Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał na kary od 2 do 3 lat więzienia czterech młodych mężczyzn oskarżonych o to, że w 2018 roku wykorzystywali seksualnie 14-letnią wówczas dziewczynę. Wyrok jest prawomocny.

Sąd apelacyjny zajmował się apelacjami zarówno prokuratury, która chciała surowszych kar, jak i obrońców kwestionujących winę. Ostatecznie wysokości kar łącznych nie zmienił; w jednym przypadku podwyższył ją za posiadanie narkotyków, ale zachował karę łączną w dotychczasowej wysokości.

Proces przed białostockim sądem okręgowym odbywał się z pełnym wyłączeniem jawności. Wcześniej również prokuratura nie ujawniała mediom szczegółów aktu oskarżenia. Również niejawne było postępowanie przez sądem apelacyjnym i uzasadnienie jego wyroku.

Według aktu oskarżenia, w 2018 roku 14-latka kilka razy została doprowadzona do obcowania płciowego, wcześniej podano jej do zażycia środki psychotropowe. W przypadku jednego z mężczyzn, zarzut obejmował też nawiązanie z dziewczyną kontaktu przez komunikator internetowy i groźby, że jej nagie zdjęcia trafią do mediów społecznościowych. W ten sposób zmusił on nastolatkę do spotkania.

Skazani mężczyźni mają 25-27 lat. Jeden z nich - od zatrzymania w lipcu 2019 roku do stycznia 2020 roku - był aresztowany. Oprócz kar więzienia, sąd orzekł zadośćuczynienie (w łącznej kwocie 50 tys. zł), 5-letnie zakazy zbliżania się do pokrzywdzonej na mniej niż 50 metrów i jakiegokolwiek kontaktowania się z nią, również 5-letnie zakazy wykonywania przez skazanych wszelkich zawodów lub działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.