Spółka Pl.2012 zaprosiła do Polski na piłkarskie mistrzostwa Europy byłego kapitana reprezentacji Anglii Sola Campbella. To właśnie on w kontrowersyjnym programie brytyjskiej stacji BBC wypowiedział się negatywnie na temat polskich i ukraińskich kibiców. Przestrzegał, że lepiej nie jechać na polsko-ukraińskie Euro 2012, bo można wrócić w trumnie.

Zobacz również:

38-letni czarnoskóry Campbell obawia się przejawów rasizmu i przemocy podczas zbliżających się mistrzostw Europy. Pl.2012 nie kryje niezadowolenia z jego słów. Zaprosiliśmy Sola Campbella, aby przyjechał na mistrzostwa Europy, poznał nasz kraj i wtedy z całą odpowiedzialnością będzie mógł wyrażać opinie o Polsce - powiedział dyrektor ds. komunikacji spółki Mikołaj Piotrowski.

Przede wszystkim smutne jest to, że BBC, stacja do tej pory wyznaczająca standardy dziennikarskie, wyemitowała materiał, który nie odzwierciedla rzeczywistości, a wręcz ją kreuje. Szkoda, że w ten sposób utrwala się nieprawdziwe stereotypy na podstawie jednej wypowiedzi i incydentu - podkreślił Piotrowski.

Piotrowski uważa, że mało w którym kraju europejskim tyle się robi dla przeciwdziałania patologiom, co w Polsce. Z roku na rok zmniejsza się liczba incydentów na polskich stadionach, co potwierdzają dane policyjne. To właśnie w Polsce obowiązuje zasada "zero tolerancji" dla zachowań piłkarskich chuliganów - dodał.

Euro będzie radosną, bezpieczną i imponująca imprezą, na którą zaproszeni są wszyscy, a specjalnie pan Campbell - twierdzi Piotrowski.

"Stadiony nienawiści"

Program "Stadiony nienawiści" wyemitowano wczoraj w brytyjskim kanale informacyjnym. Obraz kibiców w Polsce i na Ukrainie przedstawiono w nim bardzo negatywnie. Od antysemickich okrzyków na meczu ŁKS - Widzew, po rasistowskie wybryki i transparenty na derbach Warszawy. Zdjęcia nakręcone w Krakowie podczas spotkania Wisła - Cracovia zdumiałyby niejednego działacza UEFA.

Ekipa BBC zbierała materiał przez miesiąc, odwiedzając mecze ligowe w Polsce i na Ukrainie. Wynika z niego, że głównym problemem polskich stadionów jest antysemityzm, a ukraińscy kibole to zionący nienawiścią naziści i rasiści.

Dokument BBC wzbudził kontrowersje jeszcze przed emisją. Film pokazano Solowi Campbellowi. Po jego obejrzeniu powiedział on BBC, że Euro 2012 nie powinno być rozgrywane w Polsce i na Ukrainie, ponieważ brutalność kibiców i rasistowskie incydenty, do jakich dochodzi na tamtejszych stadionach, są jego zdaniem niedopuszczalne.