Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał Katalończyków, by pozostali razem z resztą Hiszpanii. Wczoraj, mimo decyzji Sądu Konstytucyjnego w Madrycie, premier Katalonii Arturo Mas powołał komisję wyborczą, która przeprowadzi referendum niepodległościowe.

Pragnę, abyśmy zostali razem - powiedział premier Mariano Rajoy do Katalończyków. Dodał jednak, że "nikt nie stoi ponad prawem". Odniósł się do planów rządu regionalnego, który zignorował decyzję Sądu Konstytucyjnego. Premier Hiszpanii stwierdził: "litera prawa i dialog - oto wyjście z sytuacji".

Na początku tygodnia Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii zawiesił prawo zezwalające na przeprowadzenie plebiscytu, planowanego na 9 listopada. Od chwili zaskarżenia przez rząd centralny rozporządzeń wprowadzonych przez rządy autonomiczne, zostają one automatycznie zawieszone na pięć miesięcy i w tym okresie Trybunał rozpatruje skargę.

Rządząca Partia Ludowa (PP) zapowiedziała już, że zaskarży również decyzję rządu Katalonii o powołaniu komisji wyborczej.

Od czasu ogłoszenia planowanej daty głosowania w Katalonii, rząd centralny w Madrycie deklarował jasno, że nie dopuści do plebiscytu. Zdaniem Rajoya jego przeprowadzenie byłoby niezgodne z hiszpańską konstytucją. Kataloński parlament poszukuje jednak rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby ominąć ten problem.

(acz)