Kanclerz Angela Merkel w piątek wieczorem zasiądzie na trybunach stadionu w Gdańsku, by zobaczyć ćwierćfinał piłkarskich mistrzostw Europy. W piątek jej rodacy zmierzą się z Grekami.

Angela Merkel spotkała się w Gdańsku z niemieckimi piłkarzami, przygotowującymi się do mistrzostw Europy. "Wyczułam u piłkarzy cudownego zespołowego ducha i wiele solidarności" - mówiła po wizycie. czytaj więcej

O decyzji kanclerz Niemiec poinformował jej rzecznik Georg Streiter. Będzie to pierwsze spotkanie Euro 2012, na którym będzie obecna szefowa niemieckiego rządu. W fazie grupowej drużyna trenera Joachima Loewa rozgrywała mecze na Ukrainie. Merkel, która chętnie kibicuje niemieckim piłkarzom, nie pojechała na Ukrainę, której niemieccy politycy postanowili unikać w proteście przeciwko potraktowaniu przez władze w Kijowie skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy i liderki opozycji Julii Tymoszenko.

Merkel - według źródeł niemieckich - przyjedzie do Gdańska na zaproszenie premiera Donalda Tuska. Wcześniej w piątek w Rzymie będzie rozmawiać z szefami rządów kilku europejskich krajów. Wizyta w Gdańsku będzie możliwa, bo to spotkanie zostało przyspieszone o dwie godziny.

Nie wiadomo, czy w Gdańsku Angela Merkel spotka się z nowym premierem Grecji, ponieważ w Atenach wciąż trwają rozmowy koalicyjne.

Przed rozpoczęciem mistrzostw Merkel złożyła krótką wizytę niemieckim piłkarzom w gdańskim hotelu Dwór Oliwski, który jest ich bazą pobytową podczas Euro. Zjadła wtedy z piłkarzami i trenerami kolację. Miała też krótko z nimi porozmawiać i życzyć reprezentacji powodzenia w mistrzostwach.