To on był pierwszy przy Christianie Eriksenie, który w trakcie meczu Dania – Finlandia nagle osunął się na murawę. Reakcja kapitana duńskiej reprezentacji była natychmiastowa. Simon Kjaer nakazał kolegom otoczyć Eriksena murem ciał, ułożył nieprzytomnego tak, by nie zadławił się językiem i pocieszał zrozpaczoną żonę. "Heroiczna akcja" – pisze brytyjski "Daily Mail".


Christian Eriksen stracił przytomność w 43. minucie spotkania w Kopenhadze. Bez kontaktu z rywalem osunął się na murawę.

Zanim dobiegły do niego służby medyczne, pierwszej pomocy udzielił mu Simon Kjaer. Najpierw upewnił się, że kolega z drużyny nie połknął języka, a następnie ułożył go w bezpiecznej pozycji. Później, gdy Eriksen był reanimowany, udzielił wsparcia żonie zawodnika Interu Mediolan, która pojawiła się na murawie.

Według relacji lekarzy, 29-letni Eriksen przytomność odzyskał jeszcze na stadionie, z którego trafił do szpitala. Wszystko wskazuje na to, że doznał ataku serca.

Po odzyskaniu świadomości rozmawiał z lekarzami i kolegami z zespołu, do których miał zaapelować, by dokończyli przerwany mecz. Przerwa trwała prawie dwie godziny. Dania przegrała 0:1.

Simona Kjaera ostatecznie nie zagrał, zszedł z boiska. Psychicznie nie był w stanie kontynuować gry po zasłabnięciu Christiana Eriksena.

"Był naprawdę głęboko poruszony. Wątpił, czy może kontynuować mecz, ale spróbował. Ostatecznie nie mógł grać, stąd jego zmiana" - tłumaczył selekcjoner duńskiej ekipy Kasper Hjulmand.

Simon Kjaer okrzyknięty bohaterem

Simon Kjaer oraz cała duńska drużyna są wychwalani przez media na całym świecie.

"Błyskawiczna reakcja Simona Kjaera była rozstrzygająca dla ratowania życia Eriksena"  pisze hiszpańska "Marca".

"Nieprawdopodobny przywódca i bohater dnia" - potwierdza portal "Sportbible".

Henry Winter, dziennikarz brytyjskiego "The Times" napisał: "Szacunek dla duńskich piłkarzy. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy mecz powinien być kontynuowany. Duńczykom nie było łatwo".

W czwartek Dania ma rozegrać kolejny mecz na Euro 2020. Jej rywalem będzie Belgia.

Stan Christiana Eriksena ustabilizowany

Christian Eriksen nadal przybywa w szpitalu w Kopenhadze. Jego stan ustabilizował się.

Były lekarz klubowy Eriksena Sanjay Sharma powiedział, że piłkarz nie miał wcześnie problemów z sercem.

Sharma współpracował z Eriksenem za czasów jego gry w Tottenhamie Hotspur. Duńczyk występował w tym londyńskim zespole w latach 2013-2020, a od półtora roku jest piłkarzem Interu Mediolan.

Od początku jego gry w klubie moim zadaniem było przeprowadzanie badań w każdym sezonie. Więc z pewnością do 2019 roku było dobrze, bez widocznej wady serca. Mogę za to ręczyć, ponieważ wykonywałem testy - dodał kardiolog ze szpitala św. Jerzego w Londynie.

Christian Eriksen - wielka postać duńskiego futbolu w XXI wieku

Christian Eriksen pięciokrotnie został uznany za najlepszego zawodnika w swoim kraju.

Urodzony 14 lutego 1992 roku zawodnik, występujący na pozycji ofensywnego pomocnika, to jeden z najlepszych duńskich piłkarzy w historii.

Mecz z Finlandią był jego 109. występem w reprezentacji, strzelił dotychczas 36 goli. Grał w Ajaksie Amsterdam, Tottenhamie Hotspur i od stycznia 2020 roku w Interze Mediolan, z którym w minionym sezonie zdobył mistrzostwo Włoch.

Słynie ze znakomicie wykonywanych stałych fragmentów gry, a także dokładnych podań, otwierających kolegom drogę do bramki.

Bardzo dobrze spisał się m.in. w eliminacjach mistrzostw świata 2018, w których strzelił 11 goli. Dania była wówczas rywalem Polski, obie drużyny awansowały na mundial w Rosji - biało-czerwoni bezpośrednio, a Duńczycy po barażach.

Prywatnie jest związany z Sabriną Kvist Jensen, mają dwójki dzieci - syn tydzień temu obchodził trzecie urodziny. Drugie dziecko ma pół roku.


/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.