O godzinie 17 na Wielkiej Krokwi w Zakopanem rozpoczną się kwalifikacje do sobotniego indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W piątek w stolicy Tatr odbędą się zawody drużynowe. Nadal nie wiadomo, czy w kwalifikacjach treningowo wystąpi lider Pucharu Świata Gregor Schlierenzauer, który w środę nie startował w pierwszym w historii konkursie w Wiśle-Malince.

Austriak był lekko przeziębiony i sztab medyczny zespołu zdecydował, że powinien sobie zrobić przerwę. Do rywalizacji - jak wcześniej zapewniał trener niemieckiej kadry Austriak Werner Schuster - wrócą natomiast Severin Freund i Andreas Wellinger, którzy po Turnieju Czterech Skoczni zostali odesłani do domu na kilka dni wypoczynku. Obaj w 61. TCS nie wypadli najlepiej. W ostatnim konkursie w Bischofshofen Freund w pierwszej serii rywalizował w parze ze Stefanem Hulą, skoczył metr bliżej i odpadł, tracąc tym samym szanse na miejsce na podium imprezy.Natomiast 17-letni Wellinger w pierwszej serii, po lądowaniu na 133. metrze, miał upadek. Nie odniósł co prawda żadnych obrażeń, ale szkoleniowiec zdecydował, że po takiej "przygodzie" kilka dni odpoczynku dobrze wpłynie na psychikę młodego zawodnika.

Sobotni konkurs na Wielkiej Krokwi będzie dla ekipy Austrii szansą poprawienia nastrojów po zupełnie nieudanym występie w środę, gdy w czołowej "10" konkursu w Wiśle nie było żadnego zawodnika z ekipy lidera Pucharu Narodów. Najlepszy Wolfgang Loitzl zajął na skoczni im. Adama Małysza 12. miejsce, Andreas Kofler był 17., a Thomas Morgenstern - tylko 23.

Program zawodów w Zakopanem:

Czwartek 10 stycznia:

15.00 - oficjalny trening

17.00 - kwalifikacje

Piątek 11 stycznia:

15.30 - seria próbna

16.30 - pierwsza seria konkursu drużynowego

Sobota 12 stycznia:

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowa