​Synoptycy ostrzegają przed śliskimi drogami po opadach marznącej mżawki. Gołoledź może wystąpić w wielu regionach, m.in. w województwie opolskim i na Dolnym Śląsku. Według prognozy IMGW w najbliższym czasie od zachodu opady śniegu przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Jeśli wybieracie się w trasę, to musicie bardzo uważać! Ślisko może być także na chodnikach i osiedlowych uliczkach!

IMGW ostrzega przed opadami marznącymi na Dolnym Śląsku.

Alerty obejmują powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, jaworski, Legnica, legnicki, lubański, oławski, strzeliński, średzki, świdnicki, Wałbrzych, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski.

"Nad regionem występują ciągłe opady. Są to opady przeważnie śniegu przy temperaturze powietrza nieco powyżej 0 st. C (do 1 st. C). Niemniej temperatura gruntu miejscami jest nieco ujemna (do około -0,5 st. C), co sprawia, że opady mogą lokalnie być marznące i powodować gołoledź" - informuje wrocławski wydział IMGW.

Gołoledź także na drogach w Opolskiem

W niedzielę rano na terenie południowych i centralnych powiatów województwa opolskiego możliwe są opady marznącego deszczu i mżawki powodujące gołoledź - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

Według komunikatu WCZK, IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź dla powiatów z południowej i centralnej części regionu.

Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę od godziny 5:00 do południa.

Synoptycy IMGW przewidują, że w czasie obowiązywania ostrzeżenia na terenie powiatu: brzeskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, Opola, opolskiego, prudnickiego i strzeleckiego spadnie marznący deszcz bądź mżawka, powodujące gołoledź.

Na drogach i chodnikach może być ślisko. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 procent.