Klub Polska 2050-TD wycofa z Sejmu wniesiony przez siebie projekt ustawy dotyczący przedłużenia na rok 2024 wakacji kredytowych - taką informację przekazał we wtorek na stronie internetowej Sejmu poseł Rafał Kasprzyk (Polska 2050-TD). Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że nowy rząd przedstawi wspólny projekt ustawy o wakacjach kredytowych.

"Stosownie do treści art. 36 ust. 2 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wycofuję poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (druk nr 73)" - napisał poseł Rafał Kasprzyk (Polska 2050-TD), którego w poniedziałek posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD) wskazała do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad tym projektem.

W poniedziałek posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD) poinformowała, że nie będzie reprezentować wnioskodawców projektu ustawy o wakacjach kredytowych, który został wniesiony przez posłów Polski 2050-TD. Na to miejsce wyznaczyła Rafała Kasprzyka.

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich. Propozycja 2050-TD

Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, czyli tzw. wakacjach kredytowych, został wniesiony pod koniec listopada przez grupę posłów Polski 2050-TD.

Według projektu w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

Autorzy projektu wskazali, że proponowane zmiany sprawią, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

Rządowy projekt wakacji kredytowych

W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł.

W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc.

Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.

Hołownia: Wakacje kredytowe to będzie projekt nowego rządu

Na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia podkreślił, że nowa koalicja chce, aby kwestia przedłużenia wakacji kredytowych była procedowana jako projekt nowego rządu, a nie projekt poselski.

"Podjęliśmy taką decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych (...). Rząd będzie za tydzień, on będzie brał odpowiedzialność za tego rodzaju decyzje" - powiedział marszałek Sejmu.

Jeśli chodzi zaś o projekt rządu Morawieckiego ws. wakacji kredytowych, to - jak mówił Hołownia - jego losy są w rękach komisji finansów.

Odwołane posiedzenie sejmowej komisji finansów

Jak informuje dziennikarz RMF FM Maciej Sztykiel, zaplanowane na dziś posiedzenie sejmowej komisji finansów zostało odwołane. Jak wyjaśnił szef komisji Janusz Cichoń  (KO), po wycofaniu przez klub Polski 2050 projektu ustawy o wakacjach kredytowych, zwoływanie posłów było bezprzedmiotowe.

Drugi projekt, autorstwa odchodzącego rządu Mateusza Morawieckiego zakładał przedłużenie wakacji kredytowych na obecnych zasadach, ale na poparcie nowej koalicji liczyć nie może. Przewodniczący Cichoń nie chciał organizować posiedzenia komisji tylko po to, by odrzucić rządowy projekt ustawy - zaznacza dziennikarz RMF FM.

Nowa koalicja zapowiada zmianę kryteriów ws. wakacji kredytowych

Jak dowiedział się Maciej Sztykiel od posłów koalicji KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, nowy projekt ustawy ws. wakacji kredytowych jest już gotowy. Zajęcie się nim powinno być jednym z pierwszych działań nowego rządu, na którego czele ma stanąć Donald Tusk.

Rozważana jest jeszcze ścieżka legislacyjna: rządowa czy poselska. Projekt autorstwa Rady Ministrów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia konsultacji społecznych.

W jednym i drugim przypadku ustawa musi zostać przyjęta przez Sejm i Senat oraz uzyskać podpis prezydenta. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że ewentualne zawieszenia spłat rat styczniowych nie wchodzi w rachubę.