Zarażony w Liberii wirusem Ebola Ashoka Mukpo, kamerzysta amerykańskiej stacji NBC, został z niej wyleczony. Dziś opuści centrum medyczne w Omaha w Nebrasce - poinformowało kierownictwo tego szpitala.

Hiszpańska pielęgniarka wygrała walkę z ebolą

Hiszpańska pielęgniarka Teresa Romero, pierwsza osoba zarażona wirusem eboli poza Afryką, jest już wyleczona - poinformowali lekarze szpitala w Madrycie po przeprowadzeniu definitywnych testów. Po czterech negatywnych próbkach krwi "spełnione zostały kryteria wyleczenia wirusa eboli",... czytaj więcej

Test medyczny, potwierdzony przez CDC (amerykańskie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób), pokazał, że Ashoka Mukpo nie ma już śladów wirusa we krwi i będzie mógł wrócić do siebie do domu w Providence w stanie Rhode Island na północnym wschodzie USA - poinformował szpital. Zbyt wielu ludzi nie ma tyle szczęścia co ja. Jestem bardzo szczęśliwy, że żyję - poinformował wyleczony pacjent w oświadczeniu.

To drugi pacjent z ebolą, który leczony jest w szpitalu Nebraska Medical Center w Omaha. U pierwszego pacjenta, lekarza Richarda Sacry, ebolę wykryto 25 września.

Zaraził się w Liberii

Mukpo zaraził się ebolą w stolicy Liberii, Monrowii, gdzie pracował dla NBC News przy materiałach na temat epidemii eboli. Nie wie jednak, w jaki sposób mógł się zarazić. Do Omaha na leczenie przyleciał 6 października. 

Wirus zabił ponad 4,5 tys. osób. W USA 7 leczonych

Obecnie w USA na ebolę leczonych jest siedem osób. Jedna zmarła 8 października. Był to Liberyjczyk Thomas Eric Duncan.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus gorączki krwotocznej ebola zabił od marca ponad 4500 osób w trzech krajach Afryki Zachodniej - Sierra Leone, Liberii i Gwinei.  

Ebola to wirus szerzący się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; nie roznosi się drogą kropelkową. Chory zaraża, gdy występują już u niego objawy choroby.

(mal)