Ostatnie dni, zwłaszcza na południu Polski przyniosły duże opady śniegu, które częściowo sparaliżowały małopolskie drogi. W całym kraju utrzymują się ujemne temperatury, miejscami jest to nawet kilkanaście kresek poniżej zera. Czy zimowa aura się utrzyma? Sprawdziliśmy przewidywania synoptyków IMGW.

Minionej nocy najniższą temperaturę odnotowano w Szczecinku, gdzie termometry pokazały - 16,4 st. C. Najcieplej było w Nowym Sączu, gdzie temperatura spadła do -1,9 st. C.

Temperatura przy gruncie była jeszcze niższa. W Olsztynie i Suwałkach wyniosła - 20 st. C.

W czwartek utrzyma się mroźna pogoda. Najzimniej -6 st. C będzie na Suwalszczyźnie - poinformowała dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak. Ok. -2 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 1 st. C na wschodzie Podkarpacia.

Najwięcej śniegu znowu w Małopolsce

We wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z opadami śniegu. Najwięcej śniegu - 3 cm spadnie w województwie małopolskim. Na zachodzie dość pogodnie. Późnym wieczorem na Podkarpaciu mogą się pojawić opady deszczu ze śniegiem bądź marznące opady powodujące gołoledź.

Z danym przekazanych przez IMGW, wynika, że najwięcej śniegu leży w górach. Na Kasprowym Wierchu grubość pokrywy wynosi 73 cm. Dużo śniegu też na wschodzie Polski - we Włodawie i Zamościu - ponad 30 cm, podobnie na Podkarpaciu, w Rzeszowie czy Jaśle około 30 cm. 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i licznymi rozpogodzeniami na zachodzie i północy kraju. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na południu lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Na zachodzie i północy możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.

W nocy kilkunastostopniowe mrozy

Temperatura minimalna od -15 st. C na Warmii, Mazurach i Podlasiu, około -8 st. C w centrum do -1 st. C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na obszarach podgórskich Karpat w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich i południowych, miejscami na północnym zachodzie wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym mrozie dla powiatów: suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego wydał IMGW-PIB. W nocy z czwartku na piątek temperatura może tam spaść nawet do -19 st. C.

Instytut informuje, że może też wystąpić wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 20 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 21 w środę do godz. 12 w piątek.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie i północy. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie także deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo marznącego i powodującego gołoledź. Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie do około 10 mm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 8 cm, lokalnie na północy Lubelszczyzny o 10 cm. Rano na północy możliwe jeszcze marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -6  st. C do -1 st. C, cieplej tylko na południowym wschodzie i nad morzem: od 0 st. C do 3 st. C. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, z kierunków wschodnich i północnych. W Tatrach porywy wiatru do 70 km/h i tam zawieje i zamiecie śnieżne.