"Rosyjscy kibice już sieja rasizm i przemoc w Polsce" - alarmuje francuski dziennik "Liberation". Jak podkreśla gazeta, nie trzeba było długo czekać, by Rosjanie popsuli dobrą atmosferę piłkarskich mistrzostw Europy.

Rosyjscy kibice popsuli dobrą atmosferę Euro, przynosząc na stadion we Wrocławiu zakazane flagi, wznosząc rasistowskie okrzyki pod adresem ciemnoskórego piłkarza czeskiej reprezentacji, a później atakując stewardów - wylicza francuska gazeta. Nadsekwańska prasa obawia się, że jutro może być jeszcze gorzej. A wszystko z powodu zapowiadanego marszu rosyjskich kibiców w Warszawie i meczu Rosji z Polska, który - według nadsekwańskich mediów - na pewno odbędzie się w bardzo napiętej atmosferze.

Rosjanie przejdą przez Warszawę w czerwonym marszu

Rosjanie chcą przemaszerować ulicami Warszawy ubrani w czerwone koszulki. Jak ogłosił Wszechrosyjski Związek Kibiców, w takich kolorach wystąpi tego dnia rosyjska reprezentacja.

Nie chcielibyśmy, by przejście kibiców na stadion miało polityczny podtekst. Futbol i kibicowanie nie mają z polityką nic wspólnego - zapewniał Aleksader Szprygin. Szef Wszechrosyjskiego Związku Kibiców podkreśla, że cała symbolika. Wszystkie hasła będą zgodne z tym, co akceptuje UEFA. Będą tylko takie, które są dozwolone na stadionach Euro 2012.

Stewardzi dostali bo zachowywali się po chamsku

Ten sam Aleksader Szprygin, komentując zajścia na wrocławskim stadionie, gdzie rosyjscy kibice pobili stewardów, stwierdził: "dostali, bo zachowywali się po chamsku". Chłopcy nie wytrzymali, gdy steward powiedział słowo "kurwa". Później wszyscy spokojnie opuścili stadion - mówił w wywiadzie dla gazety "Sowietskij Sport", opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej.

Do awantury między kibicami a stewardami doszło chwilę po tym, jak na płytę boiska upadła odpalona raca. Jeden ze stewardów wymagał opatrzenia medycznego.

UEFA wszczęła w sobotę procedurę dyscyplinarną przeciwko Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej w związku z nagannym zachowaniem kibiców z tego kraju podczas piątkowego meczu we Wrocławiu.

Według zapisów wideo, rosyjscy kibice rzucali z trybun race i wywiesili zabronione banery. UEFA chce także zbadać czy nie doszło do incydentów rasistowskich ze strony fanów z Rosji wobec piłkarzy z Czech. Komisja dyscyplinarna UEFA ma zbadać tę sprawę 13 czerwca.