"11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Sejmu, żeby wygłosić expose. Po kilkugodzinnej dyskusji ok. godz. 15, powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu" - poinformował po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu przedstawił też dwa możliwe warianty związane z powołaniem rządu Donalda Tuska.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów znalazły się plany Sejmu związane z procesem powoływania Rady Ministrów - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Rozmawialiśmy o tym, kiedy będzie moje expose, kiedy będzie przedstawiony cały program naszego rządu na kolejne 4 lata - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Powiedziałem, że chciałbym, aby było to 11 grudnia, pan marszałek Sejmu się z tym zgodził, wyznaczyliśmy godzinę, a więc tutaj też ten harmonogram jest też bardzo dobrze znany i to też zostało ustalone - dodał. Dopytywany przez dziennikarzy o godzinę expose, premier przekazał, że odbędzie się ono o godzinie 10.

Wcześniej Morawiecki zwracał się do Hołowni o spotkanie w celu omówienia trzech spraw, którymi - jego zdaniem - niezwłocznie powinni zająć się posłowie, a więc: przedłużenie 0 proc. VAT na żywność, przedłużenie wakacji kredytowych i zamrożenie cen energii.

Hołownia: Drugi krok jeszcze nie był procedowany w polskim Sejmie

O szczegółach wydarzeń, które zaplanowano na 11 grudnia, opowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. 11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Sejmu, żeby wygłosić expose; po kilkugodzinnej dyskusji, ok. godz. 15, powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział.

Pytałem pana premiera o długość tego expose, bo w historii parlamentaryzmu i demokracji zdarzały się expose wielogodzinne. Pan premier zapewnił mnie, że nie zamierza mówić dłużej niż godzinę - powiedział Hołownia.

Późniejsza dyskusja na pewno będzie żywa i bardzo obszerna. Zakładam, że może potrwać trzy godziny, może trochę więcej, może cztery. To w zależności od tego, jakie ramy ostatecznie do niej przyjmiemy - wskazywał. Następnie spodziewam się, że ok. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu przedstawionego przez premiera Mateusza Morawickiego - zapowiedział marszałek Sejmu.

Następnie ogłoszę przerwę, w czasie której będę oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku - zaznaczył. Dodał, że drugi krok "nigdy jeszcze nie był procedowany w polskim Sejmie".

Dwa możliwe warianty powołania rządu Tuska

Hołownia dopytywany o to, kiedy zostanie powołany nowy premier i skład nowego rządu podkreślił, że istnieją dwa warianty.

Pierwszy to wybór Donalda Tuska na premiera, wygłoszenie expose, dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu w późnych godzinach wieczornych w poniedziałek 11 grudnia lub w nocy z poniedziałku na wtorek.

Drugi wariant to z kolei sam wybór Donalda Tuska na premiera 11 grudnia. Wtedy wygłoszenie expose, dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania mogą odbyć się już we wtorek 12 grudnia rano.