Przewidywane są zawieje i zamiecie śnieżne, a także opady marznącego deszczu i silny mróz - ostrzegł w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według IMGW, w najbliższych dniach może spaść do pół metra śniegu.

Według synoptyków IMGW najbliższe dni w pogodzie będą nieprzewidywalne - warunki mogą zmieniać się dynamicznie i mogą być niebezpieczne. Należy się spodziewać intensywnych opadów śniegu - może spaść nawet do pół metra śnieżnej pokrywy. Spodziewany jest również marznący deszcz, silny mróz, a także zawieje i zamiecie śnieżne.

"Polska pozostawać będzie pod wpływem klina wyżowego, który przyniósł bezchmurną pogodę nad znaczny obszar kraju. Brak chmur nad północno-wschodnią połową Polski spowoduje znaczny spadek temperatury, która minimalne wartości osiągnie na Podlasiu - do -23 st. C" - poinformowało IMGW.

Instytut dodał, że na południu kraju zacznie zaznaczać się z kolei "strefa pofalowanego frontu atmosferycznego", która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce.

Intensywne opady śniegu i porywisty wiatr będą powodowały bardzo trudne warunki na drogach.

Najwięcej śniegu spodziewane jest w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk. "Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - do około 30 cm" - poinformowało IMGW.

Wiatr towarzyszący opadom śniegu będzie osiągał w porywach do 65 km/h i obok zawiei i zamieci śnieżnych może powodować ograniczenie widoczności.

Na krańcach południowo-wschodnich już od niedzieli - jak wskazuje Instytut - opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź. Na drogach może więc zrobić się bardzo ślisko.

Jak informuje IMGW pogoda uspokoi się we wtorek, ale od środy powrócą silne mrozy.

Ostrzeżenia przed silnymi mrozami

IMGW prognozuje, że w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, a także w części województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego pojawi się silny mróz.

Dla powyższych terenów Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Najzimniej będzie w północno-wschodniej części kraju, gdzie nocą z soboty na niedzielę temperatura minimalna może spaść do -23 st. C. Natomiast w dzień, temperatura maksymalna wyniesie od -12 st. C do -9 st. C.

Natomiast w województwach dolnośląskim, opolskim i w części województwa mazowieckiego IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi, które zaczną się już w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę nad ranem.

W województwach: śląskim, świętokrzyskim, małopolskim wydano z kolei alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i alerty pierwszego stopnia przed zawiejami oraz zamieciami śnieżnymi, a w południowej części województwa podkarpackiego i we wschodniej części małopolskiego alerty drugiego stopnia przed opadami marznącymi.

RCB uruchomiło alert przed intensywnymi opadami śniegu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło alert w części powiatów woj. lubelskiego i podkarpackiego, w którym ostrzegło m.in. przed intensywnymi opadami śniegu i bardzo trudnymi warunkami na drogach.

"Alert RCB został uruchomiony w części powiatów woj. lubelskiego i podkarpackiego. Uwaga! Jutro (7.02) intensywne opady śniegu. Bardzo trudne warunki na drogach. Zadzwoń - tel. 112, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który zamieszczono w sobotę na Twitterze.

Wcześniej wiceszef RCB Grzegorz Świszcz napisał: "od niedzieli intensywnie sypnie śniegiem. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu do 40 cm/24h, w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, części mazowieckiego i wielkopolskiego 30 cm/24h, a w woj. lubuskim i łódzkim 15 cm/24h. Może dojść do awarii energetycznych".

Sprawdź, gdzie spadnie śnieg