"Naprawdę wszystko jest możliwe, wystarczy w to uwierzyć, a potem zaryzykować" – mówi pani Halina, która rok temu otrzymała w paczce nici. Dzisiaj współpracuje ze swoim darczyńcą i wykonuje dla niego szydełkowe dzieła!

65-letnia pani Halina od 10 lat jest niepełnosprawna i samotna. Coraz więcej trudu sprawia jej poruszanie się, dlatego rzadko wychodzi z domu. W zakupach pomagają sąsiedzi - oni też podrzucają chleb i mleko, zazwyczaj nie upominają się o zapłatę. Na wszystkie potrzeby kobiecie wystarcza niewielka renta. Nie jest źle, mnie tam niczego nie trzeba - mówi, machając ręką.

Siadam i szydełkuję

Kobieta z trudem porusza się po malutkim mieszkaniu, czasem pięć godzin gotuje zupę. Jak się zmęczy, siada i szydełkuje. Widziałam jej serwety i to prawdziwe dzieła sztuki! Od pewnego czasu nic nie zrobiła, bo nie miała z czego. Jako szczególny upominek w zeszłym roku dostała nici. Popłakała się, kiedy je zobaczyła - mówi Ania, wolontariuszka.

Od dawna nalegałam na spotkanie z panią Haliną. Okazało się, że mamy wspólne pasje - też kocham tworzyć! Mam własną galerię z moimi pracami i chciałam, żeby do mnie dołączyła - opowiada pani Stasia, która jako darczyńca przygotowała pomoc dla starszej kobiety.

Koniec kłopotów i nowa przyjaciółka

65-latka długo zwlekała z decyzją o współpracy, miała wątpliwości czy jej robótki są na tyle dobre, by sprzedawać je innym ludziom. W końcu zgodziła się! Dzisiaj tworzy biżuterię i ozdoby do mebli. Dzięki temu realizuje swoją pasję, a jej problemy finansowe dobiegły końca!

Teraz mogę sobie czasem pozwolić na czekoladę, czy inne słodkości. A przede wszystkim zyskałam przyjaciółkę, z którą mogę pogadać i która czasem z domu wyciągnie... - dodaje uśmiechnięta pani Halina.

Przed nami kolejna, XIV edycja SZLACHETNEJ PACZKI! Tylko w 2013 roku Paczka dotarła do 17 684 rodzin w potrzebie - osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. W XIII edycji Paczka zjednoczyła ponad pół miliona osób - potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu, a to już ponad półtora proc. Polaków!

Aleksandra Lągawa