Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przeniesienie siedliska ślimaka. Chodzi o poczwarówkę jajowatą, która upodobała sobie powstający odcinek zachodniej obwodnicy Poznania. Na razie nie wiadomo ile kosztować będzie ta przeprowadzka.

Wiadomo natomiast, że będzie to pierwsza tego typu operacja w Polsce. Budowa brakującego odcinka trasy od węzła Poznań Rokietnica do węzła Poznań Tarnowo Podgórne o długości 5,3 km powinna ruszyć wiosną.

Miejsce występowania tego zagrożonego wyginięciem ślimaka znajduje się na trasie przebiegu drogi, w okolicy miejscowości Napachanie. Metodą ochrony będzie jego przeniesienie o ok. 450 metrów - tłumaczy rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak. Operacja ma się zakończyć w maju. Termin złożenia ofert mija w lutym, będziemy wówczas wiedzieć, kto to zrobi i za jaką kwotę - dodaje rzeczniczka. Poczwarówka jajowata (Vertigo moulinsiana) to zagrożony gatunek, który znalazł się w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. Został też wpisany do "Polskiej czerwonej księgi zwierząt". Wielkość jego muszli to 3 mm.

Do kolejnego etapu przetargu na budowę odcinka zachodniej obwodnicy Poznania GDDKiA zaprosi około 20 wykonawców. W ramach umowy wybrana firma wybuduje 5,3-km fragment drogi, trzy mosty i węzeł drogowy na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 184. Prace powinny ruszyć wiosną tego roku. 2013 roku. Zachodnia obwodnica Poznania ma liczyć 27 km długości. Pierwszy południowy odcinek ze Swadzimia do węzła autostradowego Głuchowo o długości 14 km udało się oddać przed Euro 2012. Z kolei przed 1 listopada ubiegłego roku kierowcy mogli już przejechać północnym odcinkiem liczącym ponad 7,5 kilometra.

3-milimetrowy ślimak blokuje budowę

Poczwarówkę jajowatą można spotkać 30-50 cm ponad powierzchnią gruntu lub wody. Na zimę zapada w letarg. Może przeżyć niewiele ponad rok. Z zapłodnionych, złożonych jaj po ok. 10 dniach wykluwają się młode ślimaki. W ciągu 3-4 tygodni osiągają one dojrzałość płciową. Ślimak żywi się mikroorganizmami. Jest typowym mieszkańcem terenów podmokłych porośniętych wysoką roślinnością szuwarową.