodem na Saską Kępę będzie możliwy jedynie na podstawie identyfikatorów.

Zmiany także w komunikacji miejskiej

W okresie od 7 czerwca do 2 lipca linie dzienne autobusowe w rejonie Strefy Kibica oraz metro będą kursować ze zwiększoną częstotliwością i w wydłużonych godzinach. Będą kursowały także specjalnie linie autobusowe: linie F będą obsługiwały strefę kibica, linia SHO dojedzie do FanCampu przy Centrum Olimpijskim, linia SHL do lotniska, a linie P do parkingów.

W dni meczowe metro oraz linie tramwajowe 7, 10, 16, 24, 33, 76 będą kursowały całą noc, a w pozostałe dni Euro 2012 do około godziny 2 w nocy. Częściej będą kursowały także linie nocne. Ich przystanki zostaną przeniesione z pętli przy Dworcu Centralnym w rejon skrzyżowania: Al. Jerozolimskie, al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego.

Podczas mistrzostw na ul. Żwirki i Wigury (prowadzącej z lotniska) będzie wyznaczony buspas. Będzie on obowiązywał w obu kierunkach, od skrzyżowania z ul. 17 Stycznia do skrzyżowania z ul. Wawelską. W sumie na czas mistrzostw uruchomionych zostanie 275 dodatkowych autobusów, 70 tramwajów, 20 pociągów metra oraz siedem pociągów SKM.

Parkingi dla kibiców

W dni meczowe przy drogach wlotowych do Warszawy będzie można zaparkować samochód na tymczasowych parkingach P+R, z których będzie można dojechać komunikacją miejską do centrum. Parkingi będą czynne od godziny 10 w dniu meczu do godziny 10 dnia następnego. Parkingi dla autokarów zorganizowanych wycieczek przewidziano także przy Stadionie Narodowym.

11 parkingów: dziewięć przeznaczonych dla samochodów i dwa dla autokarów znajduje się w następujących lokalizacjach: P1 - P+R Jagiellońska 71-79; P2 - P+R Jagiellońska 69; P3 - P+R Jagiellońska 88; P4 - Jagiellońska - parking autokarowy; P5 - P+R Marywilska 44; P6 - P+R Wójcickiego 14; P7 - P+R Poznańska 98, Bronisze; P8 - P+R Al. Jerozolimskie 179; P9 - P+R Puławska 266; P10 - P+R 1. Praskiego Pułku 89; P11 - Wydawnicza/Szpotańskiego - parking autokarowy.

W mieście rozmieszczane są znaki i banery UEFA, na ulicach jeżdżą oznakowane symbolami turniejowymi autobusy i tramwaje, oplakatowane są także niektóre przystanki komunikacji miejskiej. Oznakowane będą stadion, okolice Strefy Kibica, lotniska oraz trasy przejazdowe kibiców.

Miejski urząd prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców. Na stronie internetowej http://uefaeuro2012.um.warszawa.pl dostępny jest "Poradnik mieszkańca", od poniedziałku do piątku w godz. od 8 - 16 działa infolinia 800 80 2012. O zmianach informuje także ZTM: www.ztm.waw.pl; linia informacyjna: (22) 194 84.