Włoskie służby specjalne uruchomiły portal, dzięki któremu mają kontaktować się ze społeczeństwem i informować o swoich sukcesach. Poprzez stronę w internecie będzie też można przesłać do agentów podanie o pracę.

Multimedialny portal, pokazany w siedzibie rządu przez przedstawicieli kierownictwa służb specjalnych, adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, głównie studentów. To ma być otwarte okno służące kontaktowi z młodymi ludźmi, bo to do nich kierujemy precyzyjne przesłanie: bezpieczeństwo jest wolnością - powiedział odpowiedzialny za służby podsekretarz stanu we włoskim rządzie Marco Minniti. Opadła zasłona. Wywiad nie jest już postrzegany przez młodych ludzi jako mroczne miejsce, w którym robi się dziwne rzeczy, ale jako narzędzie bezpieczeństwa kraju - dodał. 

Tajne służby i komunikacja społeczna mogą wydawać się sprzecznymi pojęciami, ale tak nie jest. Służby specjalne zasługują na to, żeby lepiej je poznać - podkreśla szef Departamentu Informacji ds. Bezpieczeństwa Giampiero Massolo.

Na portalu można m.in. znaleźć zakładkę: "Pracuj z nami", służącą do rekrutacji pracowników. Służby stawiają na specjalistów w takich dziedzinach jak obrona przed atakami w internecie i wywiad gospodarczo-finansowy. Podczas pierwszego eksperymentalnego naboru do pracy, przeprowadzonego w sieci w 2009 roku wnioski złożyło 20 tysięcy Włochów.

Widoczne na portalu logo służb specjalnych - pomarańczową gołębicę wzbijającą się do lotu zaprojektował światowej sławy architekt Massimiliano Fuksas.