Chorwaci dostali się na Euro 2012 po wygranych barażach z Turcją. Dzięki temu zespół prowadzony od 2006 roku przez Slavena Bilicia zrewanżował się Turkom za porażkę po rzutach karnych w ćwierćfinale poprzednich mistrzostw Europy. Mimo dobrej postawy, swój udział w turnieju w Polsce i na Ukrainie zakończył jednak już na fazie grupowej.

Trener reprezentacji: Slaven Bilić.
Miejsce w rankingu FIFA: 8.

Ważniejsze sukcesy: 3. miejsce MŚ-1998.

Udział w ME:
1996 - ćwierćfinał,
2004 - faza grupowa,
2008 - ćwierćfinał.

Barwy kostiumów: koszulki w czerwono-białą szachownicę, spodenki - białe, getry - niebieskie.

Chorwacki Związek Piłki Nożnej - Hrvatski Nogometni Savez - powstał 13 czerwca 1912 roku. Zrzesza 1 464 kluby i 109 799 piłkarzy. Prezydent: Vlatko Marković.
W eliminacjach rywalizujący w grupie F Chorwaci spisywali się całkiem przyzwoicie, choć w najtrudniejszych meczach zawodzili. Dwukrotnie pokonali Łotwę, Izrael i Maltę. Zanotowali jednak nieprzyjemną wpadkę w Tbilisi, przegrywając z Gruzją 0:1, a dwukrotnie nie potrafili sprostać najlepszym w grupie Grekom (0:0 i 0:2). Trafili do baraży, gdzie nie dali większych szans Turkom. W pierwszym meczu wygrali 3:0, a w rewanżu padł bezbramkowy remis.

Najlepszym strzelcem drużyny w eliminacjach był Niko Kranjcar - wprawdzie tylko z 4 bramkami, ale zdobytymi w zaledwie dwóch spotkaniach. Bilić w ofensywie miał zresztą przed turniejem z kogo wybierać. Z powodu kontuzji ze składu wypadli wprawdzie doświadczeni Ivica Olić i Mladen Petrić, ale powstałą lukę doskonale wypełnili Nikica Jelavić i Mario Mandżukić. Liderami defensywy, pod nieobecność Dejana Lovrena, byli Vedran Ćorluka i Dario Srna, a w drugiej linii rządził niekonwencjonalny Luka Modrić, wspierany przez Ivana Perisicia i Ognjena Vukojevicia.

Tym razem nie doszli nawet do ćwierćfinału

Chorwaci wciąż czekają na sukces podobny do tego sprzed 14 lat, kiedy to zespół prowadzony przez Miroslava Blazevicia z Davorem Sukerem, Zvonimirem Bobanem czy Robertem Jarnim sięgnął po brąz na mistrzostwach świata we Francji.

Na Euro Chorwatom udawało się dojść tylko do ćwierćfinałów - w 1996 i 2008 roku. Przed czterema laty w fazie grupowej pokonali Polaków 1:0. Tym razem, mimo wygranej z Irlandią i remisu z Włochami, odpadli już w pierwszej fazie turnieju po porażce 0:1 z Hiszpanią.

Nie tylko piłka

Trener Slaven Bilić to były środkowy, rzadziej prawy, obrońca. Piłkarską karierę rozpoczynał w Hajduku Split, później trafił do niemieckiego Karlsruher, by następnie zakotwiczyć w angielskich klubach - West Ham United i Evertonie. W drużynie z Liverpoolu jednak długo nie pograł i wrócił do Hajduka. Musiał zakończyć karierę w wieku 33 lat z powodu kontuzji.

Niedługo potem zajął się trenowaniem chorwackiej młodzieżówki, a po mundialu w Niemczech zastąpił na stanowisku selekcjonera pierwszej drużyny Zlatko Kranjcara. Podczas Euro 2008 prowadzona przez niego drużyna doszła do ćwierćfinału, gdzie w niesamowitych okolicznościach przegrała z Turcją.

Bilić jest także muzykiem. Gra na gitarze i pisze teksty w rockowym zespole Rawbau, który nagrał dla chorwackich kibiców piosenkę na Euro 2008. Jego kolejną pasją są motocykle.