"Dopilnujemy, aby Święty Mikołaj bezpiecznie dotarł tam, gdzie powinien" – zapewnił rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder podczas briefingu. Premier Irlandii Leo Varadkar potwierdził z kolei w parlamencie, że Święty Mikołaj, zgodnie z tradycją, otrzymał pozwolenie na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną w te Święta Bożego Narodzenia.

To tajne i podlegające pewnym rygorom ochrony informacje - odparł z poważną miną rzecznik Pentagonu poproszony o przekazanie "zestawienia zasobów i personelu, które będą zaangażowane w eskortowanie Świętego Mikołaja". Jego słowa wywołały śmiech wśród zgromadzonych w Pentagonie korespondentów.

Mogę zapewnić, że dopilnujemy, aby Mikołaj bezpiecznie dotarł tam, gdzie powinien - kontynuował Ryder.

Żarty na bok, wiem, że nasi koledzy z amerykańsko-kanadyjskiego dowództwa obrony przestrzeni powietrznej i kosmicznej (NORAD) będą mieli znacznie więcej informacji do przekazania - dodał.

Święty Mikołaj z pozwoleniem na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną

Święty Mikołaj otrzymał również pozwolenie na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną w celu dostarczenia prezentów. Irlandzki taoiseach, czyli premier, Leo Varadkar zapewniał o tym podczas przemówienia w parlamencie 13 grudnia.

Chciałbym potwierdzić, że Święty Mikołaj ma pozwolenie na wlot w irlandzką przestrzeń powietrzną i przekroczenie naszych granic w dniach 24-25 grudnia - powiedział.

Chcę podziękować urzędowi lotnictwa cywilnego, służbom imigracyjnym, departamentowi rolnictwa i władzom celno-skarbowy za udzielenie niezbędnych zezwoleń - mówił Varadkar budząc konsternację i uśmiechy na twarzy zgromadzonych posłów.

"Możemy potwierdzić, że wszystkie odpowiednie pozwolenia zostały wydane na najważniejszy lot w irlandzkim kalendarzu lotniczym" - czytamy na Twitterze Irlandzkiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. "Wszystkiego najlepszego dla Świętego Mikołaja, reniferów i dobrych ludzi (z urzędu kontroli ruchu lotniczego - przyp. red.), którzy wprowadzą załogę w irlandzką przestrzeń powietrzną w Wigilię Bożego Narodzenia".